Jutros je vijest o smrti Bore Đorđevića šokirala cijeli region. Dok je objava njegove smrti nedvojbeno tragična, poplava negativnih komentara koja se širi društvenim mrežama prilično je tipična pojava u današnjem društvu. Bora Đorđević je nakon dugotrajne borbe s opstruktivnom bolešću pluća preminuo u bolnici u Sloveniji.

  • Glazba je bila bit njegova života, a nastupao je do svojih posljednjih trenutaka, da bi se na kraju pomirio s Dubravkom. Kako prenosi Republika, roker je svoju oporuku sastavio nakon što je primijetio značajno pogoršanje zdravstvenog stanja, o čemu je razgovarao sa suprugom prije nego što je hospitaliziran.

Naime, u Malteneu, Bora je poželio da sva njegova imovina ostane nasljednicima, s kojima ga veže neraskidiva veza. Nakon što je tijekom rutinskih pregleda ustanovio da mu se zdravstveno stanje znatno pogoršalo, donio je odluku o sastavljanju oporuke. Bio je potpuno svjestan koga namjerava odrediti kao korisnike, a glavni primatelji su njegova sadašnja supruga i djeca.

  • Iako su već duže vrijeme sami sebi dovoljni, Bora želi da im ostavi u nasljedstvo sve što ona posjeduje. Rekao je svojoj ženi: “Znaš kako postupiti ako se dogode nepredviđene okolnosti, a oni imaju sve od mene.” Međutim, kako kaže izvor “Republike”, dalje od toga nije iznosio. Bio je ispunjen iščekivanjem izlaska novog albuma, kojem je posvetio dosta vremena, a kroz svoje stihove izrazio je svoju posljednju želju.

“Dobijanje počasnog građanina nakon rođenja u Čačku ispunilo me je neizmjernom srećom. Čačak u meni budi duboka osjećanja”, rekao je. „Iako sam trenutno na privremenom radu na drugom mestu, mi koji smo van Čačka ćemo se kad-tad vratiti na obronke Jelice da se udomimo u našem voljenom gradu. Podijelio je i želju da jedna ulica u Čačku ponese njegovo ime.

  • Tada je Bora priznao: “Obično se takve počasti daju nakon nečije smrti, a meni to, istina, nije toliko važno, jer neću biti tu da uživam u tome.” Voljela bih doživjeti slično iskustvo u Čačku. Da budem iskren, imao sam sličan trenutak u beogradskom zoološkom vrtu, gdje postoji staza koja se zove Borina aleja. Na koncertu u Čačku izveo je pjesmu “Dvije gitare” koju je napravio zajedno s pokojnim basistom Mišom Aleksićem.

Emotivni stihovi duboko su dirnuli publiku, mnoge izmamivši do suza, a on je ovo djelo posvetio Čačanima kao svoju posljednju želju. Stihovi govore: – Tijelo mi pošalji u Čačak u Srbiju, srce mi u Ljubljani; neka tamo i ostane. Molim vas da ne trošite novac na mene, jer sebe ne doživljavam kao osobito uglednu osobu. Intrigantno je da je pjesma “Look at the home of your angels” nastala sasvim spontano 1985. godine i da se nalazi na albumu “Truth”, koji dijeli ime s romanom Thomasa Wolfea o američkoj krizi.

  • Bora Đorđević je u to vrijeme bio prkosna figura koja se suprotstavljala svima, a pjesma je, kako je rekao, nastala gotovo sama od sebe. Bora je rekao: „Pjesma ‘Pogledaj anđele doma’ nastala je na izvanredan način, jer se u biti sama formirala. Slikovitost se razvijala neovisno o mojim namjerama. Iako rima možda nije savršeno sinkronizirana, jednostavno mi je tako palo na pamet.

Posvetio sam značajnu količinu vremena kako bih bio potpuno zadovoljan svakom riječi. Nakon toga pjesma je počela evoluirati u nešto svoje. Njegov se utjecaj mijenja ovisno o okruženju – bilo da nastupa bend, zbor ili simfonijski orkestar. U Vukovaru, gradu razorenom ratom, gdje su samo djeca bila puna gledališta, ima jedinstven zvuk, nalik predstavi u Štrpcu na Kosovu i Metohiji, smatra.

  • Đorđević se prisjetio trenutka u Beču kada je hor Prvog srpskog pjevačkog društva na polasku voza izveo “Pogledaj anđele dom svoj”. Iskustvo je bilo krajnje nadrealno. Stojeći na praznoj platformi, gledao sam i plakao dok su njihovi anđeoski glasovi ispunjavali zrak. “Prvi put u povijesti austrijske željeznice polazak vlaka je odgođen do završetka pjesme”, rekao je Đorđević.

Mnogi su ovu pjesmu predlagali za himnu Srbije. Prethodno je Đorđević iznio svoje oduševljenje “Politikom”, ističući učestalost izvođenja ove svečane melodije. Napomenuo je da postoji čak i pokret koji se zalaže za njeno priznavanje kao himne Srbije. Iako je priznao postojanje službene nacionalne himne, ovaj je prijedlog smatrao priznanjem.