Danas vam donosimo jednu veliku zanimljivost koja vas neće ostaviti ravnodušne.Brzi napredak nauke u poslednjih dvjesta godina doneo je značajne promene u ljudskom životu. Jedan od najzapanjujućih dostignuća je pojava “beba iz epruvete”. Danas se dublje istražuje ovaj fenomen. Prva beba iz epruvete sada ima 47 godina i ne razlikuje se od svojih vršnjaka, iako je u mladosti bila ismevana.
- Rođenje Louise Brown označilo je ključni trenutak na globalnoj razini, budući da je postala priznata kao inauguralna osoba začeta in vitro oplodnjom, čime je stekla naziv “prve bebe iz epruvete”. Njezin dolazak 1978. zapalio je značajne kontroverze i potaknuo široku buku, pozicionirajući je na čelo rasprava o etičkim implikacijama postupka. Istodobno se pojavila kao svjetionik nade za brojne parove diljem svijeta koji se bore s neplodnošću.
Danas slavi 46. rođendan, što je u skladu s obljetnicom VTO. Godine 2018. sastavila je poruku za sjećanje na ovu prigodu. “Danas je prigoda mog 40. rođendana. Iako bih ja, poput brojnih pojedinaca, možda radije zadržao ovu informaciju za sebe, ona je u skladu sa svjetskim obilježavanjem 40. godišnjice VTO-a – postupka koji je olakšao moje rođenje. Za U trajanju od devet godina, Lesli, Louiseina majka, pokušala je zatrudnjeti, ali nije uspjela.
- Iako su i Lesla i njezin otac John, zajedno s Luisom, bili izvrsnog zdravlja, njihovi su pokušaji bili neuspješni. Naknadno su im u bolnici liječnici Patrick Stepto i Roberts Edwards predstavili revolucionarnu tehniku - vanjsku oplodnju jajne stanice prije njezine ponovne implantacije u Lesli, što joj je omogućilo da zatrudni. Ovaj postupak, sada poznat kao “in vitro” oplodnja ili osjemenjivanje, nije se provodio prije 1978. godine.
Nakon devet mjeseci Luiza je ušla u svijet. Lesli je podvrgnuta carskom rezu u bolnici u Oldhamu, smještenom na sjeveroistoku Engleske. S težinom od 2,6 kilograma, novorođenče je bilo ne samo zdravo, već i nevjerojatno lijepo. Događaj njezina rođenja ulio je nadu brojnim parovima diljem svijeta koji su se suočavali s godinama izazova u potrazi za roditeljstvom. Procjene pokazuju da je do danas izvantjelesnom oplodnjom rođeno između 6 i 8 milijuna dojenčadi.
- Nadalje, Leslie i John su dobili još jednu kćer, Natalie, koja je također začeta umjetnim metodama. Luiza je bila iznimno savršena djevojka, koja se u svakom pogledu nije razlikovala od prirodno začete djece rođene tog istog dana. Ipak, činjenica da je začeta umjetnom oplodnjom izložila ju je teretu ozloglašenosti. U prvim mjesecima nakon njezina rođenja, njezini su roditelji bili preplavljeni bujicom neprijateljskog dopisivanja.
Dijelili su se i papiri obilježeni krvlju u kojima su pojedinci izjavljivali da će cijela obitelj biti osuđena na pakao, žigosajući bebu Luizu kao čudovište. Medicinski stručnjaci koji su vodili postupak naišli su na salvu užasnih komentara. Kritike su se pojavile od strane znanstvenika, političara i određenih frakcija unutar crkve, koji su tu ideju osudili kao “uvredu za prirodu”.
- U intervjuu za The Telegraph iz 2015., Luiza je primijetila: “S obzirom na trajanje potrebno pojedincima da to prikupe i šire globalno tromjesečnom djetetu, okarakterizirala bih to kao zabrinjavajuću radnju koju su počinili određeni poremećeni pojedinci; bilo je i prijeteće i zastrašujuće. Osim toga, podrška je bila evidentna.”
Uz ova pisma, brojna su druga bila prožeta ljubavlju, posebice od parova koji su se, poput njezinih roditelja, suočavali s godinama neuspješnih pokušaja začeća djeteta. Iako je Luiza rođena “pod svjetlima reflektora”, naposljetku je pronašla radost u prekrasnoj anonimnosti koja je besprijekorno usklađena s njezinom prirodom. Trenutno sa suprugom Vesli i dvoje djece začete prirodnim putem živi u Bristolu, a on je zaposlen u brodogradilištu.