Deborah Hodge izazvala je veliko iznenađenje kada je otkrila da se upustila u intimne odnose samo dva sata nakon rođenja svoje kćeri Amelie 2013. godine. Unatoč tome što je rodila hitnim carskim rezom, Deborah se prisjeća da nije osjećala nikakvu bol, što pripisuje epiduralnoj anesteziji.

Kaže da je osjećala nevjerojatnu povezanost sa svojim tadašnjim partnerom, koji je bio 15 godina mlađi od nje, dok je mala Amelia mirno spavala u svom krevetiću. To intimno iskustvo, koje je uslijedilo samo nekoliko sati nakon teškog poroda, bilo je neočekivano i pomalo iznenađujuće za nju, no ističe da je to bio trenutak koji je pojačao njihovu povezanost.

  • Deborah se prisjetila kako je upoznala svog bivšeg partnera u pubu tijekom poezijske večeri. Nakon neplaniranog susreta dok su pušili cigaretu vani, razgovor se nastavio uz piće, a večer se završila zajedničkim odlaskom kući. Iako je u početku imala rezerve zbog velike razlike u godinama, ubrzo je shvatila da se osjeća sretnom u toj vezi. Partner se preselio k njoj i razvio dobar odnos s njezinim kćerima.

Kasnije, Deborah je ponovno ostala trudna, unatoč predviđanjima liječnika da će daljnje začeće biti izazovno zbog njezine dobi. U dobi od 39 godina, saznala je da očekuje dijete, što je izazvalo podijeljene reakcije među njezinom obitelji i prijateljima. Iako su roditelji bili šokirani, njezine kćeri su bile oduševljene, a prijatelji su prihvatili njezinu odluku.

Nakon rođenja Amelie, Deborah je podijelila svoju priču i izazvala različite reakcije. Stručnjaci se slažu da je preporučeno razdoblje apstinencije nakon poroda vrlo individualno i varira od žene do žene.

Dok se većina žena oporavi unutar osam tjedana, neka istraživanja pokazuju da čak 46% žena čeka šest mjeseci ili više prije nego što nastave intimne odnose. Stručnjaci naglašavaju važnost konzultacije s liječnikom kako bi se osigurala sigurnost i dobrobit nakon poroda.

BONUS TEKST

Jeste li znali da je jedan od najneobičnijih eksperimenata u povijesti psihologije uključivao obitelj s malim djetetom i patku? 1931. godine, američki psiholog Winthrop Kellogg odlučio je provesti fascinantan eksperiment kako bi proučio razlike između ljudskog i životinjskog ponašanja. On i njegova supruga usvojili su mladog čimpanzu po imenu Gua i odgajali ga zajedno sa svojim sinom Donaldom, koji je tada imao samo deset mjeseci. Eksperiment je bio jednostavan: Kellogg je želio otkriti hoće li čimpanza Gua početi oponašati ljudsko ponašanje ili će, s druge strane, Donald početi oponašati čimpanzu.

  • Tijekom devet mjeseci, Gua i Donald su odgajani kao blizanci – jeli su zajedno, igrali se, spavali u istoj sobi i prolazili kroz iste razvojne faze. Zanimljivo je da je Gua vrlo brzo naučila prepoznavati predmete i pokazivala visoku razinu inteligencije, ponekad čak i nadmašujući Donalda u određenim zadacima, poput prepoznavanja oblika. Međutim, ono što je iznenadilo Kellogge bilo je da je Donald počeo oponašati Gua, koristeći zvukove slične onima koje je čimpanza proizvodila, umjesto razvijanja vlastitog govora.

Eksperiment je na kraju prekinut nakon devet mjeseci jer su roditelji shvatili da bi Donaldovo jezično razvijanje moglo biti ugroženo. Iako je eksperiment ostavio mnoga etička pitanja, ostao je fascinantan primjer koliko su ljudska i životinjska ponašanja međusobno povezana. Eksperiment Winthropa Kellogga ostaje jedno od najpoznatijih istraživanja o utjecaju okoline na razvoj djeteta, ali i podsjetnik koliko je tanak zid između nas i naših životinjskih rođaka.