Svaka domaćica zna kolko održavanje električne peći zzna bit mučan posao, zato vam danas dajemo odličan savjet kako da vaš šporet očistite za par minuta.

  • Održavanje čiste pećnice ne mora biti težak posao ako ste opremljeni odgovarajućim alatima i tehnikama. Predstavljamo jednostavan pristup za uklanjanje masnoće i upornih ostataka pečenja iz pećnice, vraćajući joj tako izgled novog uređaja. Pećnica pokazuje izvanrednu razinu čistoće uz minimalan napor. Pridržavajte se preporuka koje donosi YouTube kanal Usta Fikirler.

Postupak čišćenja pećnice: Priprema pećnice i opreme započnite vađenjem svih posuda i rešetki iz pećnice. Preporučljivo je čistiti ove predmete odvojeno. Uronite listove i rešetke u veliku zdjelu ili sudoper koji sadrži toplu vodu pomiješanu s deterdžentom za namakanje. Ostavite ih da se kratko odmore kako bi se lakše uklonile nečistoće.

  • Prije čišćenja unutrašnjosti pećnice potrebno je malo zagrijati uređaj. Ulijte vodu u posudu i zatim je stavite u pećnicu. Započnite tako da prethodno zagrijete pećnicu i dopustite da voda zavrije, što će proizvesti paru koja može učinkovito osloboditi nakupljenu prljavštinu i masnoću. Nakon što se pećnica zagrije, preporučljivo je nanijeti odmašćivač, najbolje u obliku aktivne pjene.

Poprskajte unutarnje stijenke pećnice, pazeći da izbjegnete ventilator kad god je to moguće. Kombinacija pare i topline povećat će sposobnost proizvoda da temeljito prodre u masnoću i ostatke kuhanja. Važno je održavati čistoću ventilatora pećnice i njegove unutrašnjosti. Ako se ventilator pećnice prekomjerno zaprlja, preporučuje se da ga pažljivo rastavite i temeljito očistite. Površinu prvo zagrijte, zatim nanesite odmašćivač i temeljito je očistite spužvicom.

  • Nakon toga vratite ventilator u njegovo radno stanje. Nastavite s čišćenjem unutrašnjosti pećnice. Iz sigurnosnih razloga provjerite je li pećnica isključena prije nego što započnete postupak čišćenja. Nakon što je sredstvo za čišćenje ostavljeno otprilike 5 do 10 minuta, nastavite s čišćenjem pećnice spužvom ili krpom. Proces uklanjanja masnih mrlja vjerojatno će biti znatno pojednostavljen zbog primjene topline, koja ih je učinila podatnijima. Ako određena područja ostanu zaprljana, preporuča se ponovno nanijeti otopinu za čišćenje i pustiti da počne djelovati.

Nakon što su svi ostaci deterdženta uklonjeni, preporučljivo je napraviti otopinu vode i octa za dezinfekciju pećnice. Namočite krpu u otopinu i nježno prebrišite unutarnje površine pećnice, pazeći da je staklo aktivirano, kako biste uklonili sve ostatke deterdženta. Za čišćenje listova i rešetki, pažljivo odvojite ploče i rešetke od posude, a zatim ih temeljito očistite spužvom i deterdžentom.

  • Ako ostane bilo kakvih ostataka, ustrajte s postupkom čišćenja dok se sva prljavština u potpunosti ne ukloni. Po završetku svih postupaka, nastavite s ponovnim sastavljanjem svake komponente pećnice na za to predviđenim mjestima. Uvjerite se da je unutrašnjost pećnice pažljivo očišćena i bez ikakvih ostataka deterdženta. Ako je potrebno, ponovite postupak čišćenja za staklo i unutarnje komponente kako biste postigli besprijekorni sjaj. Kako bi se održala operativna učinkovitost i vizualna privlačnost pećnice, neophodno je redovito čišćenje.

Preporučljivo je izvršiti čišćenje barem jednom mjesečno kako biste spriječili nakupljanje masnoće i prljavštine. Nakon svakog kuhanja, osobito kada dođe do prolijevanja, preporuča se odmah očistiti unutarnje površine pećnice kako bi se izbjeglo nakupljanje ostataka od kuhanja. Pridržavanjem odgovarajućih postupaka i korištenjem odgovarajućih alata, proces čišćenja može biti učinkovit i jednostavan. Cilj ovog vodiča je pomoći vam da bez napora postignete čistu i blistavu pećnicu. Opširne upute dostupne su u priloženom videu.