Vodite računa o svom dnevnom izboru hrane! Brojne studije pokazuju da je uključivanje proteina u našu prehranu ključno za održavanje cjelokupnog zdravlja, posebno u pogledu dobrobiti kostiju i mišića. Neadekvatna konzumacija proteina može dovesti do raznih štetnih promjena u tijelu, što ponekad može rezultirati značajnijim zdravstvenim problemima.
- WebMD navodi da postoje različiti znakovi koji nam mogu pomoći da prepoznamo kada je naš unos proteina neadekvatan. Iako svi ovi pokazatelji ne upućuju izravno na nedostatak proteina, oni često služe kao neki od početnih znakova upozorenja na koje bismo trebali obratiti pozornost: Oticanje trbuha, nogu, stopala i ruku, nagle promjene raspoloženja, problemi s noktima, kosom i kožom, uz umor i slabost, pojačan apetit, sporo zacjeljivanje rana, oslabljen imunitet i griženje noktiju.
Često grickanje noktiju može dovesti do lomljivosti, budući da ih nanesene mikrotraume mogu učiniti sklonijima lomljenju. Preporučene radnje: Kako biste riješili ovaj problem, preporučljivo je prestati gristi nokte. Održavanje kratkih i dobro podrezanih noktiju može spriječiti ovu naviku i potaknuti ponovni rast. Uz to, razmislite o upotrebi laka za nokte gorkog okusa koji je posebno dizajniran za osobe koje imaju tendenciju grickanja noktiju.
- Sredstva za njegu i čišćenje noktiju Korištenje proizvoda za čišćenje bez rukavica može rezultirati suhoćom kože na rukama i noktima, pridonoseći lomljivosti noktiju. Osim toga, aceton koji se nalazi u odstranjivaču laka za nokte može dovesti do promjene boje nokta i dodatno ugroziti čvrstoću nokta. Što trebate učiniti: Ako često koristite proizvode za čišćenje, zaštitite ruke i nokte rukavicama.
Što se tiče skidanja laka za nokte, potražite sredstvo za uklanjanje laka za nokte koje ne sadrži aceton. Nedovoljna potrošnja vitamina i hranjivih tvari Lomljivi nokti mogu biti posljedica nedostataka u prehrani, osobito u prehrani u kojoj nedostaje željeza, vitamina D, cinka, selena i vitamina B. Ovi esencijalni hranjivi sastojci, prisutni u mesu i jajima, podržavaju zdravlje kože, kose i noktiju.
- Ako imate nutritivnih nedostataka, savjetuje se da se posavjetujete s dijetetičarom koji može napraviti prilagođeni plan prehrane koji će vam pomoći da poboljšate svoje lomljive nokte. Slabi nokti i anemija Lomljivi nokti prvenstveno su uzrokovani anemijom, stanjem obilježenim nižim razinama hemoglobina. Ovo smanjenje rezultira smanjenim transportom i dostavom kisika do tjelesnih tkiva.
Ljudi mogu osjetiti simptome poput lomljivih noktiju, zajedno s umorom, slabošću i lošim raspoloženjem, kao rezultat smanjene razine kisika u krvi. Što uzeti u obzir: Nakon što krvni test potvrdi anemiju, važno je da vi i vaš liječnik istražite temeljne uzroke jer će ti podaci pomoći u određivanju odgovarajućeg liječenja i ublažavanju povezanih simptoma. Promjene u štitnoj žlijezdi Promjene u štitnjači mogu rezultirati lomljivim noktima koji se lako lome.
- Na primjer, osobe s hipotireozom često se susreću sa sporijim metabolizmom i smanjenjem tjelesnih nutrijenata, što dovodi do krhkosti njihovih noktiju. Hipertireoza dovodi do povećane proizvodnje hormona štitnjače, što rezultira ubrzanim rastom noktiju, kao i mogućnošću da nokti postanu lomljivi.
