Koliko se ja samo patim sa dugovima od mog muža. Ne znam gdje ih više ovoliko nakupi. Čim pomislim da smo na nuli saznam za neki novi dug. Godinama nisam nigdje otputovala, ne trošim, nemamo djecu, nismo podstanari ali ove dvije plate nam ne mogu biti. Ja sam i uštedila sa strane i imam par hiljada eura da mi se nađe ali on… on nikada nema.

Sve se plaća popola, njegovi su imućni i ne daje im novac, moji također. Izdajemo stan za par stotina e i opet ništa. Kad pitam na šta je potrošio kaže na neka ulaganja (o kojima ja nemam pojma). A dužan i bogu i narodu, ubi me više sramota. Sve je super, divno, krasno ali novca nema. Neki dan mi se javio neki njegov kolega da mu je dužan 500 e. U zemlju sam propala. Ozbiljno razmišljam da ga ostavim pa nek se snalazi sam. Ja snage više nemam. Glupa sam što sam se ikako udala. Ne mogu da uživam u vlastitoj plati, samo strepim da će mi se javiti neki čovjek da potraži svoje.

BONUS TEKST

Maslačak (Taraxacum officinale) je višegodišnja biljka poznata po svojim žutim cvetovima i karakterističnim listovima. Često se smatra korovom, ali maslačak ima brojne zdravstvene koristi i koristi se u prehrambene i medicinske svrhe. Maslačak raste širom sveta, najčešće na travnjacima, livadama i pored puteva.

Botaničke karakteristike
Maslačak ima dubok koren, poznat kao vretenasti koren, koji prodire duboko u tlo, omogućavajući biljci da preživi sušne periode. Listovi maslačka su dugi i nazubljeni, raspoređeni u obliku rozete na dnu biljke. Cvetovi su jarko žuti, sastoje se od mnogo malih cvetića, a kada cvetovi uvenu, pretvaraju se u bele loptice semenki koje vetar lako raznosi.

Prehrambene vrednosti
Maslačak je bogat vitaminima i mineralima. Sadrži vitamine A, C, K i E, kao i folate i malo vitamina B. Takođe je bogat mineralima poput gvožđa, kalcijuma, magnezijuma i kalijuma. Listovi maslačka mogu se koristiti u salatama, supama i sokovima. Koren maslačka se često suši i koristi kao zamena za kafu, dok se cvetovi mogu koristiti za pripremu vina ili sirupa.

Zdravstvene koristi
Maslačak ima dugu istoriju korišćenja u tradicionalnoj medicini. Njegova najpoznatija svojstva uključuju:

Detoksikacija jetre: Maslačak je poznat po svojim svojstvima čišćenja jetre. Veruje se da stimuliše proizvodnju žuči, što pomaže u varenju i detoksikaciji tela.

Poboljšanje varenja: Maslačak može poboljšati apetit i olakšati probavne tegobe. Listovi i koren maslačka sadrže prebiotike koji podržavaju zdravlje crevne flore.

Podrška zdravlju kože: Maslačak je bogat antioksidansima, koji mogu pomoći u zaštiti kože od oštećenja uzrokovanih slobodnim radikalima. Takođe se koristi u lečenju kožnih problema poput akni i ekcema.

Smanjenje upala: Aktivni sastojci maslačka, poput taraksasterola, imaju antiinflamatorna svojstva, koja mogu pomoći u smanjenju upala u telu.

Regulacija šećera u krvi: Neka istraživanja sugerišu da maslačak može pomoći u regulaciji nivoa šećera u krvi, što ga čini korisnim za osobe sa dijabetesom.

Načini upotrebe
Čaj od maslačka: Sušeni listovi i koren maslačka mogu se koristiti za pripremu čaja, koji je popularan zbog svojih detoksikacionih svojstava.
Salate i sokovi: Sveži listovi maslačka mogu se dodavati salatama ili sokovima za dodatnu nutritivnu vrednost.
Maslačak kao zamena za kafu: Koren maslačka može se pržiti i koristiti kao zamena za kafu, pružajući bogat, zemljani ukus bez kofeina.
Kozmetički proizvodi: Ekstrakti maslačka koriste se u raznim kozmetičkim proizvodima zbog svojih benefita za kožu.

Maslačak, iako često smatran korovom, ima mnoge zdravstvene koristi i može se koristiti na razne načine u prehrani i medicini. Bogat je vitaminima, mineralima i antioksidansima, a njegove detoksikacione, antiinflamatorne i probavne koristi čine ga dragocenom biljkom u prirodnoj medicini. Bilo da ga koristite kao čaj, u salatama, ili kao zamenu za kafu, maslačak može doprineti vašem zdravlju na više načina.