Obiteljski život Catherine Dickens nije bio nimalo kompliciran. Unatoč tome što je imala potencijal za karijeru u glumi, piscu ili kulinarstvu, namjerno je odabrala biti supruga briljantnog pojedinca i majka desetoro dijece. Ostvarenje željene vizije slavnog engleskog pisca Charlesa Dickensa materijaliziralo se u obliku velike obitelji i žene koja je svoj dom pretvorila u ugodno utočište ljubavi.
- Međutim, kako su prošla dva desetljeća zajedničkog postojanja, njihovi nekada zajednički interesi i veze su se raspršili. Dickens, nekada zaljubljen u ovu ženu, sada ju je doživljavao kao poremećenu osobu. Narativ njezina života karakterizira duboko razočaranje u razne aspekte, uključujući sam život, sudbinu i njezina supružnika.
Prožimajući osjećaj razočaranja prožima svaki aspekt. Godine 1835. Charles Dickens, još uvijek relativno nepoznat novinar, susreo je puteve s mladom i zanosnom ženom po imenu Katarina. U nježnoj dobi od svojih ranih dvadesetih, Katarina je potekla iz privilegiranog odgoja, s ocem koji je bio izvrstan u muzikologiji i montaži, i majkom koja je uspjela kao glazbeni kritičar i izdavač.
- Njezina je obitelj utjelovila upravo onaj život za kojim je Dickens čeznuo. Nakon godinu dana udvaranja Charles i Katarina izmijenili su zavjete i krenuli na bračni put. Kao i kod svakog mladenca, srce im je bilo prepuno radosti i zadovoljstva. Mladoglavi i bezbrižni, uživali su u životu lišenom financijskih opterećenja.
Večeri su im bile ispunjene čarima kazališta i toplinom druženja. Tijekom njihove privremene razdvojenosti, Charles bi svoju suprugu nježno oslovljavao sa “bolja polovica, gospodine D, moja najdraža ženo” u pismima koja bi joj slao. Svladavanje složenosti ophođenja s djecom može se pokazati prilično teškim. Godine 1837., otprilike devet mjeseci nakon njihovog vjenčanja, Charles Dickens i njegova žena dočekali su svoje prvorođenče, sina po imenu Charles Dickens Junior.
- Nažalost, Katarinino zdravlje se pogoršalo, zbog čega joj je bilo teško brinuti se o osnovnim potrebama njihovog djeteta. Kao posljedica toga, zapala je u stanje malodušnosti. Charles je, želeći pružiti nepokolebljivu podršku supruzi, pronašao utjehu u činjenici da su sada dobili nasljednika i nadao se da će proširiti svoju obitelj s još četvero djece. Međutim, nakon rođenja njihovog petog djeteta, i sam Dickens podlegao je dubokoj melankoliji.
Počeo je izražavati nezadovoljstvo, doživljavajući blagodati koje mu je sudbina dala pretjeranima. Spisateljica je izjavila da će po svemu sudeći pred Novu godinu dočekati još jedno dijete. Za razliku od protagonista bajke, oni usrdno mole da ih Bog prestane blagoslivljati potomstvom, jer je njihovo trenutno obilje više nego dovoljno.
- Unatoč stalnim trudnoćama, Katarina je konstantno pokazivala svoju sposobnost da briljira i kao supruga i kao majka. Bez muke je ugodila suprugu u svakom pogledu, a čak je uspjela napisati i kuharicu pod naslovom “Što ćemo za večeru?” (What Shall We Have for Dinner?), koja je objavljena 1851. Na njezinim je stranicama sakupila recepte za Charlesova omiljena jela, ponudila korisne savjete za vođenje kućanstva namijenjenog mladim suprugama i dala smjernice za organiziranje domjenaka za do 18 gosti.
Dodatno, Katarina se pokazala kao izuzetan suputnik tijekom njihovih putovanja, jer se Charles duboko divio njezinoj neustrašivosti u suočavanju s novim situacijama i prihvaćanju novih iskustava, uvijek sa blistavim osmijehom. Značajno, tu je i izvanredna priča o narukvici i skandalu koji je uslijedio. Početkom 1844. godine na svijet je došao Francis Geoffrey, peto dijete obitelji Dickens.
