Poznata kuharica Ljubica Komlenić otkriva važne spoznaje o prehrambenim navikama poznate teniske zvijezde Novaka Đokovića i preporuča oprez pri kuhanju mesa. Uspješan kuhar porijeklom iz Vojvodine, Komlenić je desetljećima živio i radio u Italiji. Njezino kulinarsko umijeće priznato je u svijetu, a posebno se ističe da je pripremala obroke za Novaka Đokovića i njegovu obitelj.

  • Na teniskom turniru u Rimu, gdje je vodila tim od 300 kuhara, ova kulinarska stručnjakinja susrela je Đokovića. U tom trenutku započelo je njihovo prijateljstvo i profesionalno partnerstvo. Ljubica se s 19 godina preselila u Italiju, gdje je završila gastronomsku školu i brzo napredovala u sferi visoke kuhinje.

Trenutno radi kao Michelinova koordinatorica u Italiji i sudjeluje u obuci kuhara. Ljubica je u televizijskoj emisiji Ace Eleven na K1 govorila o značaju pravilne pripreme hrane. Napomenula je da pečenje mesa na visokim temperaturama može dovesti do stvaranja lošeg kolesterola i gubitka proteina, što vrijedi i za ribu.

  • Ljubica je istaknula nužnost adekvatnog unosa proteina, soli i minerala u prehrani. Kako objašnjava, Đoković, nakon što je izbacio gluten iz svojih prehrambenih navika, unosi značajno više proteina koji potječu iz drugih izvora osim ribe i mesa. Njegov režim prehrane uključuje voće, povrće, sjemenke, orašaste plodove, uz kvinoju i rižu.

Ljubica ističe važnost poštivanja sastojaka i korištenja nižih temperatura kuhanja kako bi se zadržale hranjive tvari. Priznaje da je ljubav bitna komponenta svih njegovih kulinarskih kreacija. Unatoč tome što ne jede meso životinja, Đoković uživa u tradicionalnim jelima prilagođenim veganskoj recepturi.

  • Ljubica napominje da za Novaka radi balkanske delicije poput sarme s kiselim kupusom i ćevapa na veganski način. Jelena Đoković otkrila je da se njena ishrana sastoji od 70% sirove hrane i 30% kuvane hrane, potpuno izbacivši meso, ribu, mlečne proizvode i šećer. Zaključno, Ljubica Komlenić ističe važnost učinkovite organizacije i informiranosti u podršci nutritivnoj prehrani.

BONUS TEKST

Iako mnogi toga nisu svjesni, to ima veliku važnost. Dok rižu obično ispiremo kako bismo uklonili manje nečistoće s ambalaže prije kuhanja, postoje različita mišljenja o ovoj praksi i svatko ima svoj način pripreme. Zagovornici ispiranja riže prije kuhanja čine to kako bi uklonili površinske nečistoće, kao i kako bi izbjegli gumenastu i ljepljivu strukturu u jelu.

Suprotno tome, pojedinci koji radije ne peru rižu tvrde da iako voda može isprati nečistoće, ona također umanjuje okus riže. Izbjegavajte ispiranje riže. Stručni kuhari tvrde da rižu ne treba ispirati prije pripreme rižota jer se pranjem uklanja škrob neophodan za postizanje kremaste teksture jela.

Isperite rižu. Kod kupovine riže u rinfuzi preporučljivo ju je oprati, pogotovo ako primijetite da djeluje pretjerano bijelo. Tijekom proizvodnje žitarice se povremeno kombiniraju s dodacima poput mljevenog rižinog brašna ili glukoze kako bi se poboljšala bjelina konačnog proizvoda. Imajte na umu da je dovoljno oprati rižu samo jednom ili dva puta prije kuhanja. Voda koja se koristi za kuhanje riže nikada neće biti potpuno bez nečistoća.