Doktor Evan Levin stručnjak za srčane bolesti sa više od 30 godina iskustva, upozorio je na tri vrste napitaka koje bi trebalo izbjegavati ukoliko želimo da očuvamo zdravlje najvažnijeg organa u našem tijelu a to je srce.
Iako svakodnevno uživamo u raznim napicima bez mnogo razmišljanja o njihovom uticaju na organizam, stručnjaci upozoravaju da određena pića mogu imati izrazito negativne posljedice po zdravlje srca. Naizgled bezazleni gutljaji mogu, dugoročno gledano, dovesti do ozbiljnih srčanih oboljenja, pa čak i fatalnih ishoda. Upravo na tu temu govorio je doktor Evan Levin, ugledni američki kardiolog sa preko tri decenije iskustva u liječenju bolesti srca.
Doktor Levin, koji je na društvenoj mreži TikTok stekao veliki broj pratilaca zahvaljujući svom stručnom, ali pristupačnom i duhovitom načinu komunikacije, podijelio je važna saznanja o tome koja tri napitka najviše štete srcu i zašto bi ih trebalo izbjegavati. Njegova poruka je jasna – ono što unosimo u organizam kroz piće može imati jednako snažan uticaj kao i ono što jedemo.
1. Alkohol – tihi razarač srčanog ritma
Iako se često može čuti tvrdnja da čaša vina dnevno doprinosi zdravlju srca, doktor Levin poziva na oprez i razbijanje ovog popularnog mita. Prema njegovim riječima, umerena konzumacija alkohola – što znači jedno piće dnevno za žene i do dva za muškarce – može biti prihvatljiva za osobe koje nemaju postojeće kardiovaskularne probleme. Međutim, prelazak granice umjerenosti nosi ozbiljne rizike.
Prekomjerno konzumiranje alkohola direktno utiče na povećanje krvnog pritiska, podiže nivo triglicerida u krvi, i značajno povećava rizik od pojave atrijalne fibrilacije – poremećaja srčanog ritma koji može dovesti do moždanog udara. U najtežim slučajevima, alkohol može uzrokovati tzv. alkoholnu kardiomiopatiju, bolest u kojoj se srčani mišić oštećuje i gubi sposobnost normalnog rada, što potencijalno može biti i smrtonosno.
Levin posebno ističe da su mnoge tvrdnje o pozitivnim efektima vina na zdravlje srca zasnovane na nepotpunim ili sponzorisanim studijama. „To što neko pije vino i istovremeno vodi zdrav način života ne znači da je vino zaslužno za njegovo dobro zdravlje“, naglašava kardiolog.
2. Gazirani napici – šećerni udar na srce
Slatki, osvježavajući i lako dostupni, gazirani napici predstavljaju jednu od najvećih prijetnji savremenom zdravlju, naročito kada je riječ o srcu. Doktor Levin upozorava da samo jedna limenka gaziranog pića sadrži oko 10 kašičica šećera – što odgovara unosu ogromne količine praznih kalorija bez ikakve nutritivne vrijednosti.
„Zamislite da pijete petinu šolje čistog kukuruznog sirupa – upravo to radite svaki put kada popijete gazirano piće“, ističe Levin slikovito, želeći da ljudima dočara stvarni uticaj ovih napitaka na organizam. Prekomjerni unos šećera dovodi do povećanja tjelesne mase, skokova nivoa glukoze u krvi, povišenih triglicerida i, kao posljedica, značajno povećava rizik od razvoja dijabetesa tipa 2 i srčanih bolesti.
Konzumacija gaziranih pića nije samo loša navika – ona je direktna prijetnja zdravlju srca i krvnih sudova, a posebno je opasna kada postane svakodnevna rutina.
3. Energetski napici – eksplozivna kombinacija kofeina i šećera
Treća kategorija napitaka koju doktor Levin posebno ističe kao izuzetno opasnu su energetski napici. Njihov učinak na srce je, kako on kaže, ravan „baterijskoj kiselini“. Ovi napici sadrže izrazito visoke doze kofeina – često i do 1,5 puta više nego prosječna šoljica kafe – kao i između osam i petnaest kašičica šećera ili kukuruznog sirupa u jednoj limenci.
Ova eksplozivna kombinacija djeluje kao ozbiljan stresor za srce: dolazi do ubrzanog rada srca, povećanja krvnog pritiska i mogućih poremećaja srčanog ritma, čak i kod mladih i naizgled zdravih osoba. Levin se prisjetio i tragične priče – slučaja 28-godišnje žene, rekreativne sportistkinje i strastvene vježbačice, koja je preminula od srčanog udara nakon konzumiranja energetskog pića. Njena majka je, slomljena, odlučila da kroz medije upozori druge na opasnosti koje se kriju iza šarenih limenki.
Savjet za kraj: Birajte mudro ono što pijete
Na kraju, doktor Levin poručuje da se zdravlje srca ne gradi samo pravilnom ishranom i fizičkom aktivnošću, već i pažljivim izborom onoga što pijemo svakoga dana. Umjesto da posegnete za gaziranim sokom, alkoholom ili energetskim pićem, on preporučuje zdravije alternative poput obične vode, nezaslađenog biljnog čaja ili prirodno cijeđenih sokova bez dodataka šećera.
„Ono što pijete ima moćan uticaj na vaš život – više nego što mislite“, zaključuje doktor Levin, pozivajući sve da budu svjesni svojih izbora i da zdravlje stavljaju ispred trenutnog užitka.