Neophodno je pridržavati se plana liječenja koji vam je predložio liječnik ili endokrinolog jer to može biti ključno za normalizaciju razine štitnjače i ublažavanje simptoma lomljivih noktiju. Dermatološka stanja i slabi nokti Određena stanja kože, osobito gljivične infekcije, mogu dovesti do slabljenja i lomljenja noktiju. Ove infekcije mogu promijeniti izgled noktiju i rezultirati ljuštenjem.
- U takvim je slučajevima preporučljivo konzultirati dermatologa radi procjene. Preporučene radnje: Pristup liječenju ovisit će o uzroku, stoga je bitno pridržavati se propisanog režima. U slučajevima kada se potvrdi gljivična infekcija, početni korak trebao bi uključivati primjenu lokalnih antimikotika izravno na zaraženi nokat. Naslijeđene sklonosti Na lomljivost noktiju može utjecati genetska predispozicija.
Određene osobe mogu biti osjetljivije na ovo stanje zbog nasljednih čimbenika koji utječu na strukturu nokta. Nokti se sastoje od keratina, vrste proteina prisutne u koži, kosi i noktima. Na proizvodnju keratina mogu utjecati genetski čimbenici, što potencijalno može rezultirati oštećenjem strukture nokta. Nadalje, na proizvodnju esencijalnih hranjivih tvari vitalnih za rast i održavanje zdravih noktiju, uključujući vitamine i minerale, može utjecati genetika.
- Kada se te hranjive tvari ne stvaraju u odgovarajućim količinama, postoji povećana vjerojatnost da nokti postanu skloni lomljenju. Preporučene radnje: Iako je nemoguće promijeniti genetsku predispoziciju, mogu se poduzeti koraci kako bi se osiguralo da nokti ostanu zdravi. To uključuje konzumaciju uravnotežene prehrane bogate hranjivim tvarima i korištenje proizvoda za nokte koji su obogaćeni korisnim sastojcima.
Osim toga, bitno je izbjegavati štetne kemikalije i spriječiti ozljede noktiju. Ako su lomljivi nokti stalan problem, savjetuje se konzultirati se s liječnikom kako bi se utvrdio temeljni uzrok i poduzele potrebne mjere za njegovo rješavanje. Nokti koji su lomljivi i skloni brzom pucanju upućuju na probleme sa štitnjačom.
- Ova žlijezda ima presudnu ulogu u regulaciji metabolizma, rasta i energije, pa se čak i manji poremećaji u njenom radu mogu vidljivo manifestirati na stanju noktiju i kose. Zakrivljeni nokti mogu biti znak respiratornih problema. Nokti koji su zaobljeni i zakrivljeni prema dolje mogu označavati probleme povezane s plućima, jetrom, probavom, pa čak i bolesti srca. Unatoč tome, ovaj određeni oblik nokta također može biti nasljedan i ne mora nužno biti povezan s bilo kojim zdravstvenim stanjem.
Nedostatak željeza dovodi do stvaranja uvučenih noktiju. Nokti bi trebali imati malu izbočinu; međutim, ako podsjećaju na šuplji oblik žlice, to bi moglo upućivati na nedostatak željeza. Nokat koji pokazuje udubljenje na nekim područjima i izbočenje na drugim može ukazivati na probleme povezane s plućima i bronhima.
- Bijele linije mogu ukazivati na probleme s bubrezima. Bijele pruge koje se pojavljuju na noktima mogu označavati probleme s jetrom i bubrezima, a mogu nastati i zbog nedovoljnog unosa proteina u prehrani. Smatra se da su ovi tragovi posljedica poremećaja cirkulacije krvi i kisika uzrokovanih gore navedenim uvjetima. Gljivična infekcija može dovesti do žutila noktiju.
Najčešći uzrok žutih noktiju je gljivična infekcija koja, ako se ne liječi, može dovesti do zadebljanja nokta. U neuobičajenim slučajevima, žuti nokti mogu ukazivati na probleme kao što su poremećaji štitnjače, plućne bolesti, dijabetes ili psorijaza. Nokti s plavom bojom mogu signalizirati probleme s plućima. Plavkasti nokti označavaju neadekvatan dovod kisika, što ukazuje na probleme u dišnom sustavu. Mogu ukazivati na emfizem, kao i na moguće komplikacije povezane sa srcem.