Običaj koji nam se čini najjeziviji za prvu bračnu noć zasigurno će mnoge iznenaditi.  Mnogi običaji kojima se danas vrijeđamo nekada su bili svakodnevica naših predaka i njihovo poštivanje nije bilo upitno. Naravno, evo prepisanog teksta prema navedenim uputama: Siguran sam da su vam poznate mnoge legende o starim običajima vezanim za prvu svadbenu noć, koje su se s posebnim poštovanjem njegovale među ljudima iz južne Srbije.

  • Neki su uspjeli preživjeti i danas u određenim društvenim krugovima — poput provjeravanja mrlja krvi na plahti koja je trebala držati prvi ‘bračni čin’ mladenaca. Elmira je majci stalno govorila da još nije spremna za obitelj. Majka je o tome obavijestila rodbinu, koja je posumnjala da možda nije djevica i tada je počela vršiti pritisak. Ali sama prva noć pokazala se kao konzumacija fizičkih odnosa.

I unatoč tome što je sve to znao, njezin suprug nije smatrao potrebnim poštivati ​​njezine osjećaje ili samopoštovanje, objasnila je. Razgovor se vodio ispred vrata između mame, svekrve i teta. — Spavaća soba, Vrata foto: Shutterstock Psihologinja, studentica ženskih prava u Azerbejdžanu i žena koja je imala takvo iskustvo objasnila je za “BBC na srpskom” koliko sve ovo danas može biti traumatično. Elmira (ime promijenjeno i poznato redakciji BBC-ja) imala je 27 godina, završila je fakultet i radila je kao prevoditeljica.

  • Roditelji su joj odabrali muža. Pristala je na brak kako bi “usrećila svoju majku”. “Moji roditelji su izabrali susjeda za mog muža” Vjenčanje, Vjenčanje, Torta foto: Profimedia Elmira je više puta rekla svojoj majci da još ne želi zasnovati obitelj. Majka je tu informaciju prenijela rodbini koja je počela sumnjati da je Elmira još uvijek djevica i stoga su odmah počeli vršiti pritisak na nju. No prvi spolni odnos imala je prve bračne noći.

A kada je objasnila da je suprug nakon što je to saznao potpuno zanemario njezine osjećaje i samopoštovanje – mama, svekrva i tete su prisluškivale ispred vrata spavaće sobe. Elmira je stalno inzistirala svojoj majci da još nije spremna osnovati obitelj. Majka je tu poruku prenijela ostalim članovima obitelji, koji su čuvši je počeli sumnjati u njezino djevičanstvo i počeli vršiti pritisak na nju.

  • Začudo, prvi put je imala intimne odnose na samu bračnu noć. Ispričala je s potpunim prijezirom prema njemu zbog nerazumijevanja njezinih emocionalnih previranja i samopoštovanja. Uz vrata su stajale njezina mama, svekrva i tetke i pažljivo slušale dok je dijelila svoje jade iza zatvorenih vrata spavaće sobe. Bio je samo na njoj. Glava joj je udarila o ormar i čula je kucanje — s povišenim ženskim glasom iz susjedne sobe — “Hej, tiho dolje! Kakav bezobrazluk!”.

Iza tih vrata bile su Elmirina majka, dvije tetke, svekrva i još jedan dalji rođak (koji je kucao i vikao) — njihova je prisutnost uvijek potrebna u tradiciji da potvrdi: da su bračna dužnost i čin tjelesne ljubavi ispunjeni zajedno s obje strane su mlade nevine. Ako krvi nema, žena bi mogla biti ekskomunicirana i vraćena roditeljima kao “oštećena”. Osim toga, smatraju je razvedenom i često joj je teško ponovno se udati — mogla bi biti i zlostavljana u roditeljskom domu. Tradicija svake godine postaje sve traumatičnija.

  • Ova tradicija za žene iz godine u godinu postaje sve traumatičnija, kaže psihologinja Elada Gorina. Savjetovanje je jedna od njezinih obaveza, a koncept je da mladenka kojoj nedostaje seksualnog iskustva može imati sve resurse na raspolaganju da otrči u drugu sobu i zatraži savjet od druge starije žene koja ima više iskustva. Druga dužnost enge: kad donese plahtu nakon prve noći.

Današnji svijet je uvelike drugačiji. Sve veći broj pojedinaca odlučuje se vjenčati kasnije u životu, tako da već imaju određenu razinu seksualnog iskustva do trenutka kada se vjenčaju. U takvom scenariju, čini gotovo beskorisnom svaku mudrost koju bi mladi ljudi mogli trebati od svojih starijih rođaka – udobno smještenih u susjednoj sobi – osim one koja potvrđuje djevičanstvo mlade žene ispred njih. Ako nema krvi, žena bi bila ekskomunicirana i poslana natrag roditeljima kao “neispravna” – oštećena – imovina.

  • Nakon toga se smatra razvedenom i često joj postaje teško ponovno se udati; također se može suočiti sa zlostavljanjem u domu svojih roditelja. Tradicija svake godine postaje sve traumatičnija Ova tradicija za žene iz godine u godinu postaje sve traumatičnija, navodi psihologinja Elada Gorina. U današnje vrijeme većina mladih pojedinaca skloni su se vjenčati kasnije u životu i već imaju određenu razinu seksualnog iskustva prije braka.

Stoga nema smisla tražiti savjet od starijih članova obitelji koji sjede jednu sobu dalje – samo da bi dobili jedan zadatak: provjeru djevičanstva mlade žene. “Jednom se dogodio incident kada nakon prve bračne noći nije pronađena krv na plahti. Tako je u gluho doba noći cijela muževljeva obitelj odvela mladenku liječniku na pregled kako bi se utvrdilo je li djevica ili ne ”, prisjeća se Gorina.

  • Takvo zadiranje u ženinu osobnu sferu može učiniti da se ona osjeća kao da je prisiljena na nasilje — s posljedicama teške traume koja može trajati dugo, dodaje Gorina. Kršenje privatnosti žene može je navesti da pomisli da je žrtva nasilja zbog čega će se dugoročno osjećati psihički traumatizirano, napominje Gorina.