Gotovo 20% stanovništva doživljava uobičajenu pojavu suhih usta, također poznatu kao kserostomija. Iako se može pripisati čimbenicima poput dehidracije ili stresa, važno je prepoznati da uporna suha usta mogu poslužiti kao pokazatelj temeljnih zdravstvenih problema, uključujući dijabetes ili probleme sa zglobovima.
Nekoliko je čimbenika koji mogu pridonijeti pojavi suhih usta. Jedan od glavnih krivaca su hormonalne fluktuacije, osobito tijekom menopauze kada tijelo doživljava smanjenje proizvodnje hormona. Ova hormonska promjena može dovesti do suhoće ne samo u ustima već i u svim sluznicama u cijelom tijelu. Drugi mogući uzrok suhih usta povezan je s problemima s nosom. Kada su nosni prolazi začepljeni zbog prehlade, alergija ili strukturalnih problema kao što su suženi prolazi, nepravilan zagriz ili povećani krajnici, pojedinci mogu pribjeći neprekidnom disanju kroz usta, što može rezultirati suhoćom.
Nadalje, primjena dekongestiva potencijalno može rezultirati isušenom usnom šupljinom. Ovi lijekovi djeluju tako što sužavaju krvne žile unutar sluznice, smanjuju upalu i olakšavaju bolje disanje. Unatoč tome, produljena uporaba dekongestiva može smanjiti razinu vlage u nosnoj šupljini, uzrokujući da i nos i usta postanu suhi.
Iako tekućine za ispiranje usta na bazi alkohola imaju sposobnost uništavanja bakterija, one također mogu dovesti do iritacije i dehidracije sluznice usne šupljine. Vjerojatnije je da će se zbog toga pojaviti suha usta, koja smanjuju prisutnost sline i njezine zaštitne učinke protiv karijesa i bolesti desni. Kako biste ublažili te potencijalne probleme, preporuča se odabrati vodicu za ispiranje usta bez alkohola.
Primarna posljedica gastroezofagealne refluksne bolesti (GERB) često se doživljava kao suhoća u ustima, što je najčešća nuspojava. Kretanje želučane kiseline iz jednjaka u grlo izaziva iritaciju i upalu, što rezultira neugodnim osjećajem suhih usta i grla. Pretjerana konzumacija kave može uzrokovati dehidraciju zbog diuretičkih svojstava kofeina koji potiče stvaranje urina. Nadalje, prisutnost tanina u kavi i određenim čajevima također može pridonijeti pojavi suhih usta.
Povišene razine šećera u krvi uzrokovane neliječenim dijabetesom mogu imati štetan učinak dehidracije. Posljedično, bubrezima je onemogućena sposobnost zadržavanja tekućine, što dovodi do manifestacije simptoma suhih usta. Osim toga, specifični lijekovi koji se koriste za liječenje dijabetesa mogu doprinijeti pojavi kserostomije. Razvoj sekundarnog Sjögrenovog sindroma, kojeg karakteriziraju problemi sa zglobovima, može se pripisati različitim stanjima kao što su reumatoidni artritis, lupus ili vaskulitis. U ovom scenariju, imunološki sustav usmjerava fokus na žlijezde odgovorne za proizvodnju suza i sline, što rezultira suhoćom u očima i ustima.
Udarac u glavu može oštetiti facijalne živce koji kontroliraju žlijezde slinovnice, što dovodi do razvoja suhih usta. Suha usta mogu se pojaviti kao posljedica uzimanja više od 400 različitih lijekova, izdanih na recept i bez recepta, kao i tijekom kemoterapije i terapije zračenjem.
Suha usta mogu uzrokovati različiti čimbenici, uključujući dehidraciju, stres, pa čak i određena medicinska stanja. Ako stalno osjećate suha usta, ključno je konzultirati se sa zdravstvenim radnikom kako biste utvrdili glavni uzrok i primili potrebno liječenje. Također je važno podijeliti to znanje s drugima kako bi bili svjesni mogućih uzroka i preventivnih mjera za suha usta.