- U razdoblju od 15 godina Katarina je proživjela kontinuirani ciklus trudnoće, poroda i dojenja. Nažalost, proživjela je i dva pobačaja, kao i tragični gubitak kćeri Dore, koja je preminula nakon samo 8 mjeseci. Charles je kao uzrok njihovih problema počeo pripisivati Katarininu obilnu plodnost i gotovo stalnu trudnoću. Njegova ljutnja prema njoj stalno je rasla sve dok nije zaključio da nikada nisu bili kompatibilni.
Prijateljima je otvoreno govorio da im nije suđeno da budu zajedno. Charles je postupno postajao distanciran i ravnodušan, uvjeren da ga Katarina koči u svakom aspektu njegova života. Kritizirao je njezin izgled, etiketirajući je kao premršavu i neuglednu. Nadalje, optužio ju je da je neadekvatna majka, navodeći njezinu pretjeranu nervozu, često plakanje i silnu ljubomoru. Nakon dolaska njihovog posljednjeg djeteta, Charles je donio odluku stvoriti odvojene prostore unutar njihove spavaće sobe postavljajući policu za knjige između sebe i svoje supruge.
- Ubrzo nakon toga, u proljeće 1858. godine, poštanski radnici napravili su značajnu pogrešku – narukvicu koju je Charles kupio je greškom dostavljen u njegovu rezidenciju. Umjesto da stigne do ciljane primateljice, 18-godišnje glumice Elen Ternan, završio je u posjedu Katarine. Ovaj događaj doveo je do erupcije kaosa i meteža. Međutim, Dickens je uspio pružiti jednostavno objašnjenje situacije. Uobičajeno je da kupujem darove za glumice koje sudjeluju u mojim produkcijama.
Međutim, draga moja ženo, često postaneš ljubomorna i nezainteresirana za te mučne scene. Osim toga, Dickens je zahtijevao da Katarina osobno preda narukvicu Ellen i ponudi iskrenu ispriku za svoje uvredljive postupke. To se pokazalo prijelomnom točkom za Katarinu, koja je silovito zalupila vratima i donijela odluku da zauvijek napusti Charlesa. Na kraju se doznalo da se Katarina s Elen zapravo susrela godinu dana prije skandala, čak je iznajmila stan za nju, njezinu braću i sestre te majku.
- Glumica je neprestano pratila Charlesa, da bi se na kraju s njim upustila u romantičnu vezu pet godina nakon njegova razvoda. Bila je to žena koja je doživjela potpuni gubitak. Katarina je bila isključena sa svih svadbenih slavlja svojih kćeri, a nije niti obaviještena o smrti sina Valtera. Jedino dijete koje ju je pratilo bio je Charles Dickens Junior, najstariji sin. Prema viktorijanskom zakonu, preostala su djeca predana ocu. Iako se Dickens nije zalagao za komunikaciju između djece i majke, nije joj pružio ni obranu.
Razmišljajući o svojoj majci mnogo godina kasnije, njihova kći Kate napisala je svoje misli. S njom nije bilo ništa. Slično kao i mi ostali, suočavala se sa svojim izazovima, ali je posjedovala osobine vrijedne divljenja i odisala je istinskim osjećajem milosti. Nažalost, moja je majka živjela u strahu od oca i bila je nepravedno ušutkana, nesposobna slobodno izražavati svoje misli i osjećaje.
- Postojalo je vrijeme kada je njegova ljubav prema meni bila iskrena. Katarina, koja je do svoje smrti boravila u samoći, gajila je duboku čežnju za Charlesom. Nadživjevši ga za devet godina, konačno je podlegla raku 1879. godine. Prije svoje smrti, Katarina je svojoj kćeri Kate povjerila zbirku pisama koje je dijelila s Charlesom i prenijela ove riječi: Neka ih ima muzej, osiguravajući da svijet bude svjestan njegove prijašnje ljubavi prema meni.