Moja mama nije moja biološka majka. Ona i tata su se zabavljali nekih 3-4 godine i jako su se voljeli međutim nju je tata prevario jedne noci, on kaže da je bio poprilično pijan, rezultat te noći sam ja.

Kada je saznala za trudnoću mama je prekinula s tatom i nastavila svojim putem jer nije htjela da ja odrastam bez majke i oca..Međutim moja biološka majka je > umrla na porođaju, nakon godinu ili dvije tata je uspio da vrati svoju bivšu djevojku. Ljudi moji kakva je to žena prihvatila me i odgajala kao svoje rođeno dijete. Sliku moje biološke majke je uramila i stavila u moju sobu.

Najljepša sjećanja me vežu za momente kada sam ismijavana od strane drugara i porodice kada me mama stavi na krilo i kaže “Ma pusti ih, oni nemaju pojma, ti si meni narasla u srcu ko što si narasla majci u stomaku, ja sam te tu rodila.” MAMA VOLIM TE NAJVIŠE!

BONUS TEKST

Da li ste znali da u oceanima postoje prave podvodne šume? Riječ je o podvodnim šumama kelpa, impresivnim ekosistemima koji se nalaze duž obala širom svijeta, od hladnih voda sjevernog Pacifika do toplih tropskih mora. Ove šume su u stvari velike zajednice morske trave koje mogu rasti do visine od 60 metara, stvarajući spektakularne “šumske” pejzaže pod vodom.

Kelp je vrsta alge koja raste brzo i može se protezati na desetine metara u dužinu. Za razliku od većine biljaka koje rastu u tlu, kelp se pridržava na morskom dnu zahvaljujući pramenovima nalik korijenima, poznatim kao holdfast, dok su njegovi dugi, fleksibilni listovi, nazvani fronde, slobodno plivaju u vodi. Ova vrsta alge raste nevjerojatnom brzinom, često i do 60 centimetara u tjednu, što čini kelpove šume jednim od najbrže rastućih ekosistema na Zemlji.

  • Podvodne šume kelpa pružaju izuzetno važne ekološke usluge. One služe kao staništa za razne vrste morskih organizama, uključujući ribe, rakove, školjke i meduze. Ove šume stvaraju kompleksne strukture koje nude zaklon i hranjive resurse za mnoga bića. Na primjer, u kelpovim šumama nalazimo razne vrste riba poput sardina i lososa, kao i velike sisavce kao što su morski lavovi i kitovi koji dolaze kako bi se hranili u ovim bogatim područjima.

Jedan od najznačajnijih aspekata kelpovih šuma je njihova sposobnost da apsorbiraju velike količine ugljičnog dioksida iz atmosfere. Kelpovim šumama se pripisuje uloga u smanjenju globalnog zatopljenja jer pomažu u apsorpciji CO2, čime se pomaže u stabilizaciji klimatskih uvjeta. Na primjer, površinske šume kelpa mogu apsorbirati do 6 milijuna tona ugljičnog dioksida godišnje, što je ekvivalentno emisijama stotina tisuća automobila.

Nažalost, ove nevjerojatne podvodne šume suočavaju se s ozbiljnim prijetnjama. Klimatske promjene, zagađenje i pretjerano izlovljavanje riba mogu uzrokovati ozbiljne promjene u ekosistemima kelpa. Porast temperature oceana može utjecati na rast i zdravlje kelpa, dok zagađenje može uzrokovati promjene u kvaliteti mora koje mogu ugroziti čitave zajednice.

Osim ekoloških prednosti, kelpovi ekosistemi imaju i ekonomski značaj. Mnogi komercijalni proizvodi, uključujući prehrambene dodatke, farmaceutske proizvode i kozmetiku, koriste ekstrakte kelpa. Čak se i kelp koristi u raznim industrijskim procesima, uključujući proizvodnju algi za bioenergiju. Zato je očuvanje ovih podvodnih šuma od presudne važnosti za očuvanje biodiverziteta naših oceana i održavanje globalnih klimatskih ravnoteža. Razumijevanje i zaštita ovih vitalnih ekosistema može imati dugoročne pozitivne učinke na zdravlje planeta i ljudskih zajednica.