Kad se rodio moj nećak, bili smo ispunjeni radošću i brzo smo krenuli u rodilište da ga upoznamo. Po našem dolasku, pronašli smo ga ljupko smještenog u svojoj plavoj odjeći ukrašenoj sitnim džepovima…

ubrzo nakon toga, stigao je liječnik, a ja sam spomenuo da ću provesti kratki DNK test. U nevjerici su me promatrali obitelj i liječnik. Posegnuo sam u njegov džep i rekao: “Da, doktore, pripada nama!

Pitao me otkud ja to znam, a ja sam mu odgovorio: Vidim da u džepu nema zgnječene kune. Cijeli je odjel prasnuo u smijeh, zbog čega mi je ostalo lijepo sjećanje na dan kad sam postao ujak.

BONUS TEKST

Češnjak, čest sastojak u brojnim kuhinjama, poznat je ne samo po svom posebnom okusu već i po brojnim zdravstvenim prednostima. Aktivne komponente češnjaka, posebice alicin, igraju vitalnu ulogu u kontroli razine šećera u krvi. Alicin, spoj na bazi sumpora, nastaje kada se češnjak nasjecka ili zgnječi, a njegova korisna svojstva dobro su dokumentirana.

Važno: Uvijek se posavjetujte sa svojim liječnikom prije upotrebe bilo koje biljke u medicinske svrhe. Studija provedena 2006. godine povezala je unos sirovog češnjaka sa smanjenom razinom šećera u krvi i smanjenom vjerojatnošću razvoja ateroskleroze. Ovo je otkriće posebno važno zbog povećanog rizika od upale povezane s aterosklerozom kod osoba kojima je dijagnosticiran dijabetes.

Studija provedena 2017. otkriva da uključivanje češnjaka u prehranu osoba s dijabetesom tipa 2 može poboljšati upravljanje glukozom u krvi unutar vremenskog okvira od 1-2 tjedna, s korisnim učincima koji traju do 24 tjedna. Nadalje, ovo povrće utječe i na regulaciju ukupnog kolesterola te razine lipoproteina visoke i niske gustoće nakon 12 tjedana konzumacije.

Jednostavan način uključivanja češnjaka u vašu prehranu je čaj od češnjaka. Namakanje režnjeva luka u toploj vodi omogućuje ekstrakciju korisnih spojeva poput alicina. Kakav je postupak pripreme čaja od češnjaka? Bitno je: 2-3 češnja češnjaka, jedna šalica vode, a po želji možete dodati sok od limuna, med ili đumbir za aromatiziranje čaja po želji.

Priprema

Zakuhajte vodu. Kad zavrije, ubacite zgnječeni i oguljeni luk, zatim smanjite vatru i ostavite da lagano kuha 5-10 minuta. Nakon što se čaj ohladi, ulijte ga u šalicu kroz cjedilo. Po želji pojačajte okus dodavanjem malo soka od limuna, žlicom meda ili kriškom đumbira. Uživajte u čaju dok je još topao. Za optimalne dobrobiti, preporučljivo je piti ga ujutro ili prije jela.

DODATNI TEKST

Sunčani ljetni dani označavaju provođenje vremena na otvorenom, bilo da se radi o hlađenju u bazenima ili rijekama, uživanju u prirodi ili pronalaženju bilo kakvog bijega od gradskog života. Dok ovi topli dani nude prekrasna iskustva i priliku da cijenimo prirodu, oni također mogu unijeti neugodnost neočekivanih uboda insekata.

Sunčani ljetni dani pozivaju nas da izađemo u zagrljaj, bilo da se radi o opuštanju na selu, kupanju u bazenima ili uživanju u rijeci, dok se držimo sigurne udaljenosti od gradskog života. Dok ovi topli dani nude divna iskustva u prirodi, povremeno mogu uvesti i dosadu zbog nepredviđenih uboda insekata.

Koje su vrste insekata glavni uzročnici kada je riječ o izazivanju alergijskih reakcija? komarci Ubodi komaraca se redovito događaju i obično rezultiraju samo svrbežom na mjestu uboda, bez dodatnih simptoma. Unatoč tome, mogu prenijeti teške bolesti poput groznice Zapadnog Nila.

Pčele, ose i stršljeni. Ako doživite ubod pčele, ose ili stršljena, evo kako reagirati. Ubodi ovih insekata mogu biti ne samo bolni nego i potencijalno opasni, osobito kada se dogode na licu. Za osobe koje su osjetljive ili alergične, takvi ubodi mogu dovesti do oticanja područja poput kapaka i usana, kao i do poteškoća s disanjem i drugih simptoma.