Nakupljanje viška izmeta u crijevima može dovesti do nelagode, nadutosti i probavnih smetnji. Postoje različite metode za poticanje redovitog pražnjenja crijeva. Prema dr. Darli O’Carroll, nelagoda uzrokovana zatvorom i nakupljanjem stolice u crijevima također može predstavljati rizike za cjelokupno zdravlje.

Zdrava probava uvelike se oslanja na pravilnu prehranu, dovoljno tjelovježbe i odgovarajuću hidrataciju. Stoga, evo nekoliko savjeta i tehnika za učinkovito uklanjanje viška otpada. Među njima je prirodni lijek koji koristi ocat i med.

1. Povećajte potrošnju vlakana.

Za pravilnu probavu i dosljedno pražnjenje crijeva, vlakna su neophodna. Topiva vlakna, koja se mogu naći u voću, povrću, mahunarkama i cjelovitim žitaricama, pomažu u omekšavanju stolice, olakšavajući njihov prolaz kroz crijeva. Prema dr. Jaredu Meachamu, netopiva vlakna prisutna u orašastim plodovima, sjemenkama i određenom povrću mogu povećati količinu stolice, stimulirajući tako aktivnost crijeva.

2. Dovoljna vlažnost Kako biste izbjegli zatvor, bitno je unositi dovoljnu količinu vode.

Otapanjem topivih vlakana voda pomaže u osiguravanju besprijekornog kretanja stolice kroz crijeva. Preporučljivo je piti najmanje 8 čaša vode dnevno, iako individualne potrebe mogu porasti ovisno o razini fizičke aktivnosti i uvjetima okoline.

3. Bavite se redovitom tjelesnom aktivnošću.

Prema stručnjacima sa Sveučilišta Harvard, bavljenje tjelesnom aktivnošću može ojačati crijeva i potaknuti dosljedno pražnjenje crijeva. Jednostavne aktivnosti poput hodanja ili vježbanja joge mogu značajno poboljšati probavu i spriječiti zatvor. Preporučljivo je težiti barem 30 minuta umjerene tjelovježbe većinu dana u tjednu.

4. Med i ocat:

prirodni laksativi Kombinacija meda i jabučnog octa uvriježeni je kućni lijek za pospješivanje probave i smirivanje crijeva. Pektin koji se nalazi u jabučnom octu pomaže u reguliranju probavnih procesa, dok med nudi prirodne antibakterijske i protuupalne prednosti koje promiču zdravlje crijeva.

Koji je način pripreme smjese? Prema nutricionistici Lisi Wattenberg, trebali biste pomiješati jednu žličicu jabučnog octa s dvije žličice meda u šalici tople vode. Za optimalne rezultate, konzumirajte ovu mješavinu ujutro na prazan želudac. Ova mješavina može pomoći u omekšavanju stolice i poticanju redovitog pražnjenja crijeva.

5. Probiotici podupiru zdravlje crijeva.

Žive bakterije poznate kao probiotici potiču zdravu crijevnu floru i pomažu u probavi. Konzumacija hrane bogate probioticima poput jogurta, kefira, kimchija ili kombuche može poboljšati redovitost crijeva i smanjiti vjerojatnost zatvora. Naš članak na web stranici Zdravé Stravování obavijestit će vas da probiotici ne samo da pogoduju probavi, već i doprinose zdravlju kože.

6. Klonite se prehrane s visokim udjelom šećera i masti.

Prehrana bogata nezdravim mastima i šećerom može ometati probavu i dovesti do zatvora. Kako biste poboljšali zdravlje crijeva, smanjite unos prerađene hrane, slatkiša i masnih namirnica i umjesto toga se usredotočite na hranjivu, cjelovitu hranu.

BONUS TEKST

Ovaj dan nastoji istaknuti štetne učinke pijenja alkohola tijekom trudnoće, koji mogu rezultirati značajnom i trajnom štetom za dijete. Svakog 9. rujna obilježava se Međunarodni dan svjesnosti o fetalnom alkoholnom spektru poremećaja (FASD).

Ovo stanje nastaje kod djece kao rezultat izloženosti alkoholu tijekom trudnoće, što potencijalno može rezultirati izazovima povezanim s ponašanjem, učenjem, kognicijom i fizičkim rastom. Dok se simptomi razlikuju među pojedincima, oni traju tijekom cijelog života osobe. Ne postoji razina konzumacije alkohola koja se smatra sigurnom tijekom trudnoće.

Pijenje tijekom trudnoće izlaže vaše dijete riziku od razvoja FASD-a. Ako mislite da bi vaše dijete moglo imati ovaj sindrom, važno je da se bez odlaganja posavjetujete s liječnikom ili zdravstvenim radnikom. Pravovremena dijagnoza i intervencija mogu pomoći u smanjenju određenih problema.