Linda Faulkner, pedesetogodišnja Britanka, suočila se s bolnim izazovima artritisa još od 2006. godine kada joj je bolest dijagnostikovana. Sve je počelo s nelagodama u šakama, ali bol se ubrzo proširio na leđa i vrat, čineći svakodnevni život sve težim i izazovnijim.

Kako bi ublažila bolne simptome, Linda je isprobala različite tretmane, uključujući suplemente za zglobove kao što su hondroitin, glukozamin i kolagen, ali i jače lijekove poput steroida i analgetika. Nažalost, svi tretmani donijeli su samo kratkotrajno olakšanje, a bol se ubrzo vraćao.

  • Međutim, situacija se promijenila kada je čula priču o ženi po imenu Sara Gal, koja je uspješno smanjila simptome artritisa koristeći jednostavan napitak od jabukovog sirćeta i meda. Inspirisana Sarinom pričom, Linda je odlučila da i sama isproba ovaj prirodni tretman, što se pokazalo kao prekretnica u njenom životu.

Priprema napitka je jednostavna: jedna supena kašika jabukovog sirćeta i jedna supena kašika sirovog meda dodaju se u šoljicu vruće vode. Linda je ovaj napitak pila dvaput dnevno, ujutru i uveče, i već nakon dvije sedmice primijetila je značajno poboljšanje. Prvi put od dijagnoze, Linda je mogla da vodi život bez stalnog bola.

  • Jabukovo sirće ima dugu tradiciju u prirodnom liječenju i poznato je po svojim brojnim zdravstvenim blagodatima, posebno za zglobove. Sadrži važne minerale kao što su kalijum, kalcijum, fosfor i magnezijum, koji doprinose zdravlju kostiju i zglobova. Kalijum, na primjer, pomaže u sprečavanju kalcifikacije i smanjuje ukočenost zglobova, dok magnezijum podržava apsorpciju kalcijuma u organizmu, jačajući strukturu kostiju. Jabukovo sirće je takođe snažan antioksidans koji blokira djelovanje slobodnih radikala, pomažući tako u prevenciji degenerativnih bolesti.

Pored toga, jabukovo sirće podstiče zdravu probavu i pomaže u detoksikaciji organizma, što je ključno za zdravlje zglobova jer nagomilani toksini u zglobovima mogu uzrokovati artritis. Za dodatno olakšanje od artritisa, preporučuju se i domaći recepti poput soka od višanja s dodatkom sirćeta, koji sadrži protuupalne antocijanine. Takođe, mješavina kokosovog ulja i jabukovog sirćeta može se koristiti za masažu bolnih zglobova, dok čaj od nane i cimeta s dodatkom sirćeta pomaže u smirivanju upala i ima antibakterijska svojstva.

Pored svega ovoga, jabukovo sirće donosi brojne druge dobrobiti: uravnotežuje pH vrednost organizma, smanjuje šećer u krvi, pomaže kod prehlada, ublažava želučani refluks i alergije, doprinosi ljepoti kose i podržava zdrav proces mršavljenja.

BONUS TEKST

Piramide u Egiptu, a posebno Velika piramida u Gizi, fasciniraju ljude vekovima svojom monumentalnošću i tajanstvenim načinom gradnje. Smatra se da je Velika piramida sagrađena oko 2.560. godine pre nove ere, kao grobnica faraona Kufu-a. Visoka je oko 146 metara i sastavljena od preko 2,3 miliona kamenih blokova, od kojih svaki teži između 2 i 15 tona. Ono što je još zapanjujuće jeste da su Egipćani uspeli da ovako preciznu strukturu podignu bez upotrebe modernih alata.

Jedna od najzagonetnijih činjenica o Velikoj piramidi je kako su uspeli da tako precizno poravnaju njene strane prema četiri strane sveta. Severna strana piramide usmerena je prema pravom severu sa greškom manjom od 0,05 stepeni. Ovo fascinira naučnike i danas, jer nije jasno kako su drevni Egipćani uspeli postići toliku preciznost bez modernih instrumenata. Takođe, struktura piramide je toliko stabilna i otporna da je preživela hiljadugodišnje erozije i zemljotrese.

Pored toga, istraživači su otkrili da piramide možda imaju i specijalna elektromagnetna svojstva. Nedavna istraživanja su pokazala da u određenim uslovima Velika piramida može fokusirati elektromagnetne talase u unutrašnje odaje i bazu piramide. Ovo je navelo naučnike na teorije o mogućoj funkciji piramida kao uređaja za pojačavanje energije, iako nije jasno u koju svrhu bi to moglo biti korišćeno. Drevni Egipćani su očigledno bili mnogo napredniji nego što se mislilo, a svako novo otkriće o piramidama otvara vrata dodatnim misterijama koje i danas podstiču naučnike na istraživanja.