Jedan od najstarijih običaja koji prati Blagovesti jeste spaljivanje jedne stvari iz kuće. Veruje se da na taj način otpuštate staro i nepotrebno, kako bi napravili prostor za napredak, prosperitet i mir u porodici. Ovaj ritual simbolizuje čišćenje i otpuštanje svega što je negativno, bilo da se odnosi na fizičke predmete ili na emocionalne terete. Spaljivanje te stvari smatra se kao čin koji označava početak napretka i novih pozitivnih promena u domu i životima ukućana.


Blagovesti, praznik koji se svake godine slavi 7. aprila, predstavlja jedan od najvažnijih događaja u hrišćanskom kalendaru. Na ovaj dan se podsećamo na moment kada je arhangel Gavrilo obznanio Presvetoj Bogorodici da je izabrana da postane majka Spasitelja sveta, Isusa Hrista. Ova „blaga vest“, kako sam naziv praznika kaže, označava početak novog doba – duhovnu obnovu čovečanstva i otvaranje vrata Novog Zaveta. Blagovesti nas podsećaju na duboko značenje nade, vere i radosti, koji su uvek prisutni kao početak svakog dobrog i svetlog puta.

  • Rečima arhangela Gavrila: „Raduj se, Blagodatna, Gospod je s tobom“, započinje preobražaj sveta. Ove reči najavljuju dolazak Mesije i svetlosnu promenu koja će doneti spasenje čovečanstvu. Prema hrišćanskom predanju, u tom trenutku Duh Sveti silazi na Bogorodicu, što označava čudesno začeće i početak onoga što je označeno kao „spaseni trenutak“ u istoriji.

U duhovnom i narodnom smislu, Blagovesti nas podsećaju da je svaki novi početak, svaki trenutak nade i vere prilika za buđenje ne samo spoljašnje prirode, već i duhovnog napretka. U narodnim verovanjima, ovaj praznik je simbol novog života, proleća i plodnosti, a stari su verovali da je sve što se tada započne – u osnovi blagosloveno i da će imati srećan ishod.

Jedan od običaja koji se praktikuje na Blagovesti je paljenje vatre ispred kuće ili u dvorištu. Ovaj ritual ima višestruko značenje. S jedne strane, verovalo se da vatra štiti domaćinstvo, jer na Blagovesti, prema narodnom verovanju, izlaze zmije i drugi insekti. Vatra, kao simbol svetlosti, bila je način da se oteraju negativne sile i štetočine. S druge strane, vatra je bila simbol duhovnog pročišćenja – spaljivanje svega lošeg iz prošlosti, kako bi se oslobodio prostor za novo i pozitivno.

  • Blagovesti su takođe povezane s prolećnim čišćenjem doma. Stari ljudi su smatrali da je ovo idealan trenutak da se “izbace iz kuće svi predmeti i misli koje nas guše i čine nesrećnima.” Ovo čišćenje nije bilo samo fizičko, već i duhovno – oslobađanje od svega što nas emotivno opterećuje, kako bi napravili prostor za sreću, mir i blagostanje.

Verovanje naših predaka bilo je da od Blagovesti pa do Velikog petka nastaje povoljan period za donošenje važnih životnih odluka. Bilo da se radilo o započinjanju novih poslova, otvaranju novih životnih putanja, donošenju velikih odluka, pa čak i polaganju ispita, smatralo se da će sve što se počne u ovom periodu biti blagosloveno i da će imati uspešan ishod.

U tom kontekstu, verovalo se da Blagovesti označavaju i kraj zime, kao i početak buđenja prirode. Prema narodnim verovanjima, čim prođe ovaj praznik, dolazi trajno toplije vreme, koje donosi rađanje, rast i obnovu svega oko nas. Stari su često ponavljali izreku: „Ako na Blagovesti kiša ili sneg okvasli volu rog, biće dobar rod“, verujući da ovaj vremenski fenomen ukazuje na plodnost i dobar urod tokom godine.

U nekim krajevima Srbije postojali su specifični običaji vezani za praznik Blagovesti. Na primer, u mnogim selima devojke su uoči Blagovesti sakupljale suve grančice i drva i od njih pravile velike vatre, koje su obično palile na brdima ili seoskim raskrsnicama. Uz vatru su se okupljali svi – mladi i stari, muškarci i žene, a veselje je bilo prisutno tokom čitave noći. Ovaj običaj, poznat u Vojvodini i istočnoj Srbiji kao „bukara“, zadržao se sve do 20. veka i predstavljao je način da se zajednica okuplja i slavi dolazak proleća.

Na Blagovesti, u duhovnom i narodnom kontekstu, sve se pretvara u simboliku novog života, svetlosti i početka. Ovaj praznik podseća nas da sa verom, nadom i ljubavlju možemo započeti sve ono što donosi sreću, napredak i duhovnu obnovu, bilo da se radi o našim domovima, našim dušama ili o celoj zajednici.