Upravljanje pojedincima koji pokazuju nepristojno i neučtivo ponašanje može predstavljati poteškoće. Unatoč tome, stručne smjernice sugeriraju da postoji jednostavan i učinkovit pristup za asertivno obraćanje takvim pojedincima i postavljanje granica.

Prema stručnjakinji za obrasce ponašanja Sarah Jane Ho, postoje tri riječi koje mogu potpuno promijeniti dinamiku situacije. Ho preporučuje postavljanje pitanja: “Jesi li dobro?”.

Ovaj pristup je vrlo učinkovit jer pokazuje da arogantnoj osobi nedostaje moć ili utjecaj na vas. Ključno je postaviti pitanje na prijateljski i iskren način, umjesto da ga koristite kao oblik odmazde.

Odvjetnik Jefferson Fisher pruža dodatne savjete o postupanju s pojedincima koji pokazuju verbalnu dominaciju, usredotočujući se na tehnike za prekidanje njihove kontrole u razgovoru. Postoje trenuci kada postaje imperativ zaključiti razgovor kako bi se istaknula važnost poštivanja osobnih granica. Ključno je asertivno komunicirati i utvrditi što je prihvatljivo, a što nije.

Ako pojedinac ustraje u neprihvatljivom ponašanju, potrebno je prekinuti razgovor. Ova akcija služi kao demonstracija vlastite vrijednosti i važnosti održavanja granica. Razumijem da ti, kao ni ja, nisi netko tko bi se tako ponašao.

Međutim, važno je ustvrditi da nisam ovdje kako bih upijao neopravdani bijes ili služio kao meta za njega. Izražavanjem ovog osjećaja može učinkovito izazvati osjećaj srama kod pojedinca koji pokazuje neprikladno ponašanje, tjerajući ga da razmisli o svojim postupcima.

Zaključak Održavanje vlastitog samopoštovanja i samopouzdanja uvelike se oslanja na sposobnost uspostavljanja granica i učinkovitog rješavanja ponašanja bez poštovanja. Steknite vještine potrebne da ostanete pribrani i samouvjereni kako biste upravljali ovim situacijama sa staloženošću i autoritetom.

BONUS TEKST:

Susret sa primjerima grubosti prema nama gotovo je neizbježan. U tim trenucima često se zateknemo u preispitivanju jesmo li nenamjerno počinili prekršaj ili smo na neki način opravdali takvo zlostavljanje druge osobe. U većini slučajeva, kad pojedinci pokazuju nepristojnost, to je često odraz osobnih okolnosti s kojima se možda suočavaju. Rijetko je izravna posljedica vaših postupaka; nego se dogodilo da ste se našli u nesretnoj situaciji u neprikladnom trenutku, kako napominje Zadovoljna.

Dakle, koji je odgovarajući postupak? Kako treba reagirati na nekog drugog? Treba li odgovoriti na sličan način ili se izravno pozabaviti problemom suosjećajnom, ali asertivnom izjavom? Kako bi se istovremeno riješilo i obeshrabrilo takvo ponašanje, u nastavku je predstavljeno deset rečenica koje učinkovito podržavaju poštovanje. 1. Ako nemate lijepih riječi za izraziti, najbolje je šutjeti.

Kroz povijest, pojedinci su dosljedno koristili ovu isprobanu metodu za rješavanje nepristojnosti. Vjerojatno ste se s ovim konceptom upoznali tijekom djetinjstva, možda od strane učitelja, roditelja, mentora ili druge autoritativne osobe koja vam je htjela usaditi važnost pristojnosti. Nažalost, kao odrasli, neki pojedinci imaju tendenciju zanemariti važnost lijepog ponašanja i zahtijevaju nježan podsjetnik kroz ovu sažetu izreku. Unatoč prividnoj jednostavnosti, učinak ove izjave duboko odjekuje u čovjeku. Odbijam tolerirati pojedince koji mi se obraćaju na takav način.

Kada izgovorite ovu asertivnu izjavu, može izgledati kao da prekoravate osobu. Postavljanjem granica i izražavanjem onoga što ćete, a što nećete tolerirati, preuzimate ulogu autoritativne figure. To im govori da sebe visoko cijenite i da se nećete družiti s nekim tko ne poštuje vaša mišljenja, pozicije i emocije. Važno je da iskreno mislite ono što kažete. U slučaju da sugovornik ustraje, preporučljivo je prekinuti razgovor i ukloniti se iz situacije.

To vas osnažuje i šalje jasnu poruku da ozbiljno mislite o svojim granicama. Bilo bi mudro da preispitate izjavu koju ste upravo dali. Iako se ova izjava može činiti asertivnom, nije joj namjera da bude sukobljavajuća. Služi kao učinkovito sredstvo isticanja netočnosti u nečijim riječima bez stvaranja sukoba.

U trenucima frustracije ili impulzivnosti, pojedinci se mogu nenamjerno izraziti na grub način. Koristeći ovu izjavu, potiče ih da zastanu, prepoznaju da je njihova frustracija pogrešno usmjerena i prilagode svoje ponašanje prema vama. Preusmjeravanje pojedinaca na ovaj način može biti korisno u određenim situacijama.