Čudovište iz Kičeva, poznato i kao Vlado Taneski, počinio je brutalna djela silovanja i ubojstva nad tri žene u razdoblju od dvije tisuće godina. Način na koji je njegov identitet razotkriven dovoljan je da prođe jeza niz kralježnicu. Vlado Taneski, ozloglašeni makedonski novinar poznat kao “Čudovište iz Kičeva”, gajio je duboku mržnju prema svojoj majci.

  • Ovaj prijezir prema njoj doveo ga je do gnusnog čina davljenja tri nevine žene. Otkriće njegovih zločina bilo je jezivo i uznemirujuće. Unatoč tome što je bio cijenjeni izvjestitelj u carstvu makedonskih mračnih kronika, Taneski je posjedovao nevjerojatnu sposobnost otkrivanja zamršenih detalja koja je nadmašivala sposobnosti njegovih kolega. No, u konačnici se pokazalo da on nije samo izvještavao o tim zločinima, već da je počinitelj iza njih. Ovo šokantno otkriće došlo je iz prve ruke od samog Taneskog, koji je napisao niz tekstova u kojima je detaljno opisao svoje jezive postupke.

Vlado Taneski, novinar poznat po radu u makedonskoj crnoj kronici, bio je suzdržana i introvertirana osoba. Među svojim kolegama bio je visoko cijenjen zbog svoje stručnosti u tom području i svoje široke mreže unutar sustava provedbe zakona i pravnih sustava. Supruga ga je jako cijenila, smatrajući ga izuzetnim ocem i suprugom. Međutim, kasnije se otkrilo da je Taneski vodio dvostruki život kao serijski ubojica i silovatelj. Neobičnom igrom sudbine, njegov je život završio na isti zagonetan način na koji je živio.

  • U dobi od 56 godina priveden je 2008. godine zbog sumnje da je počinio ubojstvo i mučenje triju starica. Službenici za provođenje zakona posumnjali su u Taneskijevu umiješanost u zločine nakon što je u zbirci poruka o nepovezanim ubojstvima otkrio određene informacije koje nisu javno objavljene, već ih je znao isključivo počinitelj. U gradu Kičevu, koji se nalazi 120 kilometara od Skoplja, u odvojenim dijelovima otkrivena su beživotna tijela triju siromašnih žena.

Ove žene su brutalno ubijene, skinuta im je odjeća i spakirane u najlonske vreće. Detaljnim pregledima utvrđeno je da su sve tri žrtve pretrpjele seksualni i fizički napad prije nego što su zadavljene telefonskim kablovima. Posljednja žrtva, Živana Temelkoska, stara 65 godina, pronađena je 2007. godine. Mitra Simjanoska, stara 64 godine, tragično je završila dvije godine prije druge žrtve. Organi gonjenja otkrili su da aktivno tragaju za 78-godišnjom ženom nestalom 2003. godine, sumnjajući da je i ona postala žrtva Taneskijevog brutalnog mučenja i ubojstva.

  • Kao novinar, počinitelj je imao osobne veze s tim ženama i iskoristio je svoj privilegirani položaj da pomno prati istragu i održava kontakt s ožalošćenim obiteljima svojih nesretnih žrtava, koje je bezosjećajno planirao eliminirati bez ikakvih prepreka. Pišući članak pod naslovom “Serijski ubojica u Kičevu” za novine “Nova Makedonija”, nenamjerno je skrenuo pažnju policije. U tom je članku iznio teoriju prema kojoj su Ljubicu Licosku (56), jednu od žrtava, otela dvojica muškaraca koji su je prevarili tvrdnjom da joj je sin ozlijeđen.

Prema njegovom iskazu, natjerali su je da uđe u svoje vozilo. Osim toga, prerano je otkrio da su žrtve ubijene telefonskim kabelom, prije nego što je policija dobila službene rezultate obdukcije. Ove specifične pojedinosti potencijalno bi mogao dati očevidac, žrtva ili čak počinitelj. Nakon daljnjeg ispitivanja, istražitelji su dali značajnu opasku u vezi sa žrtvama – sve su imale zajedničku pozadinu kao siromašne i neobrazovane osobe koje rade kao čistačice.

