Faktori poput stresa i nedostataka u ishrani mogu značajno povećati rizik od ćelavosti, što je problem koji pogađa mnoge ljude. Iako se često povezuje sa genetikom, ovi dodatni faktori mogu ubrzati proces gubitka kose. Nedovoljno hranljivih sastojaka, naročito proteina, vitamina i minerala, može oslabiti koren kose i dovesti do njenog prorjeđivanja.

Stres, s druge strane, uzrokuje hormonalne promjene koje mogu dovesti do privremenog ili trajnog gubitka kose. Ova dva faktora zajedno čine ćelavost još većim problemom, posebno kod onih koji su genetski predisponirani.

Zanimljiv aspekt koji mnogi ne znaju je da 26% muškaraca doživljava simptome slične predmenstrualnom sindromu (PMS), što je često šokantno za većinu. Ovi simptomi, koji uključuju povećanu osjetljivost, razdražljivost, pojačanu glad, pa čak i grčeve u želucu, mogu biti prilično neugodni. Iako je PMS uglavnom povezan sa ženama, muškarci također mogu prolaziti kroz slične hormonalne promjene, naročito tokom određenih perioda. Ovo se naziva “muški ciklus”, i iako nije u potpunosti istražen, pokazuje koliko su hormoni važni za oba pola.

Testosteron, dominantni muški hormon, igra ključnu ulogu u debljini kože. Muška koža je prirodno deblja od ženske – čak za 25%. Ova razlika je prisutna zbog prisustva veće količine kolagena, što koži daje čvrstinu i otpornost. Međutim, tokom života, muška koža se postepeno stanjuje, dok ženska koža zadržava svoju debljinu sve do menopauze, kada zbog smanjenja estrogena počinje da gubi na elastičnosti i postaje tanja.

  • Ova razlika može objasniti zašto muškarci i žene doživljavaju različite probleme s kožom tokom starenja. Što se tiče fizičkih karakteristika, Adamova jabuka, ili istaknutost tiroidne hrskavice, mnogo je uočljivija kod muškaraca nego kod žena. Kod žena, izbočina tiroidne hrskavice je manje primjetna i ima manju ulogu. Funkcija tiroidne hrskavice je da štiti glasne žice, ali kod muškaraca ona dodatno pomaže u snižavanju visine glasa, što je karakteristična osobina muškog glasa.

Ova hrskavica je jedan od razloga zašto muškarci imaju dublje glasove od žena. Zanimljivo je da iako žene nemaju izraženu Adamovu jabučicu, tiroidna hrskavica i dalje ima zaštitnu ulogu kod oba pola. Sve ove razlike između muškaraca i žena pokazuju koliko su naše tijelo i hormonski sistemi kompleksni.

BONUS TEKST

Jeste li znali da drveće međusobno komunicira? Iako zvuči kao nešto iz naučne fantastike, naučnici su otkrili da drveće može razmjenjivati informacije putem mreže podzemnih gljivica poznate kao “Wood Wide Web”. Ova fascinantna mreža, nazvana po analogiji s internetom, omogućava drveću da šalju signale jedno drugom i dijele hranljive tvari. Gljivice koje su povezane s korijenjem drveća formiraju složene mreže koje omogućavaju razmjenu resursa, poput vode, šećera i minerala.

Ova komunikacija pomaže drveću da preživi u stresnim uvjetima. Na primjer, kada jedno stablo bude napadnuto od strane insekata, može poslati kemijske signale kroz mrežu gljivica kako bi upozorilo okolna stabla na prijetnju. Druga stabla tada mogu proizvoditi obrambene kemikalije kako bi se zaštitila od napada. Također, starija stabla pomažu mladima slanjem dodatnih hranjivih tvari kroz ovu mrežu, što im daje veće šanse za preživljavanje.

Zanimljivo je i to da se drveće koje se nalazi u hladu može oslanjati na drveće koje je izloženo suncu. Ovo drugo prenosi višak šećera i hranjivih tvari prema onim stablima koja nemaju dovoljno svjetla, omogućavajući im da rastu i razvijaju se. Ova vrsta “solidarnosti” među biljkama pokazuje da šume funkcioniraju kao društvena bića koja zavise jedno od drugog.

Otkriće ovakvog “društvenog ponašanja” kod drveća mijenja način na koji gledamo na prirodu. Umjesto da ih posmatramo kao izolirane biljke, shvaćamo da je šuma jedno veliko, povezano zajedništvo koje preživljava zahvaljujući međusobnoj saradnji.