Posljednjih nekoliko dana moja je majka bila prikovana za krevet, tvrdeći da joj nije dobro i da osjeća nelagodu u bubrezima. Gotovo kao da sumnja da postoji problem s njima. Kad sam se danas rano vratio s fakulteta, mogao sam čuti zvuk svojih roditelja kako se svađaju dok sam prilazio ulazu.
Njezine su me riječi nemilosrdno proganjale: Danima sam varala svoju djecu, pretvarala se da me bole bubrezi, nisam im mogla priznati da me njihov otac prisilio na pobačaj, jer ne želi više od dvoje djece i želi zaštiti ih od nevolja ovih vremena.
BONUS TEKST:
Razvoj aneurizme često može proći nezapaženo, a ako se ne otkrije, predstavlja značajan rizik za život. Aneurizme se manifestiraju kada segment stijenke arterije izgubi snagu, što rezultira abnormalnim izbočenjem ili proširenjem. Temeljni uzroci aneurizme ostaju uglavnom misteriozni. Međutim, trenutno se razumije da se neki pojedinci rađaju s ovim stanjem i ono se može prenositi generacijama.
Osim toga, aneurizma može biti potaknuta određenim bolestima (kao što su policistični bubrezi, Marfanov sindrom, koarktacija aorte, AV malformacije) ili ozljedama aorte. Čimbenici rizika također su visoki krvni tlak, povišena razina kolesterola i pušenje. Iako se aneurizme mogu razviti u bilo kojoj arteriji, postoje određena mjesta koja su češće zahvaćena. Izrazi “mozak” i “cerebralni” često se koriste kao sinonimi za označavanje organa odgovornog za kognitivne funkcije.
Aneurizme trbušne i torakalne aorte medicinska su stanja koja se mogu pojaviti unutar aorte. Najteža komplikacija ove bolesti je ruptura aneurizme trbušne aorte, koja nažalost rezultira stopom smrtnosti većom od 75% među svim oboljelim pacijentima. Iako su žene u dobi između 35 i 60 godina nešto osjetljivije na aneurizmu mozga, važno je napomenuti da ovo stanje može pogoditi osobe svih dobi i oba spola.
Medicinski postupak za liječenje aneurizme. U ranim fazama aneurizme obično se preporučuje praćenje i provođenje slikovnih testova jednom ili dva puta godišnje. Eventualno se pacijentu mogu propisati lijekovi, iako je važno napomenuti da se aneurizma ne može eliminirati. U slučajevima kada stanje predstavlja veći rizik, kao što su veće aneurizme ili mogućnost rupture, operacija se može razmotriti kao alternativa.
Liječenje aneurizme mozga određeno je čimbenicima kao što su veličina, oblik i položaj aneurizme u mozgu. Postoje dva moguća pristupa za razmatranje. Prva je otvorena operacija mozga, dok je druga poznata kao endovaskularni coiling. U slučaju endovaskularnog spirala, kateter se uvodi kroz prepone kako bi se pristupilo određenoj krvnoj žili na kojoj se nalazi aneurizma.
Mogućnosti liječenja aneurizme aorte uključuju postavljanje stenta endovaskularnim putem ili kirurško otvaranje abdominalnog ili prsnog dijela stijenke aorte, ovisno o mjestu problema, i implantaciju proteze. Potonji pristup je složeniji i zahtijeva dulje razdoblje oporavka.