Moj muž ima kćerku iz prvog braka. Njena mama je umrla na porođaju. Ja sam je cijeli život odgajala i nikad je nisam odvajala od svoje dvije kćerke. Sada ima 22 godine i trudna je.

Jučer su mi zet i ona rekli da čekaju djevojčicu i da će joj dati moje ime. Ovo mi je najveće priznanje, osjećam se kao da sam dobila Nobelovu nagradu.

Andrea, voli te mama”

BONUS TEKST

Jedna zanimljivost koja će vas sigurno fascinirati je fenomen bioluminiscencije, prirodni proces kroz koji neka stvorenja proizvode svetlost. Ova pojava može se primetiti kod različitih vrsta, uključujući određene vrste algi, meduza, glista, pa čak i nekih vrsta insekata, kao što su krijesnice.

Bioluminiscencija se događa kada specifične hemijske reakcije unutar organizma proizvode svetlost. Ove reakcije obično uključuju enzim zvan luciferaza, koji katalizuje reakciju između molekula luciferina i kiseonika, stvarajući svetlost kao nusproizvod. Ova svetlost može imati različite boje, zavisno od vrste organizma i hemijskih komponenti koje koriste.

  • Jedan od najpoznatijih primera bioluminiscencije su krijesnice, koje su poznate po svojim svetlucavim zadnjim krilima. Tokom letnje noći, mužjaci šalju svetlosne signale ženama kako bi privukli pažnju. Ovi svetlosni signali su zapravo složeni obrasci koji se koriste za komunikaciju među ovim insektima.

Drugi fascinantan primer je meduza “Aequorea victoria”, koja se često koristi u istraživanjima biologije zbog svoje sposobnosti da proizvodi fluorescentnu svetlost. Ova meduza je postala poznata u naučnim krugovima jer je njen protein, nazvan GFP (Green Fluorescent Protein), revolucionisao biomedicinska istraživanja. GFP se koristi kao marker u istraživanju ćelija i genetskih promena, omogućavajući naučnicima da vizualizuju procese unutar živih organizama.

Bioluminiscencija ne služi samo za privlačenje partnera; ona može imati i druge funkcije, kao što su odvraćanje predatora ili privlačenje plena. Ova prirodna svetlost ostaje misterija koja inspiriše naučnike i umetnike širom sveta, pružajući uvid u čarobni svet prirode i njenog bogatstva.

DODATNI TEKST

Med je jedinstven po tome što, ukoliko se pravilno čuva, nikada ne truli. Arheolozi su otkrili tegle meda u drevnim egipatskim grobnicama koje su bile stare preko 3000 godina i još uvek su bile jestive! Tajna dugovečnosti meda leži u njegovom sastavu. Med je visoko kiselkast i ima nisku vlažnost, što sprečava razvoj bakterija i plesni.

  • Takođe, pčele dodaju enzim zvan glukoza oksidaza koji, kada se kombinuje sa vodom, proizvodi vodonik-peroksid, dodatno štiteći med od kvarenja. Još jedna zanimljivost je da su stari Egipćani med koristili ne samo kao hranu, već i kao sredstvo za balsamovanje i konzervaciju, verujući u njegova antiseptička svojstva.

Suve datule, s druge strane, su voće koje takođe može da traje veoma dugo bez kvarenja. Datule su jedna od najstarijih kultivisanih biljaka, uzgajaju se više od 5000 godina na Bliskom Istoku i severnoj Africi. Njihova dugovečnost potiče od visokog sadržaja prirodnih šećera i niske vlažnosti, što sprečava rast mikroorganizama. Zbog svoje izdržljivosti i bogatog nutritivnog sastava, datule su bile ključna hrana za nomadske narode koji su putovali kroz pustinje. Takođe, datule su izuzetno hranljive – bogate su vlaknima, kalijumom i vitaminima, pa su savršena energetska hrana za putnike.

Interesantno je da i med i suve datule imaju simboličan značaj u mnogim kulturama i religijama. U islamu, datule se tradicionalno koriste za prekid posta tokom Ramazana, jer se veruje da brzo obnavljaju energiju nakon dugog dana bez hrane i vode. U mnogim istočnim kulturama, kombinacija meda i datula smatra se simbolom zdravlja i dugovečnosti. Takođe, ovi sastojci su često deo tradicionalne medicine i koriste se za jačanje imuniteta i lečenje raznih bolesti. Zamislite samo da konzumirate namirnice koje ne samo da su preživele hiljade godina, već su i danas jednako hranljive i ukusne kao u drevnim vremenima. Ova činjenica nas podseća na mudrost prirode i važnost očuvanja tradicionalnih namirnica u našoj ishrani.