Tog kobnog dana 1. decembra 1981. godine, nacija Francuske se uhvatila u koštac s ogromnom tragedijom dok je svjedočila jednoj od najrazornijih vazdušnih nesreća u svojoj istoriji. Posljedice ove nesreće nisu bile ograničene samo na francuske granice, jer je susjedna regija Jugoslavija također doživjela potresne posljedice. Zlosretni avion o kojem je riječ, “McDonnell-Douglas MD-81”, bio je raskomadan, a njegovi fragmentirani ostaci razbacani su po neravnom terenu jedne planine.

Kako se kasnija istraga odvijala, pojavilo se uznemirujuće otkriće: dogodio se niz nesporazuma između kapetana koji je pilotirao avionom i kontrolora letenja, što je na kraju kulminiralo katastrofalnim ishodom koji se odigrao pred njihovim očima. Utvrđeno je da je ova srceparajuća nesreća potaknuta žalosnim nizom događaja ukorijenjenih u pogrešnom tumačenju uputstava i očiglednim nedostatkom komunikacije između posade u pilotskoj kabini i budnog osoblja kontrole letenja.

Ovakvo pozicioniranje učinilo je zemlju veoma traženom turističkom destinacijom za pojedince sa obe strane Gvozdene zavese, što je rezultiralo naprednom industrijom čarter aviona. Konkretno, osnivanje Inex-Adria Avioprometa 1961. godine pokazalo se ključnim u olakšavanju prevoza putnika na zahtjev turističkih agencija. U maju 1981. Inex-Adria je napravila veliki korak naprijed kupovinom tri najsavremenija aviona MD-81, koji su se pohvalili najnovijim tehnološkim dostignućima koja su obećavala neusporedivu udobnost tokom letova.

Ovakav razvoj događaja privukao je široku pažnju, a renomirana turistička agencija Kompas brzo je iskoristila priliku da iznajmi jedan od ovih aviona za putovanje do očaravajuće destinacije Korzike. Međutim, dugo očekivani let, označen kao JP-1308, doživio je tragičan obrat kada se tragično srušio u neposrednoj blizini aerodroma Ajaccio, ostavljajući za sobom trag razaranja i slomljenog srca.