Nedavno je Jelena Tomašević gostovala u jednoj od najpopularnijih emisija na našim prostorima gdje je iskreno podijelila svoja razmišljanja. Tijekom razgovora rasplakala se i rasplakala govoreći o svom suprugu i njegovim zdravstvenim problemima. Lupus, autoimuna bolest koja se često pojavljuje, može se povezati s čimbenicima načina života i vanjskim utjecajima.

  • Nekoliko elemenata, uključujući pretjeranu konzumaciju alkohola, pušenje, izloženost zagađenju i značajan stres, mogu dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema, potičući tijelo da napadne samo sebe. Ključno je prepoznati da brojne bolesti koje prevladavaju u modernom društvu proizlaze iz ovih štetnih navika i vanjskih pritisaka. Jelena, u braku sa proslavljenim košarkašem Dejanom Tomaševićem, u intervjuu za emisiju “Ordinacija” RTS-a priča o svom iskustvu sa teškom bolešću.

Prije deset godina ona, majka četvero djece, isprva je primijetila rane znakove bolesti koji su bili slabašni i često ignorirani. Nakon rođenja četvrtog djeteta primijetila je oteklinu na jednom prstu, a sljedeći dan se proširila i na drugi prst. Zabrinuta se obratila liječnicima koji su obavili razne pretrage i utvrdili da ima lupus. U tom trenutku je prvi put postala svjesna bolesti.

  • Jelena se jasno prisjeća da se to otkriće dogodilo dok su bili u Španjolskoj. Ubrzo nakon toga, Dejan je dobio ugovor u Grčkoj, zbog čega su se preselili u Atenu. Kako bi se malo umirila, Jelena je potražila drugo mišljenje, no nažalost, dijagnoza je ponovno potvrđena. Uložila je svu svoju energiju u poricanje stvarnosti ne baš savršenog zdravlja svog supruga. Po dolasku u Beograd liječnik mi je detaljno objasnio moje fizičko stanje. Unatoč tome što imam samo 36 godina, procijenjeno je da moje tijelo nalikuje 75-godišnjaku.

Dijagnoza nije tu stala; uz lupus, također mi je dijagnosticirano srodno stanje poznato kao reumatoidni artritis. Ovo me otkriće navelo da potražim liječničku pomoć i započnem put prema oporavku. Osvrćući se na to razdoblje i Jeleninu neočekivanu dijagnozu, poznata sportašica priznaje velike izazove s kojima se susrela. Dolazak Matijina djeteta i s njim povezana tranzicija svakako su obilježili jedno teško vrijeme.

  • Ipak, suočila se sa svakom preprekom nepokolebljivom odlučnošću i ustrajnošću. U razgovoru Tomašević spominje Jelenu, napominjući da se ona, unatoč zdravstvenim problemima, nikada nije žalila. Jelena je uvijek bila u centru pažnje. No, Tomašević se suočio s novim izazovom kada zbog neprekidne groznice koja je trajala šest mjeseci nije mogao obavljati svoje obveze.

Unatoč tim poteškoćama, jedna od Jeleninih osobina vrijednih divljenja je njezina sposobnost da nas zaštiti od vlastite patnje. U teškim vremenima često se odlučila povući, dijeleći svoje emocije sa sestrama dok je od nas skrivala svoje obiteljske probleme. Koji znakovi upućuju na to da ova situacija onemogućava pojedinca u obavljanju svakodnevnih aktivnosti? Jelena je napomenula da je prvi znak bio porast tjelesne temperature, a ubrzo je uslijedila upala.

  • Tijekom faze otekline, njezina je ruka osjećala značajnu napetost, crvenilo i potpunu nepokretnost. Tijekom 5-7 dana oteklina je postupno splasnula, a koža se vratila u normalno stanje. Ipak, u tom su razdoblju svakodnevni poslovi poput kupanja, oblačenja, pa čak i lagane interakcije i igre s bebom postali neizvedivi. Kako je vrijeme prolazilo, fizička bol je jenjavala, ali emocionalna i duševna bol ostale su najmučniji dio iskušenja. Dejan iskreno priznaje da se mučio prihvatiti svoje obveze, posebice Matijine.

