Artritis je kronična bolest koja izaziva upalu u zglobovima i uzrokuje oštećenje zglobnih tkiva, što vodi do bola, ukočenosti i smanjenje pokretljivosti. Iako nema specifičnog leka koji bi potpuno izlečio artritis, postoje načini kako se simptomi mogu ublažiti i progresija bolesti usporiti. Jedan od ključnih faktora u kontroli artritisa je pravilna ishrana, jer određena hrana može pogoršati upalu i bol u zglobovima.

Elimicijom određenih namirnica iz svakodnevne ishrane, osobe sa artritisom mogu značajno smanjiti opterećenje na svoje zglobove i ublažiti simptome ove bolesti.

Hrana koju treba izbegavati
Meso (svinjetina, govedina i piletina)
Iako je meso odličan izvor proteina, ono takođe sadrži visok nivo zasićenih masti koje mogu doprineti povećanju upale u telu. Upalne reakcije mogu pogoršati bolove u zglobovima i ubrzati napredovanje artritisa. Svinjetina, govedina i piletina često sadrže protuupalne hemijske supstance koje negativno utiču na zdravlje kostiju i zglobova, zbog čega je preporučljivo ograničiti njihov unos ili ih potpuno izbaciti iz ishrane.

Mliječni proizvodi
Iako su mliječni proizvodi bogati kalcijumom i vitaminom D, koji su važni za zdravlje kostiju, kod određenih osoba sa artritisom, posebno kod onih sa osetljivostima na mliječne proteine, konzumacija mleka, sira i jogurta može izazvati upalne reakcije. Ova upala može dodatno pogoršati simptome artritisa. Preporučuje se da se osobe sa artritisom posavetuju sa lekarom pre nego što odluče da potpuno isključe mliječne proizvode iz svoje ishrane.

Rafinisani ugljeni hidrati
Rafinirani ugljeni hidrati, kao što su beli hleb, beli pirinač, kolači, slatkiši i druga prerađena hrana, mogu izazvati nagli porast šećera u krvi, što dovodi do povećanja upale u telu. Osim toga, ovi ugljeni hidrati mogu doprineti debljanju, što dodatno opterećuje zglobove. Ovi proizvodi ne sadrže važne vlakna i druge nutrijente, pa ih je najbolje izbegavati, posebno kod osoba sa artritisom.

Gluten
Gluten, koji se nalazi u pšenici, raži i ječmu, može izazvati upalne procese kod osoba koje su na njega osetljive. Zbog toga, osobe sa reumatoidnim artritisom, koje su pokazale osetljivost na gluten, mogu primetiti poboljšanje simptoma ako potpuno eliminišu gluten iz svoje ishrane. Iako nije svima potreban izbacivanje glutena, mnogi ljudi sa artritisom prijavljuju poboljšanja nakon ove promene.

Sol
Prekomeran unos soli može uzrokovati zadržavanje tekućine u telu, što stvara dodatno opterećenje na zglobovima i može povećati upalu. Osim toga, previše soli može izazvati nakupljanje štetnih tvari u zglobovima, što dodatno pogoršava stanje. Polupripremljeni proizvodi, konzervirana hrana, kobasice i brza hrana često sadrže velike količine soli, pa je preporučljivo smanjiti njihov unos.

Pržena hrana
Pržena hrana, koja često sadrži trans masti, može značajno povećati upalu u telu. Ove masti, koje se koriste za prženje hrane, pogoršavaju stanje zglobova i mogu povećati rizik od razvoja osteoartritisa i drugih oblika artritisa. Izbegavanje pržene hrane i prebacivanje na zdravije metode pripreme, poput pečenja, kuvanja ili kuvanja na pari, može doprineti smanjenju upale i bolova.

Čaj i kafa
Kofein, koji se nalazi u čaju i kafi, može izazvati smanjenje gustine kostiju jer iz organizma izbacuje kalcijum. Smanjena količina kalcijuma u kostima može oslabiti koštano tkivo i povećati rizik od razvoja artritisa. Da bi se sačuvala zdrava struktura kostiju, preporučuje se smanjenje unosa kofeina ili potpuno izbacivanje čaja i kafe iz ishrane.

Alkohol
Alkoholna pića mogu pogoršati stanje artritisa jer pojačavaju upalu u organizmu. Konzumacija alkohola može povećati nivo mokraćne kiseline u krvi, što može dovesti do napada gihta, vrste artritisa. Takođe, alkohol može negativno uticati na jetru i bubrege, što dodatno povećava opterećenje organizma. Zbog toga se preporučuje izbegavanje alkohola ili njegovo ograničavanje.

Savjeti o ishrani za osobe sa artritisom
Osim što je važno izbegavati hranu koja pogoršava simptome, ishrana bogata antioksidansima, omega-3 masnim kiselinama i drugim korisnim nutrijentima može pomoći u smanjenju upale i poboljšanju zdravlja zglobova.

Voće i povrće
Voće poput bobičastog voća (borovnice, jagode, kupine) i citrusnog voća (naranče, limun) sadrži velike količine antioksidansa, koji pomažu u smanjenju upale. Povrće kao što je zeleno lisnato povrće (špinat, kelj), paprika i brokula takođe su odlični izvori vitamina i minerala koji podržavaju zdravlje zglobova i smanjuju oksidativni stres u telu.

Riba bogata omega-3 masnim kiselinama
Ribe poput lososa, skuše, sardina i drugih plavičastih riba sadrže visoke nivoe omega-3 masnih kiselina, koje su poznate po svojim protuupalnim svojstvima. Omega-3 masne kiseline pomažu u smanjenju upale, što može značajno ublažiti bolove i otečenost u zglobovima kod osoba sa artritisom.

Orašasti plodovi i seme
Orašasti plodovi poput oraha, badema, kao i sjemenke poput lanenih i chia semenki, bogate su zdravim mastima, vlaknima, vitaminima i mineralima koji podržavaju zdravlje zglobova. Ove zdrave masti, posebno omega-3, mogu pomoći u smanjenju upale i zaštiti zglobova od daljeg oštećenja.

Zeleni čaj
Zeleni čaj je bogat antioksidansima i polifenolima koji mogu pomoći u smanjenju upale. Istraživanja sugerišu da redovno konzumiranje zelenog čaja može smanjiti bolove i ukočenost povezane s artritisom.

Zaključak
Pravilna ishrana može imati veliki uticaj na upravljanje artritisom. Eliminacijom određenih namirnica koje pogoršavaju upalu, te uvođenjem hrane bogate antioksidansima, omega-3 masnim kiselinama i drugim korisnim nutrijentima, osobe sa artritisom mogu značajno smanjiti simptome bolesti. Ove promene u ishrani mogu pomoći u smanjenju bola, povećanju pokretljivosti i opštem poboljšanju kvaliteta života.