Uz malo truda i nekoliko sastojaka koje već imate u kući, možete napraviti prirodan i efikasan osvježivač zraka bez hemikalija. Takvi osvježivači zraka ne samo da su sigurniji za zdravlje, već su i znatno jeftiniji, jer koriste uobičajene sastojke koji su lako dostupni. Osvježivač koji sami napravite može osvežiti vaš dom ugodnim mirisom i doprineti čistijoj atmosferi bez štetnih isparavanja.
DIY osvježivač sa soli: Za ovu jednostavnu varijantu osvježivača, potrebna vam je krupna so koja dobro apsorbuje mirise. Pomešajte kašičicu ili dve votke, nekoliko karanfilića ili zvjezdastog anisa, omekšivač za tkanine po izboru i stavite ih zajedno u posudu sa solju. Karanfilić i anis će, u dodiru sa vlagom, oslobađati prijatnu aromu koja traje oko dvije sedmice. Kada miris počne da slabi, dodajte još malo alkohola ili omekšivača, i svežina će se vratiti.
Osvježivač za presvlake i površine: Ako želite osvježiti miris presvlaka i tkanina, napravite sprej s mješavinom alkohola i omekšivača. Pomiješajte šoljicu alkohola, dve kapice deterdženta i jednu kapicu omekšivača, a zatim sve prelijte u bocu s raspršivačem. Lagano poprskajte po tkaninama ili tvrdim površinama (ali izbegavajte elektronske uređaje) i prebrišite krpom. Ovaj osveživač će vašem domu doneti prijatan miris, a može se koristiti i za brzo uklanjanje prašine.
Monikin osvježivač s dječjim uljem: Ovo je jedan od načina koji mnogi hvale za postizanje suptilnog, ali dugotrajnog mirisa u domu. Osnovni sastojak je dječje ulje, koje možete kombinovati s eteričnim uljem po izboru. Za ovu smesu, na 100-150 ml dječjeg ulja dodajte oko 10 kapi eteričnog ulja, kao što su lavanda, naranča ili pepermint. Ulijte smjesu u visoku čašu, stavite nekoliko štapića (kao što su ražnjići) tako da polovina bude izvan tečnosti, što omogućava da miris lagano isparava i osvežava prostor.
Sprej s mirisom limuna: Limun je poznat po svom osvežavajućem mirisu, koji mnogi vole zbog njegove čistine i svežine. Za brz i prirodan osvježivač zraka, u pola litre vode dodajte kašičicu sode bikarbone i kašiku svežeg limunovog soka. Kada se soda i limunov sok pomešaju, doći će do blage reakcije. Smjesu ulijte u bocu s raspršivačem i koristite po potrebi. Ovaj sprej ostavlja prijatan, čist miris limuna u domu, bez prejakih hemikalija i savršen je za sve prostorije.
Svaka od ovih opcija je jednostavna, prilagodljiva, i može se koristiti kako bi vaš dom mirisao prijatno i prirodno. Ovako pripremljeni osveživači ne samo da vam štede novac, već i smanjuju upotrebu štetnih hemikalija u svakodnevnom okruženju, što je bolje za vas i za vašu porodicu.
BONUS TEKST
Jeste li znali da je miris kiše zapravo rezultat složene hemijske reakcije? Taj poznati, osvežavajući miris koji osećamo nakon letnje kiše ima naziv “petrikor.” Naziv dolazi od grčkih reči “petra” (kamen) i “ichor” (božanska krv), i prvi su ga opisali australijski naučnici u 1960-im godinama.
Petrikor se stvara kada se sitni molekuli ulja koje biljke ispuštaju u tlo tokom suvih perioda spoje s prirodnim hemikalijama u zemljištu. Kada kiša padne, kapljice udaraju o tlo, oslobađajući ove molekule i bakterijske spore u vazduh. Glavni sastojak tog mirisa je jedinjenje poznato kao geosmin, koje proizvode bakterije iz roda Streptomyces. Iako geosmin daje tlu specifičan miris, on se takođe može naći u nekim namirnicama poput cvekle, kojoj daje zemljani ukus.
Zanimljivo je da ljudi imaju izuzetno osetljiv njuh za geosmin, te ga mogu osetiti čak i u malim količinama. Naučnici veruju da su naši preci evoluirali da prepoznaju ovaj miris jer ih je upozoravao na vodu i mogući izvor preživljavanja. Sledeći put kada budete uživali u mirisu sveže kiše, setite se ovog fascinantnog spoja prirode i evolucije koji nam omogućava da uživamo u jednom od najlepših mirisa iz prirode.