Neki domaći majstori mogu vjerovati da su sve površine u ovom okruženju adekvatno dezinficirane; međutim, stvarnost je da služi kao plodno tlo za bakterije i ostatke od prethodnih čišćenja. Redovito čišćenje perilice rublja je bitno jer se prljavština nakuplja unutar bubnja, što dovodi do rasta bakterija.

  • Takvo nakupljanje može negativno utjecati na kvalitetu pranja, što je svakako nepoželjno. Posljedično, to može objasniti zašto vašem rublju često nedostaje svježi miris nakon pranja ili zašto bijele mrlje postaju vidljive na tkanini. Stoga je bitno održavati redoviti raspored čišćenja perilice, jer ona ima tendenciju skupljati nečistoće i ostatke iz rublja koje je u njoj obrađeno.

Započnite proces čišćenja tako što ćete izvaditi i oprati ladicu namijenjenu za prašak za pranje rublja. Svaki je stroj opremljen mehanizmom koji olakšava uklanjanje ove komponente, što ga čini jednostavnim zadatkom. Nakon što je izvadite, temeljito očistite ladicu iz svih kutova, jer je to područje gdje se prašina, prah i ostaci omekšivača nakupljaju, što kasnije može dovesti do mrlja.

  • Nakon toga, bitno je očistiti donji filter stroja, koji se nalazi u donjem dijelu, kojem se može pristupiti otvaranjem malih vrata. Nakon toga nanesite alkohol za dezinfekciju unutarnje površine vrata. Nakon toga aktivirajte praznu perilicu rublja na temperaturu od 90 stupnjeva Celzijusa. U za to predviđenu ladicu stavite sodu bikarbonu zajedno s limunovim sokom ili octom. Utjecaj će vas sigurno iznenaditi.

BONUS:

ZAVJESE BEZBOJENE OD VRUĆINE – OČISTITE IH DVIJE JEFTINE KOMPONENTE:

Otkrijte metodu za pomlađivanje njihove svjetline i sjaja u SAMO JEDNOM PRANJU. Da biste započeli proces čišćenja, preporučljivo je prvo ukloniti zavjese prije nego što se pozabavite paučinom na zidovima i stropu, kao i prije bilo kakvog brisanja prašine; ako to ne učinite, može doći do daljnjeg zaprljanja.

  • Lagano odvojite svaku kuku pojedinačno, a zatim temeljito protresite zavjesu kako biste uklonili značajnu količinu prašine. Nakon toga rasporedite zastor na uredan način i spremite ga na odgovarajući način kako biste izbjegli bilo kakvu smetnju tijekom čišćenja sobe. Nepoželjno je dopustiti da zavjesa ostane zgužvana i neoprezno postavljena u kut, jer to može kasnije zakomplicirati proces glačanja. Nadalje, preporučljivo je ne stavljati zavjese odmah u perilicu rublja.

Umjesto toga, treba pričekati dok se priprema prostorije ne približi kraju. Ako zavjese ostanu neoprane dulje vrijeme ili pokažu znakove značajne apsorpcije duhanskog dima, što rezultira sivom ili žutom nijansom, preporučljivo je prvo ih namočiti u hladnu vodu pomiješanu sa šakom soli.

  • Potopite zavjese minimalno na trideset minuta, nakon toga ih temeljito isperite i nastavite s dodatnim pranjem u skladu sa sastavom tkanine od koje su izrađene. Pamučne zavjese možete prati ručno ili u perilici rublja, najbolje na temperaturi od 30 stupnjeva Celzijusa. Međutim, za bijele pamučne zavjese možete odabrati i program pranja na 40 stupnjeva Celzijusa.

Zavjese sastavljene od marquise, poliestera ili njihove mješavine mogu se prati ili ručno ili u perilici rublja na temperaturi od 30 stupnjeva Celzijusa, koristeći minimalni ciklus centrifuge. Zavjese od viskoze možete prati ručno ili u perilici rublja na temperaturi od 30 stupnjeva Celzijusa. Čipkaste zavjese treba čistiti ručno hladnom vodom i blagim tekućim deterdžentom, pazeći da se tijekom procesa ne uvrnu ili iscijede.

  • Okretanje se općenito ne preporučuje za zavjese. Korištenje centrifuge može biti prikladno samo za pranje pamučnih zavjesa, a to bi trebalo učiniti samo ako je dostupna sušilica rublja. U takvim će okolnostima zadatak glačanja ovih zavjesa biti znatno lakši. Bitno je da stroj nikada ne bude preopterećen kada perete zavjese.

Stoga je smjernica jasna: jedna zavjesa po pranju. Pretrpan bubanj rezultirat će pretjeranim gužvanjem zavjesa, čineći čak i glačanje neučinkovitim. Kod pranja poliesterskih zavjesa, preporučljivo je dodati malu količinu tekućeg škroba u omekšivač; rezultati će biti ugodniji ako se zavjese objese dok su još vlažne.

  • Čišćenje draperija: Kod ručnog pranja zavjesa preporučljivo je izbjegavati pretjerano cijeđenje. U idealnom slučaju, ovaj se zadatak može obaviti na otvorenom, a neki domaći majstori otkrili su da mali dječji bazen služi kao izvrsno rješenje za tu svrhu. Ispiranje postaje brzo i jednostavno uz korištenje crijeva, a kada se zavjese objese preko sušilice, izgledat će gotovo stisnute. Osim toga, preporučuje se dodavanje male količine bijelog octa u vodu za posljednje ispiranje.