Nedavno je Jelena Tomašević gostovala u jednoj od najpoznatijih i najgledanijih emisija u našoj regiji, gdje je s velikom iskrenošću podijelila svoja najdublja razmišljanja i osobne borbe. Tijekom razgovora, Jelena nije mogla suzdržati suze dok je pričala o teškoj bolesti svog supruga, Dejana, koji se bori s luposom, autoimunim poremećajem koji, iako relativno čest, donosi mnoge izazove u svakodnevnom životu oboljelih. Lupus je bolest koja može biti povezana s različitim vanjskim čimbenicima, poput načina života, stresa i izloženosti zagađenju, koji mogu pokrenuti ili pogoršati simptome bolesti.

Ozbiljni zdravstveni problemi poput lupusa mogu biti rezultat niza čimbenika, uključujući nezdrave navike poput prekomjerne konzumacije alkohola, pušenja, izlaganja zagađenju i stresa, koji dovode do negativnih reakcija u organizmu. Jelena je u svom iskrenom intervjuu istaknula kako ove bolesti, nažalost, postaju sve češće u modernom društvu zbog nezdravih životnih navika i konstantnog vanjskog pritiska koji utječu na naše zdravlje. Jelena, udata za proslavljenog košarkaša Dejana Tomaševića, podijelila je svoje osobno iskustvo sa zdravstvenim problemima u razgovoru za popularnu emisiju “Ordinacija” na RTS-u.

  • Prije više od deset godina, Jelena, koja je majka četvero djece, prvi je put primijetila suptilne znakove bolesti koji su lako mogli proći nezapaženo. Nakon rođenja četvrtog djeteta, primijetila je oteklinu na jednom prstu koja se postupno proširila na drugi prst. Početna zabrinutost dovela je do pregleda kod liječnika, a rezultati testova su potvrdili najgoru sumnju – dijagnoza lupusa. To je bio trenutak kada je Jelena postala svjesna ozbiljnosti svoje bolesti.

Jelena se jasno prisjeća da se dijagnoza dogodila dok su boravili u Španjolskoj. Ubrzo nakon toga, Dejan je potpisao ugovor u Grčkoj, zbog čega su se preselili u Atenu. Tražeći sigurnost, Jelena je odlučila potražiti drugo mišljenje, no dijagnoza lupusa je ponovno bila potvrđena. U tom trenutku, Jelena je bila prisiljena suočiti se s bolešću, ali je uložila svu svoju energiju u poricanje stvarnosti, pokušavajući ignorirati vlastite zdravstvene probleme dok se brinula za svog supruga i djecu. Iako je imala samo 36 godina, njezino tijelo bilo je procijenjeno kao da pripada 75-godišnjakinji. Nažalost, dijagnoza nije stala na tome – otkriven je i reumatoidni artritis, bolest koja je usko povezana s lupusom, što je Jelenu motiviralo da potraži daljnju medicinsku pomoć i započne put prema oporavku.

Jelena se prisjeća kako je to razdoblje bilo izuzetno izazovno, ali je suočena s teškim zdravljem odlučila ne predati se, nego se boriti s nevjerojatnom odlučnošću i upornošću. Iako je njezino tijelo bilo u ozbiljnoj krizi, nikada nije pokazivala znakove slabosti ili žaljenja. Iako je zdravstveni problem bio ozbiljan, Jelena je nastavila nositi teret obitelji, brinući se o svojoj djeci, pružajući im ljubav i pažnju, čak i kada je bila fizički iscrpljena. Njezina sposobnost da skriva svoju patnju i emocije, često dijeleći ih samo sa sestrama, pokazuje koliko je hrabra i odlučna u suočavanju s izazovima koje joj život donosi.

U razgovoru s Tomaševićem, Jelena spominje kako su prvi znakovi lupusa bili povišena tjelesna temperatura, a ubrzo nakon toga pojavila se i bolna oteklina koja je uzrokovala velike poteškoće u obavljanju svakodnevnih aktivnosti. Ruka joj je bila bolna, crvena, napeta i potpuno nepokretna. Tijekom nekoliko dana, oteklina je splasnula, a koža je ponovno postala normalna, ali joj je to razdoblje otežalo obavljanje jednostavnih zadataka poput odijevanja, kupanja, pa čak i igre s djecom. Iako se fizička bol smanjivala s vremenom, emocionalna i psihička bol ostale su jedan od najtežih aspekata bolesti.

  • Dejan, koji se također suočavao sa svojim vlastitim izazovima, otvoreno priznaje da je imao problema u prihvaćanju svojih obveza, osobito kada je riječ o obiteljskim zadacima, uključujući brigu o djeci. Unatoč tim poteškoćama, Jelena je izdržala i bila uzor hrabrosti, brinući se za svoju djecu, hraneći ih i dojeći, pokazujući izuzetnu snagu. Dejan i Jelena dijele izvanrednu povezanost, duboku privrženost i međusobnu ljubav koja ih je podržavala kroz najteže trenutke.

Iako su njihovi planovi za proširenje obitelji, uključujući želju za petoro djece, morali biti prilagođeni zbog bolesti, njihova međusobna ljubav i podrška ostali su ključni. Jelena je ipak donijela tešku odluku da se, unatoč Dejanovoj želji za još jedno dijete, povuče iz tog plana, jer je lupus značajno utjecao na njezino zdravlje, a povećanje broja članova obitelji bilo bi previše izazovno. Ta odluka bila je emocionalno teška, ali Jelena je s osmijehom govorila o tome, prepoznajući koliko joj Dejan znači i koliko joj pomaže u suočavanju s vlastitim zdravstvenim problemima.

Njezina priča pokazuje nevjerojatnu hrabrost, ljubav i borbenost. Iako suočena s velikim osobnim izazovima, Jelena je uspjela prevladati mnoge prepreke, a njezina sposobnost da ostane snažna i posvećena obitelji čini je izuzetnim primjerom.

Duhovno iscjeljenje i podrška obitelji pomogli su Jeleni da pronađe snagu da izdrži kroz sve teške trenutke, a njezina povezanost s Dejanom bila je ključna u njenoj borbi. Dr. Ivica Jeremić, specijalist s Instituta za reumatologiju, detaljno je objasnio lupus, navodeći da je riječ o autoimunoj bolesti u kojoj tijelo pogrešno prepoznaje vlastite stanice kao strane, što uzrokuje oštećenja organa. Iako lupus može zahvatiti bilo koji organ, najčešće pogađa kožu, bubrege i kosti, a u rijetkim slučajevima može utjecati i na mozak, pluća i crijeva. Iako su mnogi čimbenici uključeni u razvoj lupusa, genetska predispozicija i vanjski faktori kao što su stres, infekcije, lijekovi, izloženost sunčevoj svjetlosti i zagađivači okoliša mogu značajno povećati rizik od obolijevanja.