  • Osim toga, otkriveno je da je svaki od njih imao profesionalnu vezu s Taneskijevom majkom. Kako je istraga odmicala, pokazalo se da postoji zategnut odnos između novinara i njegove majke. Priča se da je gajio duboku ogorčenost prema njoj, jer je služila kao stalni podsjetnik na njihovu problematičnu vezu. Istovremeno je napisao tekst u kojem je tvrdio da posjeduje podatke o počiniteljima ubojstava, točno identificirajući njihova imena; međutim, nije se sjetio da su ti pojedinci već bili zatvoreni u vrijeme počinjenja zločina, što im je onemogućilo da fizički izvrše djelo.

Do otkrića identiteta Taneskija došao je članak koji je izazvao pozornost čak i od uglednog “New York Timesa”. Glasnogovornik makedonske policije Ivo Kotevski izrazio je zabrinutost zbog članaka Taneskog, što je potaknulo istragu o novinaru koji je izgradio uglednu karijeru dugu dva desetljeća. Ključni dokaz koji je doveo do njegova uhićenja bila je podudarnost njegovih DNK tragova iz sjemene tekućine i onih pronađenih na žrtvama. Nakon uhićenja, proteklo je nekoliko dana prije nego što je pronađen mrtav u prostorijama svog popravnog doma.

  • Prema ovlaštenom iskazu, on si je navodno oduzeo život potopivši se u posudu napunjenu vodom napravljenu od plastike. Ono što dodatno pridonosi posebnosti ovog narativa je da su njegova dva cimera navodno bili u stanju sna tijekom čina samouništenja, nesvjesni bilo kakvog komešanja. Ipak, nije bilo primjedbi na službene zaključke. Tijekom tog razdoblja, Kotevski, glasnogovornik za provođenje zakona, potvrdio je da će policija ustrajati u istrazi ubojstava, unatoč priznanju da je ova prerana smrt zakomplicirala stvari.

Ognen Canvarevik, novinar lista “Nova Makedonija” koji je surađivao s Taneskim na člancima o ubojstvu, izrazio je šok i nevjericu nakon što je saznao za tragični incident koji uključuje istu kantu u kojoj je Taneski sebi oduzeo život. Canvarevik je izrazio nevjericu nakon telefonskog poziva iz policije da je osoba koju smatra dobro odgojenom i obrazovanom osobom zapravo ubojica. Šokantno otkriće ostavilo ga je zapanjenim i nesposobnim da shvati situaciju.

  • Prema njegovom iskazu, Taneski, koji je bio vješt novinar, bio je oženjen, ali je sada živio odvojeno od svoje žene. Iz njihove zajednice imao je dvoje odrasle djece. Vlado priznaje da je imao zategnut odnos s majkom, a tragično, njegov otac si je 1990. oduzeo život. Canvarevik je primijetio zapanjujuću pribranost koju je pokazao dok je raspravljao o gnusnim djelima ubojstva, dok je također naglašavao blizinu prebivališta ovih žena njihovim obiteljskim domovima.

Prema riječima Ljupča Popovskog, glavnog urednika “Utrinskog vesnika” u kojem je Taneski i radio, opisao ga je kao izrazito suzdržanu osobu. Naveo je kako nikada nije mogao vjerovati da je Vlado sposoban za takve postupke. Vesna, Taneskijeva supruga, pružila je sličan prikaz kada je govorila o njihovoj vezi i posljednjim trenucima njegovog postojanja. Vesna Taneski izjavila je da je njihov brak bio besprijekoran i da su mu mnogi zavidjeli. Rado se prisjeća Vlada kao divnog supruga i iznimnog oca.

  • Također je spomenula da trenutna situacija izgleda kao užasna noćna mora. U šokantnom preokretu događaja, makedonske vlasti uhitile su Taneskog. Vesna, koja je s njim živjela dugi niz godina, izrazila je nevjericu na tu vijest, navodeći da je ona mogla biti njegova prva žrtva, a da toga nije ni bila svjesna.

Također je otkrila da je Taneski imao neprijatelje zbog svog pisanja te joj se često povjeravao kako se boji da mu netko ne smjesti. Tijekom vikenda imao je priliku provoditi vrijeme sa suprugom. Zbog preseljenja na radnom mjestu u Skoplje posljednjih je godina sa suprugom mogla provoditi samo vikende. Na kraju ispovijesti, Vesna je otkrila da mu je tijekom njihovog susreta u zatvoru izrazila oprost i pitala ga zašto joj nije otkrio svoje nevolje.