Mnogi ljudi pogrešno doživljavaju sebe kao osobe s viškom kilograma, iako to nije tako. Dopustite mi da pojasnim čimbenike koji pridonose iluziji većeg trbuha i pružim praktične tehnike za njegovo smanjenje. Svi razumijemo neugodnost koja prati nadutost. U ovom članku navest ćemo nekoliko mogućih elemenata koji pridonose ovom osjećaju.

Napuhanost želuca može se javiti kao posljedica konzumiranja namirnica koje opterećuju probavni sustav. Kako biste to spriječili, preporuča se izbjegavati uživanje u začinjenoj ili brzoj hrani. Nadalje, određene namirnice mogu uzrokovati nelagodu ili izazvati alergijske reakcije kod određenih pojedinaca. Među brojnim prijestupnicima, gluten se ističe kao primarni iritant za većinu ljudi.

Kako biste učinkovito prešli na ovu alternativnu metodu prehrane, ključno je prepoznati određene namirnice koje su uključene i svjesno se kloniti njihove konzumacije. Iako se u početku može činiti zastrašujućim prihvatiti ovu svježu prehrambenu rutinu, to je u potpunosti moguće uz nepokolebljivu odlučnost i predanost.

Srećom, postoji širok raspon opcija bez glutena koje su lako dostupne kao zamjena za hranu koja sadrži gluten, što naglašava važnost poznavanja odgovarajućih zamjena. Dostupna količina hranjivih tvari Na osjećaj u želucu može utjecati količina hrane koju konzumirate. Ključno je pronaći ravnotežu i kloniti se pretjeranog unosa hrane i uskraćivanja. Birajte umjerene porcije i pazite da obroke ne konzumirate na brzinu.

Alkohol Konzumacija alkohola može dovesti do raznih problema, uključujući oštećenje unutarnjih organa, nadutost u trbuhu, nelagodu u želucu i prekomjerno stvaranje plinova. Umjetna pića Kada se radi o izboru između prirodnih sokova i njihovih umjetnih, gaziranih pandana, jasno je da je prvi bolja opcija. Za razliku od ovih alternativnih napitaka, prirodni sokovi ne sadrže štetne toksine koji mogu biti štetni za vaše zdravlje.

Odlučiti se za konzumaciju prirodnih sokova pametna je odluka jer oni nude hranu bez ikakvih negativnih posljedica. Kako biste poboljšali svoje cjelokupno zdravlje, preporučuje se da u svoju dnevnu rutinu uključite hranjivu prehranu, s fokusom na lagane obroke koji obiluju svježim namirnicama.

Dodatno, integracija probiotika u vaš režim može doprinijeti ponovnom uspostavljanju optimalne funkcije crijeva. Uključivanjem kefira i jogurta u svoju prehranu možete doživjeti značajna poboljšanja u probavi jer ovi prirodni probiotici imaju sposobnost poboljšati zdravlje probavnog sustava.

BONUS TEKST

Ozbiljnost hipoglikemije leži u činjenici da čak i jednokratno naglo smanjenje razine šećera u krvi može dovesti do moždanog ili srčanog udara. Ključno je ne zanemariti znakove hipoglikemije, kao što su iznenadna slabost, intenzivna glad, drhtanje ruku, pretjerano znojenje, zbunjenost i iznenadni poremećaji govora, mišljenja i pamćenja. Ovi simptomi služe kao potencijalni pokazatelji brzog pada razine šećera u krvi.

Prema riječima prof. dr. Katarine Lalić, endokrinologinje i voditeljice Odjela za poremećaje lipida Klinike za endokrinologiju, dijabetes i bolesti metabolizma Sveučilišnog kliničkog centra Srbije (UKCS), hipoglikemija je česta pojava koju karakterizira značajno niska razine šećera u krvi, manje od tri milimola po litri. Dok su povišene razine šećera u krvi obično povezane s dijabetesom, hipoglikemija se može pojaviti kod pacijenata na inzulinskoj terapiji, pa čak i kod onih koji uzimaju lijekove za dijabetes u obliku tableta.

Dr. Katarina Lalić, renomirani endokrinolog, trenutno je voditeljica Odjela za lipidne poremećaje Klinike za endokrinologiju, dijabetes i bolesti metabolizma Sveučilišnog kliničkog centra Srbije (UKCS). Značajna većina, otprilike 98 posto, osoba s dijagnosticiranim dijabetesom tipa 1 susrelo se s hipoglikemijom, dok znatan dio pacijenata, osobito onih s dijabetesom tipa 2, nije svjestan simptoma povezanih s ovim stanjem, što predstavlja poseban rizik.

Doktor Lalić upozorava da čak i jednokratno naglo smanjenje razine šećera u krvi potencijalno može dovesti do moždanog ili, u nekim slučajevima, srčanog udara. Kod ovih bolesnika hipoglikemija je obično uzrokovana prekomjernom dozom ili neprikladnom vrstom inzulina, nedovoljnim obrocima ili neplaniranom tjelesnom aktivnošću koja brzo iscrpljuje značajnu količinu šećera.

Dr. Lalić upozorava da, iako se hipoglikemija često povezuje sa šećernom bolešću, ona se može pojaviti i kod osoba bez te bolesti. To obično proizlazi iz loše prehrane usredotočene na slatku hranu i, u rijetkim slučajevima, može ukazivati ​​na prisutnost tumora gušterače. Kako bi se identificirao i riješio temeljni uzrok, potrebno je temeljito ispitivanje za svaki slučaj hipoglikemije.

Ključno je prepoznati da posljedice mogu biti teške, uključujući oslabljenu funkciju mozga, kognitivni pad, au nekim slučajevima čak i srčani udar. Nepostojanje regulacije hipoglikemije rezultira povećanjem troškova terapije. Gubitak svijesti naknadna je posljedica hipoglikemije, što zahtijeva hitnu reakciju hitne pomoći i intravenoznu primjenu glukoze.

To su teške okolnosti koje zahtijevaju hospitalizaciju nakon njihovog nastanka. Nedostatak regulacije u liječenju hipoglikemije uvelike povećava troškove liječenja dijabetičara i negativno utječe na njihovu kvalitetu života. Stoga je ključno pravodobno prepoznati hipoglikemiju i reagirati modifikacijom dijabetičke terapije, prvenstveno prelaskom na suvremene varijante inzulina koje učinkovito reguliraju razinu glukoze u krvi.

Dodatno, pacijente je potrebno educirati o pravilnoj prehrani i tjelesnoj aktivnosti, ističe dr. Lalić. Dijabetičare podsjećamo na iznimnu važnost redovite samoprocjene, posebno praćenja razine šećera u krvi.