Narodna vjerovanja sugerišu da se neki predmeti nikada ne smiju poklanjati drugima. Određena uvjerenja ostala su ukorijenjena u našem društvu, prenoseći se s jedne generacije na drugu. Čak iu suvremeno doba, starija populacija čvrsto se drži ovih uvjerenja i nastoji ih provesti u praksi, a neka od tih uvjerenja povezuju se s činom darivanja.

  • Čin davanja darova služi kao smisleni izraz poštovanja; međutim, tradicionalna vjerovanja sugeriraju da određene darove treba izbjegavati zbog njihove povezanosti s nesrećom i tugom. U nastavku teksta donosimo kompilaciju predmeta koji se prema tradicionalnim vjerovanjima smatraju neprikladnim za darivanje. Predmeti koji imaju oštre rubove, uključujući noževe, britve, igle i slične predmete, nikada se ne poklanjaju onima koji su nam dragi.

U našoj zajednici je poznato da razmjena takvih stvari tijekom vremena dovodi do sporova i prekida odnosa. Ne savjetuje se poklanjanje ogledala i posuđa jer se vjeruje da ogledala kriju zarobljenu magiju. Kaže se da primanje ogledala na dar može dovesti do nesreće za primatelja. Što se tiče posuđa, ono se može dati kao dar samo ako svako jelo sadrži novčić, jer se smatra da bi jela za molitvu mogla rezultirati siromaštvom.

  • Kako bismo spriječili sukobe i potencijalne poremećaje u našim odnosima s primateljima, preporučljivo je suzdržati se od darivanja sata ili upaljača. Prastaro vjerovanje kaže da kada žena kupi sat za muškarca, ili obrnuto, to označava početak odbrojavanja do njihovog konačnog rastanka. Nadalje, kineski filozofi tvrde da prihvaćanje sata u položaju prostracije simbolizira početak odbrojavanja do smrti.

Također se vjeruje da rupčići i šalovi mogu privući nesreću i nepoželjne osobe u život primatelja. Dok bi se biseri u početku mogli činiti izvrsnim izborom, široko se vjeruje da poklonjeni biseri mogu donijeti bolest i nesreću u kućanstvu.

  • Smatraju se simbolima suza siročadi i udovica, što je upravo razlog nastanka vjerovanja oko darivanja bisera. Novčani darovi su uključeni među one koji se općenito obeshrabruju; međutim, postala je uobičajena praksa nuditi darovne kartice koje sadrže novčanu vrijednost, omogućujući primatelju da odabere željenu stavku u određenoj trgovini.

Cvijeće je najzastupljeniji dar koji se daruje ženama i prikladan je za razne prigode; usprkos tome, važno je razmotriti način na koji se nude. Tradicionalno se predstavlja neparan broj cvijeća, jer se parni brojevi povezuju s grobljima. Ova se smjernica ne odnosi na male cvjetne aranžmane.

  • Preporučljivo je suzdržati se od darivanja hortenzija, krizantema i ljiljana, jer su te sorte na sličan način povezane s ponudama na groblju. Iz tog istog razloga, treba se suzdržati od kupnje ili predstavljanja umjetnog cvijeća. Osim toga, široko se smatra da određene boje cvijeća prenose različita značenja, kao što je crvena koja predstavlja ljubav, bijela simbolizira nevinost, a žuta označava ljubomoru, između ostalog.

BONUS TEKST

Postaje sve očitije da je mikroplastika sveprisutna; međutim, istraživači nastavljaju istraživati ​​opseg njihovih štetnih učinaka na zdravlje. Nedavna studija provedena na miševima otkriva da se ove male plastične čestice mogu prenijeti s majke na njihovo potomstvo u razvoju, gdje ostaju prisutne čak i nakon rođenja.

  • Ranija istraživanja pokazala su da mikro- i nanoplastika (MNP), koja je manja od zrna pijeska, ima sposobnost prodiranja u placentu. Najnovija studija pokazuje da ove male plastične čestice mogu postojati unutar fetusa miša u razvoju najmanje dva tjedna nakon rođenja, kao što dokazuju podaci.

Istraživački tim povezan sa Sveučilištem Rutgers otkrio je prisutnost mikroplastike u plućima, srcu, jetri, bubrezima i mozgu neonatalnih miševa nakon što su njihove trudne majke udisale čestice poliamida-12 (PA-12), specifične varijante najlona. Iako je moguće da su se određeni fragmenti prenijeli majčinim mlijekom nakon rođenja, samo njihovo postojanje tijekom ovih kritičnih ranih faza razvoja trebalo bi izazvati značajnu zabrinutost.

  • “Nitko ne želi prisutnost plastike u svojoj jetri. S potvrdom njegovog postojanja u različitim organima, daljnji cilj je shvatiti razloge koji stoje iza ove pojave i njezine implikacije,” navodi Phoebe Stapleton, izvanredna profesorica farmakologije i toksikologije na Sveučilištu Rutgers.