Naš prvi susjed bio je umirovljenik koji je živio sam. Nije bio u financijskim problemima jer je primao veliku njemačku mirovinu, ali je bio usamljen jer nije imao obitelji u blizini. Njegov jedini unuk otišao je u SAD, pa je bio sam.Tata mu je odlučio pomoći, a mama i ja smo mu redovno dostavljale obroke, prale rublje, čistile kuću itd. Sada imam 17 godina i ovaj odmor ostat će mi u posebnom sjećanju.

  • Nakon gotovo dvije godine službe počeo sam ga smatrati svojim djedom. Naučio me raznim kartaškim igrama, šahu i drugim stvarima. Volio je pričati o svojim iskustvima i davati mi savjete. Prije nekoliko dana, kad smo bili sami zajedno, uzeo me za ruku i pozvao da mu sjednem u krilo. Tada je predložio da se vjenčamo nakon što navršim 18 godina kako bih naslijedila njegovu njemačku mirovinu od 1500 eura mjesečno.

Iako me je ponuda zaintrigirala, osjećala sam nelagodu pri pomisli da se skinem pred njim, jer je njegov uvjet bio da ga poslužujem gola, ali da nikad ne prekoračim svoje granice. Ima 67 godina, ali još nisam donijela konačnu odluku zbog tegoba i jer mi je ovo neobična situacija.

BONUS TEKST:

Stručnjaci su opisali uobičajene pogreške koje ljudi rade kada je u pitanju pamćenje položaja svakodnevnih predmeta kao što su ključevi i naočale. Dakle, kako možete poboljšati svoje pamćenje? Jeste li ikada zaboravili gdje su vam ključevi, zagubili naočale ili čak izgubili trag kemikalije koju ste upravo držali?

Ono što još više zabrinjava je da se ti gubici pamćenja ne događaju samo kada ste umorni ili rastreseni, već iu trenucima vrhunske mentalne oštrine. Što uzrokuje gubitak našeg pamćenja? Za početak je važno uspostaviti jasno razumijevanje koncepta pamćenja – sposobnosti dobivanja, zadržavanja i prisjećanja informacija koje se stječu tijekom života. Pamćenje se može kategorizirati u dvije različite vrste: dugoročno i kratkoročno.

Veza između ove dvije vrste razlikuje se od osobe do osobe. Pojedinci s iznimnim dugoročnim pamćenjem briljiraju u procesu učenja, budući da stečeno znanje ostaje u njima ukorijenjeno na neodređeno vrijeme. Nasuprot tome, suprotan fenomen događa se kod kratkoročnog pamćenja – informacije koje se brzo nauče brzo se zaborave nakon što se prisjete.

Gubitak pamćenja može proizaći iz raznih čimbenika, uključujući starenje, ozljede glave, pogoršanje bolesti drugih organa i posljedice trovanja. Suprotno uvriježenom mišljenju da je obični umor primarni uzrok, potiskivanje emocionalnih trauma igra ključnu ulogu u oštećenju pamćenja. Prema medicinskim stručnjacima, poremećaji pamćenja često nastaju kada pojedinci svjesno pokušavaju potisnuti svoje probleme i tjeskobe korištenjem psiholoških obrambenih mehanizama.

Međutim, važno je napomenuti da redovito korištenje ovih tehnika može stvoriti iluziju poremećaja pamćenja, iako to zapravo nije slučaj. Liječnici ističu da potisnute emocije i stanja mogu štetno djelovati na živčani sustav, što rezultira pojačanom agresijom, razvojem neuroza i sličnih stanja.

Je li moguće poboljšati pamćenje prirodnim putem, bez oslanjanja na farmaceutske supstance? Kako biste poboljšali svoje pamćenje, ključno je angažirati pojedince u svojoj neposrednoj okolini. Osim toga, smjernice medicinskih stručnjaka predlažu promjenu vašeg unosa prehrane kako biste uključili hranu koja jača mozak poput bobičastog voća, lososa i orašastih plodova. Istodobno, nužno je izbaciti štetne, masne i slane namirnice, kao i prerađena jela.

Uklonite sve negativne navike iz svog života. Stručnjaci su potvrdili da redovita tjelesna aktivnost ne samo da blagotvorno djeluje na tjelesnu građu, već i povoljno utječe na pamćenje. Kako bi se poboljšala funkcija pamćenja, ključno je dosljedno postavljati izazove stjecanjem novih znanja i uključivanjem u aktivnosti kao što su igranje strateških igara poput kartanja ili šaha, kao i učenje stranih jezika.