“Moj tata je pred rat 91. prodao neku robu komšiji za 300 maraka tj.rekao je da će ga sačekati neko vrijeme za novac jer trenutno ovaj nije imao.

U međuvremenu se zaratilo, svako na svoju stranu po bijelom svijetu, izgubili kontakte, tata više nije ni mislio na taj novac.

Poslije 25 godina zvoni fixni, zove komšija..

Kaže živi u inostranstvu, snašao se i nije zaboravio na dug. Došao je kod nas i donio novac.

BONUS TEKST

Jedna od najfascinantnijih životinja na planeti, koja već vekovima izaziva interesovanje naučnika, istraživača i ljubitelja prirode, jeste hobotnica. Ove neverovatne morske stvorenja pripadaju klasi mekušaca i imaju brojne osobine koje ih čine jedinstvenim u svetu životinja. Od njihove inteligencije i sposobnosti kamuflaže, do neobičnog načina kretanja i jedinstvenih bioloških karakteristika, hobotnice su pravo čudo prirode.

Jedna od najzanimljivijih osobina hobotnica je njihov izuzetno razvijen nervni sistem. Verovali ili ne, hobotnica ima tri srca i devet mozgova! Dva srca pumpaju krv kroz škrge, dok treće srce šalje krv u ostatak tela. Kada pliva, treće srce prestaje da kuca, što znači da hobotnice radije puze po dnu mora nego što plivaju, jer je plivanje prilično iscrpljujuće za njih. Njihov glavni mozak nalazi se između očiju, dok se ostalih osam mozgova nalazi u njihovim krakovima, omogućavajući svakom kraku da deluje nezavisno. To znači da svaki krak hobotnice može istraživati okolinu, hvatati hranu ili se braniti od neprijatelja, čak i kada glavni mozak hobotnice radi na nečemu sasvim drugom.

  • Još jedna fascinantna sposobnost hobotnica je njihova neverovatna kamuflaža. Hobotnice su majstori prerušavanja i mogu gotovo trenutno da promene boju i teksturu svoje kože kako bi se uklopile u okolinu. Ova sposobnost se zasniva na specijalizovanim ćelijama u njihovoj koži, zvanim hromatofori, koje sadrže pigmente u raznim bojama. Hobotnice koriste ovu kamuflažu ne samo da bi se sakrile od predatora, već i da bi se približile plenu bez da budu primećene. Njihova sposobnost da oponašaju izgled kamenja, korala ili peska čini ih gotovo nevidljivim u njihovom prirodnom staništu, što im daje prednost u svetu prepunom opasnosti.

Iako su uglavnom samotnjaci, hobotnice su izuzetno inteligentne i poznate po svojim sposobnostima rešavanja problema. Naučnici su sproveli brojne eksperimente koji su pokazali da hobotnice mogu naučiti kako da otvore tegle, rešavaju zagonetke i čak koriste alate. Jedan od najpoznatijih primera ovakvog ponašanja dogodio se u akvarijumu u Nemačkoj, gde je hobotnica po imenu Oto bila viđena kako baca kamenje na staklo svog akvarijuma i isključuje svetlo tako što je prskala vodu na električnu opremu. Ove anegdote ukazuju na to da hobotnice poseduju visok nivo svesti i sposobnost donošenja odluka, što ih svrstava među najinteligentnije životinje u morskom svetu.

Pored svega toga, hobotnice imaju neobičnu sposobnost regeneracije. Ako izgube krak u borbi ili kao rezultat napada predatora, krak će im jednostavno izrasti ponovo, gotovo kao da ništa nije bilo. Ovaj proces regeneracije je veoma složen, ali omogućava hobotnicama da brzo nadoknade gubitke i nastave da funkcionišu kao da se ništa nije dogodilo.

  • Zanimljivo je i da hobotnice koriste mastilo kao sredstvo za bekstvo. Kada se nađu u opasnosti, hobotnice ispuštaju oblak tamnog mastila koji zbunjuje predatora, omogućavajući im da pobegnu. Ovo mastilo ne samo da blokira vid predatora, već sadrži i supstance koje mogu da poremete njegov njuh, dodatno otežavajući lov.

Jedna od najpoznatijih hobotnica u svetu bila je hobotnica Pol, koja je stekla svetsku slavu tokom Svetskog prvenstva u fudbalu 2010. godine. Pol je tačno predvideo ishod svih utakmica nemačkog tima, kao i finalne utakmice, postavši medijska senzacija.

Hobotnice su, dakle, izuzetno kompleksna bića koja nas neprestano iznenađuju svojim veštinama, inteligencijom i prilagodljivošću. Njihov svet je i dalje u velikoj meri neistražen, ali ono što znamo o njima čini ih jednim od najfascinantnijih stvorenja koja nastanjuju okeane.