Jutarnja navika koju većina nas prakticira, a koja se čini nevina, zapravo je jedna od najopasnijih za žene. Zbog nje ne samo da se gomilaju kilograme, već može ozbiljno narušiti ravnotežu hormona u vašem tijelu
Opojan miris najpopularnijeg napitka na svijetu, kave, uz kofein koji ona sadrži, najčešće se doživljava kao savršen način za započeti dan. Za mnoge od nas, kafa je gotovo neizostavan ritual u jutarnjoj rutini – budimo se, teturamo do kuhinje, pristavljamo kafu, obavljamo osnovne jutarnje aktivnosti, a tek kad popijemo prvi gutljaj kave, zapravo osjećamo da smo potpuno “budni”. Kafa je bez sumnje jedan od najomiljenijih napitaka na svijetu, ali dok njezin miris i okus često daju osjećaj energije i svježine, važno je biti oprezan s vremenom i količinom konzumiranja kako bi kofein djelovao u našu korist, a ne štetno.
- Međutim, postoji nešto što mnogi od nas ne znaju: konzumacija kave odmah nakon buđenja, a posebno na prazan želudac, može imati negativan utjecaj na naše zdravlje. Zašto je to tako? Naime, biološki ritam ljudskog tijela podrazumijeva da je nivo kortizola, poznatog kao hormon stresa, najviši ujutro, odmah nakon buđenja. Ovaj hormon je ključan za našu energiju i reakciju na stres, ali kad se ujutro konzumira kafa, koja je poznata po tome što stimulira proizvodnju kortizola, može doći do narušavanja ravnoteže hormona u organizmu. To znači da pijenje kave u vrijeme kada je nivo kortizola već najviši može dovesti do dodatnog stresa za tijelo.
Prema istraživanju objavljenom u digitalnoj biblioteci Američkog medicinskog nacionalnog instituta, kofein koji unosimo ujutro može značajno utjecati na zdravlje žena, naročito kada se konzumira na prazan želudac. Nutricionistkinja i liječnica Karlin Rozenblum objašnjava da konzumacija kave u jutarnjim satima može izazvati probleme s hormonalnim balansom, ovulacijom, pa čak i s kontrolom težine. Kada popijemo kafu odmah nakon buđenja, to može uzrokovati pojačano lučenje kortizola, što dovodi do poremećaja cirkadijskog ritma, prirodnog unutarnjeg sata koji regulira ciklus spavanja i buđenja.
Iako je kortizol nužan za pravilno funkcioniranje organizma, problem nastaje kada tijelo stalno luči prekomjerne količine ovog hormona zbog stresa i nepravilnog unosa kofeina. Ovo može rezultirati povećanjem razine šećera u krvi, što s vremenom može dovesti do problema poput insulinske rezistencije i niza drugih zdravstvenih komplikacija.
Osim što kofein može potaknuti proizvodnju kortizola, pijenje kave na prazan želudac može izazvati i druge probavne smetnje, poput povećane proizvodnje želudačne kiseline, što može iritirati želudac, izazvati žgaravicu ili druge probleme s probavom. Ukoliko već imate osjetljiv želudac ili probleme s gastrointestinalnim traktom, važno je znati da hladna kafa, koja je za oko 70% manje kisela od tople, može biti bolji izbor za jutro.
Ali, kada je najbolje piti prvu kavu ujutro? Nutricionisti savjetuju da prva kafa bude popijena između 9:30 i podneva, kada je nivo kortizola prirodno niži, što omogućava kavi da pruži pravi poticaj za energiju, a da pri tome ne remeti hormonalnu ravnotežu. Također, važno je ne zaboraviti na obrok prije konzumacije kave, jer je to ključno za ravnotežu u tijelu. Za neutralizaciju kiselosti kave, preporučuje se doručak bogat kalcijem, poput badema, jogurta ili čia sjemenki.
Kada pijete kafu u pravo vrijeme, ona može postati pravi izvor energije, koji ne samo da vas podiže, već i doprinosi vašoj produktivnosti i mentalnoj jasnoći tijekom dana. Međutim, kao i s većinom stvari u životu, ključ je u umjerenosti i pažljivom pristupu prema tijelu i njegovim potrebama.