Koža se ljušti kao posljedica opeklina od sunca, alergija i kožnih bolesti. Ovaj prirodni proces događa se kada se vanjski sloj kože odlije, što omogućuje oporavak kože. Zanimljivo je da mnogi pojedinci imaju tendenciju “čepkati” po epidermi, koja je najtanji sloj odgovoran za zaštitu od bakterija i klica.

Unatoč ovoj uobičajenoj praksi, dr. Dragan Stojićević je dao objašnjenje zašto se ne preporučuje piling kože. Kirurg Stojićević podijelio je TikTok video u kojem je pokazao posljedice opeklina, točnije ljuštenje kože. Naglasio je da se radi o opeklinama drugog stupnja. Potencijalni rizici povezani s ovom vrstom opeklina protežu se izvan ožiljaka, promjene boje i infekcija.

Najveća zabrinutost leži u dugoročnim posljedicama, poput oštećenja kože i mogućeg razvoja melanoma, najzloćudnijeg oblika raka. Liječnik objašnjava da su i odrasli i djeca podložni ljuštenju kože opečene suncem. Kad je riječ o liječenju oštećenja izazvanih opeklinama od sunca kod djece, bitno im je pružiti istu razinu skrbi kao i odraslima.

Preporuča se savjetovanje s dječjim kirurgom kako bi se propisala odgovarajuća terapija. No, važno je napomenuti da je dječja koža još nježnija i sklona dugotrajnom oštećenju, što kasnije u životu može dovesti do razvoja raznih bolesti. Prema riječima kirurga Stojićevića, moguće je sterilnim škarama ukloniti određene dijelove kože.

Konkretno, misli se na područja blizu površine kože koja su sklona ljuštenju. U svjetlu ovoga, on snažno preporučuje traženje pomoći od kirurga ili dermatologa tijekom akutnih faza. Ključno je priznati ozbiljnost takvog oštećenja, budući da postoje značajni dokazi koji povezuju melanom s opeklinama koje rezultiraju ljuštenjem kože.

Za pravilnu njegu neophodni su redoviti pregledi kod dermatologa uz dermoskopiju, osobito ako postoje bilo kakve promjene u pigmentaciji ili prisutnosti madeža. Kod površinskih opeklina prvog stupnja kod kojih nema ljuštenja kože preporuča se koristiti balzame koji su dostupni u ljekarnama. Ključno je održavati kožu hidratiziranom i koristiti umirujuće preparate. Međutim, za opekline drugog A ili drugog B stupnja neophodno je konzultirati liječnika za pomoć. Pogledajte video isječak ispod.

BONUS TEKST

Na Kalifornijskom sveučilištu u San Franciscu, dr. Brian Feldman, znanstvenik, surađivao je s Liang Lijem, molekularnim biologom, kako bi proveo niz eksperimenata na kulturama ljudskih stanica i genetski modificiranim miševima. Njihov je cilj bio istražiti ulogu “genskog prekidača” u regulaciji održavanja masti u tijelu.

Tipično, sisavci posjeduju dvije različite vrste masnog tkiva. Bijelo masno tkivo služi kao spremnik za dugoročno skladištenje kalorija, obavijajući lipide ispod naše kože i okružujući naše unutarnje organe kako bi pružili izolaciju i amortizaciju. Nasuprot tome, smeđe masno tkivo ima tamniju nijansu kao rezultat obilja generatora stanične energije koji su pripremljeni za brzu potrošnju goriva.

Iako se obično ne nalazi kod odraslih ljudi, dojenčad (kao i sisavci u hibernaciji) posjeduju znatne količine BAT-a za održavanje svoje tjelesne temperature tijekom razdoblja odmora. Istraživači aktivno traže metode za promjenu sastava masnog tkiva. Tijekom većeg dijela naše evolucijske vremenske linije, dinamičko međuigranje između bijelog masnog tkiva (WAT) i smeđeg masnog tkiva (BAT) pokazalo se korisnim za naš opstanak.

Odrasli pojedinci oslanjaju se na masno tkivo kao izvor energije za stvaranje topline i olakšavanje kretanja, dok dojenčad ima koristi od pasivnijeg mehanizma održavanja optimalne tjelesne temperature.

U situacijama kada postoji obilje prehrambenih masti i ograničena tjelesna aktivnost, nakupljanje neiskorištenih lipida u skladištu bijelog masnog tkiva postaje prilično jednostavno, što često dovodi do negativnih učinaka na naše cjelokupno blagostanje. Istraživači su bili motivirani istražiti metode mijenjanja masnog tkiva zbog izazovne prirode preokretanja skladištenja masti u tijelu, zadatka koji priroda nije učinila jednostavnim.