Danas je kod starijeg građanina s prebivalištem u Čaču došlo do pogoršanja zdravstvenog stanja. Ovaj stariji gospodin živi sam, ali susjedi, među kojima su i mladi Miloš i njegovi roditelji, redovito bi ga obilazili kada bi bilo potrebno. Miloš je tijekom dana više puta posjećivao starijeg čovjeka, koji se od jutra osjećao loše.
Podsjećamo, obje obitelji žive u zgradi u blizini OŠ “Milica Pavlović” u Čačku. Kako je saopšteno iz Internog odjela Opće bolnice u Čačku, ekipa Hitne pomoći je u susjednom stanu zatekla dječaka koji je pritekao za pomoć. U početku su vjerovali da je bolesnikov unuk, no kasnije su saznali da je zapravo brižni susjed. Ovaj suosjećajni pojedinac odbijao je napustiti starijeg čovjeka sve dok nije bio siguran u njegovo dobro.
Po odvođenju starca iz stana, dječak je pratio ekipu Hitne pomoći do bolnice. Nakon što je primljen na odjel, starcu je pružena liječnička pomoć, dok je dječak zabrinuto čekao u hodniku, marljivo odgovarajući na telefonske pozive svojih roditelja i rodbine njihovog susjeda, dajući im novosti o trenutnoj situaciji. Ne sluteći da će dio dana provesti u čekaonici internog odjela, u bolnicu je stigao odjeven u istu odjeću u kojoj je bio i kod kuće – kratke hlače i papuče.
Miloševa majka, koja je upravo završila posao, odvezla se svojim automobilom u internističku ambulantu po njega i odvezla ga kući, kao što je prikazano na fotografiji. Tijekom majčinog kašnjenja, dječak je više puta pokušavao doći do svog prijatelja Dušana, kako bi obavijestio njihovu profesoricu praktične nastave o svom predstojećem kašnjenju na prvi sat tog dana. Inače, Miloš je učenik prve godine ugledne srednje mašinsko-saobraćajne škole u Čačku.
BONUS TEKST:
Opći je konsenzus da se ova biljka nikada ne smije koristiti bez odgovarajućeg odobrenja medicinskog stručnjaka, jer smo skloni podcijeniti njenu potencijalnu bezopasnost. Medicinski djelatnici upozoravaju na ozbiljne posljedice i potencijalno ponovno izbijanje bolesti. Ulje dobiveno iz biljke gospine trave. Gospina trava, vrlo tražen biljni dodatak prehrani, nadaleko je poznata po svojim višestrukim zdravstvenim dobrobitima, što je čini popularnim izborom za liječenje depresije, poticanje opuštanja, borbu protiv infekcija, pa čak i za lokalnu primjenu.
Kako prenosi Business Insider, djelotvornost gospine trave, koja kao aktivnu komponentu sadrži hiperforin, često je priznata od strane medicinskih stručnjaka koji je često predlažu kao komplementarnu terapiju. Iako se dodatak obično konzumira u obliku tableta, stručnjaci upozoravaju da se ne uzima samostalno zbog potencijalnih opasnosti. Nedavna istraživanja pokazuju da određeni dodaci prehrani predstavljaju potencijalne opasnosti, uključujući štetne učinke poput mučnine i povraćanja, kao i potencijalne interakcije s lijekovima, povećan rizik od raka i povećanu stopu smrtnosti.
Zbog svoje raširene popularnosti u zapadnom svijetu, gospina trava, biljni dodatak prehrani, često je zanemarena kao lijek od strane mnogih pojedinaca koji zanemaruju obavijestiti svoje liječnike o njezinoj uporabi, prvenstveno zato što ne zahtijeva recept. Ugrozila je i sebe i bebin život. Na Sveučilištu Cornell, doktorica Poja Jamšidi prepričava uvjerljivu priču koja uključuje trudnicu kojoj su propisani antibiotici za borbu protiv tuberkuloze, bakterijske infekcije.
Iznenađujuće, bakterije su se ponovno pojavile unatoč liječenju, ostavljajući medicinski tim zaprepašten. Tek nekoliko mjeseci kasnije otkrili su krivca: ženino stalno korištenje dodatka gospine trave. Dr. Jamšidi pojasnio je da je gospina trava ometala učinkovitost antibiotika tako što ga je pretjerano metabolizirala, što je rezultiralo nedovoljnom dozom.
Žena, koja je nažalost uzela biljni dodatak za liječenje svoje depresije, doživjela je ovu interakciju. Istraživanje koje je proveo američki Nacionalni institut za zdravlje 2000. godine otkrilo je da gospina trava ima sposobnost sprječavanja učinkovitosti ključnih farmaceutskih lijekova ubrzavajući njihov metabolizam u tijelu. Kao posljedica ovih otkrića, FDA je izdala upozorenje liječnicima u vezi s mogućim interakcijama ovog biljnog lijeka. No, valja napomenuti da je unatoč ovom savjetu javno mnijenje ostalo nepromijenjeno te nije došlo do značajnijeg pada prodaje gospine trave.