Zamiokulkas poznat kao biljka novca,jedna od najpopularnijih sobnih biljki. Ne traži puno pažnje,ima predivne sjajne tamnozelene listove.

Zamiokulkas je jedna od najizdržljivijih sobnih biljaka koja bez problema uspijeva čak i kod onih koji nemaju “zelene prste”. Vrlo je otporna na štetočine, dobro podnosi različite uvjete i ne traži previše pažnje. Ipak, kako bi ova biljka napredovala i razvijala nove listove, postoje određena pravila kojih se treba pridržavati – jer, iako je jednostavna za održavanje, neke greške joj ne oprašta.

  • Najčešća greška u njezi zamiokulkasa je prekomjerno zalijevanje. Budući da je riječ o sukulentu, on vodu pohranjuje u svojim gomoljima. Previše vlage može dovesti do truljenja korijena i žućenja listova. Zato vrijedi pravilo: bolje manje nego više. Biljka prirodno raste u suhim, kamenitim predjelima Afrike, pa joj ne treba često zalijevanje – posebice ne zimi.

Osim zalijevanja, važna je i pravilna prihrana. Umjesto skupih gotovih gnojiva, možete koristiti domaće, prirodne varijante koje su ne samo jeftinije, već često i učinkovitije. Jedan od najboljih primjera je pirinčana (rižina) voda – tekućina u kojoj je natapan sirovi pirinač. Ona je bogata fosforom, kalijem, magnezijem, željezom i cinkom – nutrijentima koji jačaju korijen i potiču rast zdravih, zelenih listova. Priprema je jednostavna: jednu šolju pirinča isperite i ostavite u vodi nekoliko sati, procijedite, a dobivenu vodu iskoristite za zalijevanje. Idealno je koristiti je svake druge sedmice.

Još jedan kućni trik koji daje izvrsne rezultate je želatin. Ovaj proizvod, koji se može naći u gotovo svakoj kuhinji, odličan je izvor dušika – ključnog elementa za rast i razvoj biljaka. Pomiješajte kašičicu želatina s toplom vodom, ostavite da se ohladi, pa razrijedite s još tri čaše vode. Ovim rastvorom zalijte zamiokulkas jednom mjesečno. Redovita upotreba rezultira bujnim rastom i sjajno zelenim listovima.

Ne smijemo zaboraviti ni koprivu, biljku bogatu hranjivim tvarima. Čaj od koprive sadrži dušik, fosfor, kalij, vitamine i enzime, a može se koristiti kao prirodno gnojivo. Jednostavno skuhajte vrećicu čaja od koprive u šolji vode, ostavite da se ohladi i njome zalijte biljku. Ubrzo ćete primijetiti nove izdanke i svjež, zdrav izgled listova.

  • Ako imate akvarij, voda iz njega također može poslužiti kao prirodno gnojivo. Puna je korisnih minerala poput fosfora i dušika koji su odlični za biljke.

Kada je riječ o položaju biljke, zamiokulkas ne voli direktno sunce, hladnoću ni propuh. Idealno mjesto je ono s puno svjetlosti, ali bez direktnog izlaganja jakom suncu. Temperature ispod 15°C mogu naštetiti biljci. Također, treba izbjegavati prskanje listova jer vlažni listovi mogu uzrokovati gljivične bolesti. Umjesto toga, očistite ih suhim ubrusom, a za dodatni sjaj iskoristite unutrašnjost kore od banane – listovi će izgledati kao iz izloga!

Tlo za zamiokulkas treba biti lagano i propusno, s dobrom drenažom. Presađivanje se obavlja samo kada biljka preraste svoju saksiju – odnosno kada se gomolji počnu naslanjati na ivice posude. Prevelika saksija usporava rast, stoga uvijek birajte tek nešto veću posudu prilikom presađivanja.

Uz malo truda i nekoliko domaćih trikova, vaš zamiokulkas može postati pravi ukras doma – zdrav, snažan i pun novih izdanaka!

BONUS TEKST

Jedna od najzanimljivijih prirodnih pojava na Zemlji je aurora borealis, ili sjeverna svjetlost, koja se javlja u polarnoj regiji. Ovaj fenomen je zapravo rezultat sudara čestica sa Zemljinom atmosferom, pri čemu se oslobađa energija u obliku svjetlosti. Na visinama od 80 do 500 kilometara iznad površine Zemlje, elektroni i protoni koje nosi sunčev vjetar sudaraju se s molekulama u atmosferi, uglavnom sa kisikom i azotom. Ovi sudari izazivaju emisiju svjetlosti, koja se zatim vidi kao aurora.