Tomas Randel, kako je bio poznat svojoj porodici i prijateljima, umirao je od raka pluća kada je odlučio da svojoj kćerki otkrije dugo skrivanu tajnu koja je preokrenula njen svijet. U martu 2021. godine, nakon prvog ciklusa hemoterapije, ležeći u svom krevetu u predgrađu Bostona, šokirao je svoju kćerku Ešli otkrićem da je više od 50 godina živio pod lažnim identitetom.
Priznao joj je da njegovo pravo ime nije Tomas Randel, već Teodor Konrad, te da je kao mladić opljačkao banku u Ohaju, odnoseći nevjerovatnih 215.000 dolara, što bi danas iznosilo oko 1,7 miliona dolara.
Ešli je bila zapanjena. Njen otac, kojeg je uvijek smatrala uzornim građaninom i brižnim roditeljem, zapravo je bio bjegunac čija je priča postala legenda među istražiteljima. Iako ju je molio da ne istražuje slučaj, nije mogla izdržati. Te noći, pretražila je internet i otkrila stotine članaka o Ted Konradu, neuhvatljivom pljačkašu čije je lice krasilo postere za potjernice i epizode emisija poput „Najtraženiji u Americi“.
Kako su se slojevi njegovog dvostrukog života razotkrivali, Ešli je saznala da je njen otac, inspirisan filmom „Afera Tomasa Krauna“, izveo jednu od najspektakularnijih pljački u historiji Ohaja. Tokom godina, izgradio je novi život u Masačusetsu, postao prodavac automobila i voljeni otac. Nikada nije napustio zemlju niti tražio pasoš, a bejzbol kapa i brada bili su njegova stalna maska.
Nakon njegove smrti u maju 2021., tajna je dospjela do američkih maršala, koji su na kraju potvrdili njegov pravi identitet. Istražitelji su otkrili ključne dokaze, uključujući rukopis koji se poklapao s njegovim starim dokumentima. Priča o Ted Konradu i njegovom životu kao Tomas Randel ostaje fascinantna legenda o kriminalu, pokajanju i porodičnim vezama.
BONUS TEKST
Dvorac Neuschwanstein, smješten u Bavarskoj, Njemačka, jedan je od najpoznatijih i najromantičnijih dvoraca na svijetu. Njegov izgled djeluje kao da je izvučen iz bajke, a zapravo je poslužio kao inspiracija za Diznijev dvorac u filmu “Uspavana ljepotica” i logo poznatog studija. Iako danas privlači milione turista, njegova priča ima mračniji i intrigantniji ton.Dvorac je naručio bavarski kralj Ludvig II 1869. godine, poznat i kao “Ludi kralj”. Ludvig je bio fasciniran srednjovjekovnom arhitekturom i Wagnerovim operama, što se vidi u svakom kutku ove građevine. Unutrašnjost dvorca ukrašena je prizorima iz Wagnerovih opera, a jedan od najimpresivnijih dijelova je Dvorana pjevača, prostorija posvećena viteškim legendama.
Međutim, Ludvig nije dočekao da vidi dvorac završen. On je svrgnut s prijestolja pod optužbama za mentalnu nestabilnost i ubrzo nakon toga pronađen mrtav pod misterioznim okolnostima u jezeru Starnberg. Njegova smrt do danas ostaje nerazjašnjena, a mnogi vjeruju da je ubijen zbog političkih zavjera. Dvorac Neuschwanstein, iako nikada u potpunosti završen, otvoren je za javnost samo nekoliko sedmica nakon Ludvigove smrti. Zanimljivo, ovaj dvorac nikada nije imao vojnu ili obrambenu funkciju, već je zamišljen isključivo kao povlačenje iz stvarnog svijeta.
Danas se smatra jednim od najfotografiranijih dvoraca na svijetu, iako fotografiranje unutrašnjosti nije dopušteno. Njegova lokacija, na vrhu brda usred alpskog pejzaža, i bajkoviti dizajn čine ga savršenim mjestom za ljubitelje historije i romantike. Svake godine više od 1,5 miliona posjetitelja dolazi vidjeti ovo remek-djelo arhitekture i snova kralja Ludviga II.