Došlo je do značajnog porasta prevalencije raka gušterače na globalnoj razini. U novije vrijeme brojni su ugledni pojedinci oboljeli od ove bolesti, a u većini slučajeva njeno otkrivanje predstavlja veliki izazov.

Rak gušterače, poznat po visokoj stopi smrtnosti, predstavlja ogromnu prepreku u smislu ranog prepoznavanja, ključnog elementa u uspješnoj intervenciji. Smještena duboko u tijelu, skrivena iza želuca, gušterača predstavlja prepreku temeljitom pregledu, što dovodi do simptoma koji često ostaju nezapaženi dok bolest ne uznapreduje. Održavanje stanja stalne svjesnosti i obraćanje pozornosti na sljedeće znakove potencijalno može signalizirati problem s gušteračom:

  • Rak gušterače može uzrokovati razne uočljive simptome. Jedan od takvih simptoma je žutica, koja se može prepoznati po žućkastoj nijansi kože i bjeloočnica. To se događa kada kancerogeni tumor vrši pritisak na žučni kanal, ometajući protok žuči. Drugi pokazatelj žutice je generalizirani svrbež, koji nastaje zbog nakupljanja bilirubina u krvi i koži. Vrijedno je napomenuti da svrbež često prethodi pojavi žutice. Nadalje, prisutnost raka gušterače može dovesti do promjena u boji urina, točnije tamnije, smeđe nijanse. Ova promjena služi kao jasan znak utjecaja bolesti na gušteraču i s njom povezanih komplikacija. Osim toga, osobe s rakom gušterače mogu doživjeti nadutost i fizički izgled koji podsjeća na trudnički. Ova sličnost nastaje zbog pritiska tumora na obližnje organe. Još jedan mogući simptom je neobjašnjiva nelagoda ili bol u trbuhu, što može poslužiti kao rani znak upozorenja na rak gušterače s obzirom na specifičnu lokaciju organa. Na kraju, smanjeni apetit i osjećaj mučnine također se mogu manifestirati kod osoba s rakom gušterače.

Smanjenje apetita i napadaji mučnine mogu biti posljedica pritiska tumora na želudac. Čak i bez promjena u prehrani ili tjelesnoj aktivnosti, neočekivani pad tjelesne težine mogao bi biti potencijalni pokazatelj raka gušterače. Nelagoda u donjem dijelu leđa može nastati kao posljedica pritiska raka gušterače na obližnje organe i kralježnicu. Važno je razumjeti da postojanje ovih simptoma ne znači automatski dijagnozu raka gušterače; međutim, oni zahtijevaju liječničku pomoć. Ako primijetite bilo koji od ovih simptoma, osobito ako su se nedavno pojavili ili pojačali, važno je da se odmah obratite liječniku.

Šanse za uspješno liječenje znatno su poboljšane kada se zloćudni tumori rano otkriju. Ovi tumori su definirani svojim malignim svojstvima, budući da se sastoje od novorazvijenih tkiva koja su izbjegla regulatorne mehanizme i započela nekontrolirani rast, što dovodi do uništenja zdravih tkiva. Ignoriranje ovih tumora može imati posljedice opasne po život. Ono što ove tumore čini posebno opasnima je njihova sposobnost da ostanu bez simptoma ili da pokazuju simptome koji podsjećaju na manje teške bolesti. Tek u uznapredovalim stadijima dolazi do izražaja pravi simptomi malignih tumora koji potječu iz zahvaćenog organa.

  • U početnim stadijima ova bolest napreduje tiho, prikrivajući sve vanjske znakove svoje prisutnosti. Tek u kasnijim stadijima simptomi se počinju manifestirati, iako prije toga simptomi mogu nalikovati onima kod lakših bolesti. Pojedini oblici zloćudnih izraslina prvenstveno zahvaćaju kožu i vidljive sluznice, što omogućuje osobama da ih brzo prepoznaju i potraže potrebnu liječničku intervenciju. Međutim, kada se tumor infiltrira u mozak, simptomi poput glavobolje i povraćanja potječu iz zahvaćenog organa.
    U slučaju da se tumor nalazi na koži, on će rasti. Nasuprot tome, ako se tumor nalazi u želucu, pojedinci mogu imati poteškoća s probavom i pražnjenjem crijeva, što dovodi do nelagode. Simptomi kao što su bol, kašalj, otežano disanje i rekurentna upala pluća mogu se pojaviti ako je tumor smješten u prsima. Kako tumor napreduje u uznapredovali stadij, pacijenti mogu izgubiti težinu unatoč održavanju redovitih prehrambenih navika. To je zbog brzog metabolizma malignih tumora, koji troši većinu hranjivih tvari koje pojedinac unese. Osim toga, njihova povećana potreba za željezom često dovodi do anemije, budući da ti tumori troše znatnu količinu ove vitalne hranjive tvari.

Kako bi se učinkovito spriječilo i ublažilo napredovanje bolesti, najveći prioritet leži u prihvaćanju stila života koji je istovremeno skladan i zdrav. To uključuje uzgoj hranjive prehrane, sudjelovanje u odgovarajućoj tjelesnoj aktivnosti, predanost redovitim terapijskim seansama i dosljednu potragu za sveobuhvatnim medicinskim procjenama. Nadalje, imperativ je uspostaviti snažnu mrežu podrške, kako unutar vlastite okoline, tako i kroz vodstvo obrazovanog stručnjaka, poput psihoterapeuta. Dolje su navedene preporuke za pridržavanje dobro zaokružene prehrane: Kako bi se smanjila proizvodnja akroleina, preporučljivo je ograničiti konzumaciju pržene hrane.

Važno je biti umjeren pri konzumiranju brze hrane, s posebnim naglaskom na smanjenju konzumacije proizvoda od lisnatog tijesta iz pekara (kao što su kroasani i kolači), kao i grickalica (poput čipsa i peciva) zbog njihove visoke razine niske kvalitetne masti. Kako bi se smanjila proizvodnja nitrozamina, preporučljivo je ograničiti unos mesnih proizvoda kao što su hrenovke, čajne kobasice, praška šunka i pileća prsa. Kad god je to moguće, preporuča se pripremanje obroka kod kuće. Kako biste povećali unos dijetalnih vlakana, uključite više cjelovitih žitarica u svoje obroke. Odlučite se za kruh od cjelovitih žitarica, peciva od cjelovitih žitarica i rižu od cjelovitih žitarica.

Uključivanjem cjelovitih žitarica u prehranu možete poboljšati rad crijeva i pospješiti učinkovito uklanjanje toksina kroz povećanu prisutnost biljnih vlakana. Kako biste dodatno povećali unos ovih korisnih vlakana, preporučljivo je konzumirati veće količine svježeg voća i povrća. Važno je održavati uravnotežen unos energije dok potrošnja masti bude ispod 30%. Ako su vam potrebne personalizirane upute, toplo se preporučuje savjetovanje s nutricionistom.