U svom naglasku na regulaciji tjelesne težine i prevenciji dijabetesa tipa 2, dr. Michael Mosley ističe važnost usvajanja sporijeg tempa prehrane. Brza konzumacija hrane može doprinijeti debljanju jer otežava sposobnost tijela da prepozna osjećaj sitosti, što je posljedica odgođenog otpuštanja hormona koji reguliraju glad. Kakav utjecaj ima sporiji tempo prehrane na tjelesnu težinu pojedinca?

  • Na proces probave i osjećaj zadovoljstva nakon obroka utječe brzina kojom jedete. Polaganim konzumiranjem hrane ostavljate dovoljno vremena da ona stigne do tankog crijeva, gdje se nalaze receptori odgovorni za detekciju hrane. Ti receptori zatim komuniciraju mozgu da ste konzumirali dovoljnu količinu, obično oko 30-40 minuta nakon početka obroka. Istraživanje provedeno o praksi sporog jedenja dalo je značajna otkrića.

Nalazi studije provedene 2018. godine, koja je uključivala znatnu veličinu uzorka od gotovo 60 000 pojedinaca, otkrili su da pojedinci koji sporije jedu imaju 42% manji rizik od razvoja pretilosti. Novija istraživanja provedena 2023. godine, pod vodstvom profesora Tima Spectora i Zoe Nutrition tima, pokazala su da navike brze prehrane mogu rezultirati povećanom konzumacijom hrane i povišenim razinama šećera u krvi.

  • Dr. Mozli nudi vrijedne smjernice o praksi konzumiranja obroka sporijim tempom. Odlučite se za objedovanje za stolom radije nego da obroke konzumirate stojeći ili uz televizor. Na taj način možete usmjeriti svoju pozornost na hranu pred sobom i uživati ​​u svakom zalogaju ležernijim tempom.

Odlučite se za domaća jela umjesto onih ultraprerađenih jer su obično bogatija vlaknima i zahtijevaju više žvakanja, što rezultira sporijim tempom jedenja. Uključite gutljaje vode između zalogaja kako biste dodatno smanjili brzinu jela i potaknuli osjećaj sitosti prije završetka obroka.

  • Primjenom ovih prijedloga pojedinci mogu učinkovito kontrolirati svoju tjelesnu težinu i smanjiti vjerojatnost razvoja dijabetesa tipa 2, što u konačnici dovodi do poboljšanog životnog standarda. Štoviše, uzimanje u obzir naših prehrambenih navika može potaknuti pozitivnu povezanost s hranom i promicati usvajanje zdravije prehrambene prakse.

BONUS TEKST

Dolje je navedeno nekoliko medicinskih stanja koja mogu dovesti do sekundarne hiperhidroze. Sljedeći odlomak ponovno je stvoren uz zadržavanje iste razine energije i entuzijazma kao izvorni tekst. Napetost, tema i činjenične informacije nisu promijenjene. Rekreirani tekst pruža točno iste informacije kao i izvorni tekst bez dodavanja ikakvog dodatnog konteksta ili priznavanja bilo kakvih implikacija predstavljenih izvornim tekstom.

Za učinkovito rješavanje problema prekomjernog znojenja ključno je razumjeti njegovo podrijetlo i temeljne uzroke. Pretjerano znojenje nije pojedinačna bolest, već stanje koje se može pripisati različitim čimbenicima. Postoje dvije kategorije prekomjernog znojenja: generalizirano i žarišno. Generalizirano znojenje odnosi se na znojenje koje se javlja u većini dijelova tijela, dok je žarišno znojenje ograničeno na određeni dio tijela.

Ispod pazuha Odmarajući se na dlanovima Stojeći, oslonjeni na stopala. Glava i lice su žarišne točke. Imajte na umu da je moguće da pojedinci dožive više vrsta žarišne hiperhidroze. Znojenje S druge strane, sekundarna hiperhidroza, koju karakterizira pretjerano znojenje zbog nekog temeljnog stanja, obično se manifestira kao raširen problem koji utječe na cijelo tijelo.

Pretjerano znojenje mogu potaknuti različiti čimbenici, uključujući oštećenje živaca, zadržavanje tekućine i probleme s regulacijom temperature i metabolizmom, koji su među primarnim uzrocima. Dolje je navedeno nekoliko medicinskih stanja koja mogu dovesti do razvoja sekundarne hiperhidroze: