Čišćenje kuhinje može biti pravi izazov, pogotovo kada se radi o pećnici. Međutim, iskusni domaći majstori otkrili su vrlo djelotvornu i učinkovitu metodu koja vam omogućuje da bez napora uklonite čak i najtvrdokornije mrlje bez potrebe za energičnim ribanjem ili pretjeranim trljanjem.

  • Kako bi se osigurao optimalan učinak, nužno je redovito održavati pećnicu čišćenjem svaka 3 do 4 mjeseca. Osim toga, ako primijetite dim kako izlazi iz unutrašnjosti pećnice, to je znak da je čišćenje u redu. Kako biste dovršili zadatak, trebat će vam nekoliko stvari: gumene rukavice, tableta za perilicu posuđa, zdjela tople vode i krpa od mikrovlakana ili papirnati ručnici.

Slijedite ove upute korak po korak: Započnite tako što ćete zaštititi ruke parom gumenih rukavica. Nastavite s uklanjanjem ostataka hrane, mrvica i zagorjelih ostataka četkom. Zatim uronite tabletu u toplu vodu na kratko, dopustite joj da upije malu količinu vode, pazeći da se ne pregrije i ne izazove raspadanje. Tabletom temeljito očistite unutrašnjost pećnice, kao što biste to učinili spužvicom.

  • Nakon što tableta počne gubiti vlagu, jednostavno je ponovno umočite i nastavite ribati. Nakon završetka, uklonite sve preostale ostatke pomoću vlažne krpe ili papirnatog ručnika. Pripremite se na iznenađenje rezultatima, baš kao i zadovoljne domaćice koje su ga isprva testirale, a od tada postale predane korisnice.

BONUS TEKST:

Zadatak čišćenja pećnice neosporno je jedna od najprezrenijih i najizazovnijih dužnosti u području kućanskih poslova. Općepriznata je istina da niti jedan domaćica ne uživa u činu ribanja štednjaka. Ne samo da je fizički zahtjevan, nego i averzija prema ovom zadatku prvenstveno proizlazi iz izloženosti štetnim tvarima. Međutim, danas ćemo krenuti s novim pristupom. Naš cilj je očistiti prljavu i zauljenu pećnicu bez upotrebe bilo kakvih kemijskih sredstava.

Da biste to postigli, trebat će vam samo nekoliko jednostavnih sastojaka: soda bikarbona, ocat i limunov sok. Započnite zagrijavanjem pećnice na temperaturu od 250 stupnjeva. Uzmite vatrostalnu zdjelu ili posudu koja može podnijeti jaku temperaturu i u nju uspite 4-5 žlica sode bikarbone. Dodajte otprilike 1 litru vode u posudu. Pažljivo stavite posudu u pećnicu i zatvorite vrata.

Ostavite da odstoji u pećnici 30-40 minuta. Nakon što prođe zadano vrijeme, isključite pećnicu i ostavite da se ohladi. Kako se pećnica hladi, nakupljena masnoća u njoj postat će savitljivija i lakše se čisti. Da bi pećnica bila besprijekorna, pećnicu i staklene površine obilno namažite otopinom 9% alkoholnog octa. Ostavite otopinu da odstoji 20 minuta prije nego što nastavite s brisanjem pećnice.

Pod pretpostavkom da vaša pećnica prethodno nije bila zanemarena, ova bi metoda trebala rezultirati blistavom pećnicom bez mrlja. U slučaju neuspješnog pokušaja, pokušajte sljedeće: navlažite staklo vodom, zatim nanesite premaz od sode bikarbone i limunovog soka. Ostavite da odstoji deset minuta. Uzmite list aluminijske folije, zgužvajte ga u kuglu i njome nježno trljajte staklo.