Iako je široko rasprostranjeno mišljenje da se novcem ne može kupiti sreća, postoje određeni znakovi zodijaka koji bi mogli biti različiti po ovom pitanju. Jarci, poznati kao najštedljiviji znak Zodijaka, s preokupacijom materijalnih simbola statusa, čvrsto vjeruju da novac igra značajnu ulogu u ukupnoj sreći.

Jarci osjećaju zadovoljstvo kada posjeduju financijsku stabilnost, ali također gaje tjeskobu i nelagodu kada postoji mogućnost da ostanu bez novca. Tijekom života često žive u stalnom strahu od nadolazeće neimaštine, unatoč činjenici da zapravo posjeduju obilje resursa za udoban život. U potrazi za maksimalnom zaradom, spremni su žonglirati s više poslova istovremeno i žrtvovati se kada je u pitanju provođenje vremena s voljenima i prijateljima.

Njihova preferencija leži u stjecanju i gomilanju bogatstva, ali gaje duboko ukorijenjenu strepnju kada je u pitanju rastanak s njim. Preplavljuje ih osjećaj ponosa dok gledaju stanje na svom računu, ali mogućnost uplate izaziva val nelagode. Rijetko se prepuštaju osobnom luksuzu, budući da im je primarni cilj voditi skroman život, dopuštajući da njihov račun procvjeta kao rezervat za nepredviđene okolnosti.

Osobe rođene u horoskopskom znaku Jarca sklone su oprezu kada je u pitanju trošenje novca i ulaganje, izbjegavajući nepotrebne troškove i nepromišljene financijske odluke. Horoskopski znak Jarac poznat je po svojoj preokupaciji novcem, zbog čega prijatelji često zanemaruju činjenicu da se uvijek mogu osloniti na Jarca za financijsku pomoć, bez obzira na njihovu bliskost.

BONUS TEKST:

Glavobolje i povišeni krvni tlak često se javljaju kod pacijenata kojima je dijagnosticiran poremećaj funkcije bubrega. Ključno je razumjeti da bolesti bubrega mogu biti posljedica arterijske hipertenzije i doprinijeti joj. Objašnjenje ovog fenomena za Kurir zdravlje dala je docentica Milica Kravljač, nefrolog s Klinike za nefrologiju KBC Srbije.

Kronična bubrežna bolest, prevladavajuća bolest koja pogađa svakog desetog pojedinca u svijetu, primarno je uzrokovana visokim krvnim tlakom, također poznatim kao arterijska hipertenzija, i dijabetesom melitusom, koji se obično naziva šećernom bolešću. Hipertenzija nepovoljno utječe na male krvne žile unutar bubrežnog tkiva, što dovodi do promjena u protoku krvi kroz bubrege.

To pak uzrokuje trajna oštećenja i eventualni gubitak funkcije bubrežnog tkiva. U početku, hipertenzija utječe isključivo na strukturni integritet bubrega, ali s vremenom napreduje i slabi bubrege. Bez odgovarajućeg liječenja, to u konačnici može dovesti do zatajenja bubrega, što zahtijeva dijalizu ili transplantaciju bubrega. Prema riječima dr. Kravljače, neliječenje ili adekvatna kontrola hipertenzije predstavlja značajnu opasnost jer može dovesti do ubrzanog propadanja bubrega i konačnog zatajenja bubrega.

Zapravo, ako se hipertenzija ne liječi, približno 40 posto pacijenata doživjet će oštećenje bubrega. Kada je riječ o praćenju zdravlja bubrega, analiza krvi i urina ističe se kao najvažniji čimbenik. Odnos između visokog krvnog tlaka i bubrega je recipročan, što znači da bolest bubrega može biti posljedica arterijske hipertenzije i pridonijeti joj.

Prema liječniku, bolesti bubrega koje rezultiraju hipertenzijom mogu utjecati ili na jedan bubreg (kao što je opstrukcija mokraćnog toka, suženje bubrežne arterije, kronični pijelonefritis ili ciste na bubregu) ili na oba bubrega (uključujući glomerulonefritis i kongenitalne bolesti bubrega). Redovite pretrage krvi i urina ključne su za praćenje zdravlja bubrega kao prioritet.

Dr. Kravljača ističe da su kreatinin i urea ključni pokazatelji funkcije bubrega, a te se pretrage mogu napraviti u svakom laboratoriju. Jednako važan i svima dostupan, postoji još jedan pregled zdravlja bubrega poznat kao test urina. Ovaj test obuhvaća analizu fizikalnih i kemijskih komponenti, kao i pregled sedimenta u urinu.

Prisutnost albumina u urinu služi kao rani pokazatelj oštećenja bubrega, zbog čega je ključno provesti ovaj test kad god je to moguće. Krvne žile u fundusu odražavaju krvne žile u bubrezima, kao što se promatra ultrazvukom bubrega, ultrazvukom želuca i ultrazvukom abdomena. Dr. Kravljač ističe kako je ultrazvučni pregled vrijedan izvor informacija o bubrežnim bolestima.