Unatoč značajnim izazovima, uspjela je prikupiti snagu potrebnu za brigu o djetetu, osiguravajući mu odjeću, hranu, pa čak i dojenje. Ova hrabra osoba naglašava ključnu važnost nepokolebljive ljubavi i podrške svog supruga, koji su joj omogućili da se nosi sa životnim poteškoćama i popravi svoj povrijeđeni duh. Dejan i ja uspostavili smo izvanrednu vezu koju karakterizira duboka privrženost, vezu koja stoji sama za sebe.

  • S ovakvim partnerom pored sebe, budućnost izgleda obećavajuće, kao da se sudbina odvija. U ovoj svježoj perspektivi, počeli smo zamišljati proširenje naše obitelji i pozivanje dodatne djece u naše živote. Ideja da se ograničimo na samo jedno dijete nije bila središnja tema naših razgovora; nego su brojni pojedinci među nama dijelili težnje obitelji s petero djece.

Nažalost, te su težnje brzo razbijene neumoljivom stvarnošću lupusa. Taj veliki utjecaj na njezin život natjerao ju je da donese tešku odluku da odustane od drugog djeteta s Dejanom, unatoč njegovoj želji za petim članom obitelji. Dok je izražavala svoje osjećaje, njezini izrazi lica otkrivali su mješavinu emocija, signalizirajući njihovo međusobno razumijevanje da bi preuzeti ulogu njezina petog djeteta. Napredak koji su postigli do ove točke je impresivan; no, s vremena na vrijeme, ovaj napredak može spriječiti dodatni napredak i dovesti do razmišljanja o najboljem putu naprijed.

  • Nelagoda se u početku manifestira u laktu, postupno se širi prema kuku i na kraju utječe na cijelo tijelo. U tim teškim danima punim boli, ona doživljava duboki osjećaj bespomoćnosti. Primjećuje da njihovo najstarije dijete Kića, koji je tada imao 17 godina, hrabro čuva svoju mlađu braću i sestre. U ovoj situaciji čini se da je ljutnja neizbježna. Označava istinski sukob s bolešću i svime što je prati. Dok razmišljam o sadašnjem trenutku i budućnosti, u meni se počinje razvijati osjećaj ljutnje. Teško je zamisliti ne doći na Manjinu svadbu, izostati s Matijinog prvog dana škole ili propustiti proslaviti Kićinu maturu.

Osjećam da su negativne sile posvuda oko mene, izravno povezane s mojim vlastitim iskustvom. Usred dubokog očaja pojavljuje se tračak nade, osvjetljavajući suze i utješne zagrljaje. U tim trenucima se podsjećam: “Posjeduješ snagu da prebrodiš ovo.” Nevjerojatno Jelenino otkriće razveselilo je sve u studiju. Uz bavljenje profesionalnom terapijom, otkrila je utjehu u duhovnom iscjeljivanju, koje je bilo ključno u prevladavanju ove teške faze, uz podršku nepokolebljive ljubavi i ohrabrenja njezine obitelji.

  • Predstavnik Zavoda za reumatologiju dr. Ivica Jeremić u svom je izlaganju dao pregled lupusa, istaknuvši složenost ovog stanja. Opisao je sistemski lupus kao autoimuni poremećaj gdje tijelo pogrešno prepoznaje vlastite organe kao strane entitete i započinje napad, što dovodi do oštećenja. Iako ova bolest može utjecati na bilo koji organ, uključujući kosu i nokte, prvenstveno utječe na kožu, kosti i bubrege.

Lupus također može utjecati na mozak, pluća i crijeva, iako su takve pojave rjeđe. Različiti čimbenici utječu na pojavu lupusa, a istraživanja pokazuju da su osobe s genetskom predispozicijom posebno osjetljive na njegov razvoj. Infekcije mogu djelovati kao potencijalni okidači za lupus kod ovih osoba. Nadalje, čimbenici poput traume, povišene razine stresa, specifičnih lijekova, izlaganja sunčevoj svjetlosti i zagađivača iz okoliša mogu igrati ulogu u nastanku stanja.