Medicinski stručnjaci slažu se da orasi nude mnoštvo prednosti, ističući njihov visok sadržaj alfa-linolenske kiseline (ALA), esencijalne omega-3 masne kiseline, kao i njihova protuupalna svojstva. Prema nefrologu dr. Chidozie Odigwe, konzumacija oraha je korisna za više tjelesnih sustava, kao što su kardiovaskularni, gastrointestinalni i endokrini sustav.

 

  • Parade izvještava da orasi doprinose dobrobiti crijeva i mozga, dok njihova protuupalna svojstva mogu smanjiti rizik od raka. Prema dr. Jennie Stanford, stručnjakinji za pretilost, uvrštavanje oraha u prehranu može imati višestruku korist. Naime, omega-3 masne kiseline koje se nalaze u orasima imaju potencijal povećati razinu kolesterola, dok se prisutni antioksidansi mogu učinkovito boriti protiv oksidativnog stresa.

Nadalje, orasi su bogat izvor vlakana i povezani su s poboljšanim kognitivnim funkcijama. S druge strane, za otprilike jednu od svakih sedam odraslih osoba, orasi mogu predstavljati potencijalnu opasnost. Fokus ove teme odnosi se na osobe koje boluju od bolesti bubrega. Dr. Odigwe naglašava važnost hitnog traženja liječničke pomoći ako osjetimo simptome kao što su učestalo mokrenje, suha koža, krvava ili pjenasta mokraća, grčevi u mišićima ili otečene noge, jer oni mogu biti pokazatelji bolesti bubrega.

  • Kako bi točno dijagnosticirao ovo stanje, liječnik će provesti test krvi i urina, koji su jedini način potvrđivanja prisutnosti bolesti bubrega, prema dr. Odigweu. Dr. Odigwe naglašava da dok orasi sadrže dvije potencijalno štetne hranjive tvari u prevelikim količinama, nije potrebno da sve osobe s bubrežnim bolestima ograniče ili eliminiraju unos orašastih plodova.

Točnije, oni s uznapredovalom kroničnom bubrežnom bolešću (CKD) ili koji su na dijalizi trebaju biti oprezni i možda će morati ograničiti ili izbjegavati konzumaciju oraha. Fosfor i kalij, dvije hranjive tvari kojih ima u izobilju u orasima, mogu imati toksične učinke ako se pretjerano konzumiraju.

  • Bubrezi osoba s CKD-om suočavaju se s poteškoćama u učinkovitoj obradi kalija i fosfora, čak i ako se te tvari ne konzumiraju u značajnim količinama, što predstavlja značajan izazov. Dr. Odigwe je naglasio ključnu ulogu bubrega u regulaciji razine fosfora i kalija. Nažalost, pojedincima s uznapredovalom kroničnom bubrežnom bolešću nedostaje ta sposobnost, što ih izlaže značajnom riziku od povišenih razina ova dva elementa.

Međutim, ovo je samo jedan aspekt problema. Dr. Stanford ističe da orasi, uz bademe, posjeduju i oksalate koji prekomjernom konzumacijom mogu dovesti do stvaranja bubrežnih kamenaca. Osobe s kroničnom bubrežnom bolešću moraju voditi računa o izboru svoje prehrane kako bi učinkovito upravljale svojim stanjem.

  • S iznimkom ove određene demografije, orasi su se pokazali kao inteligentan izbor za međuobrok ili kao sastojak salate. Dr. Odigwe ih toplo preporučuje svim ostalim pojedincima zbog “iznimnih” prednosti povezanih s konzumacijom oraha.