Davorin Popović pjevač sarajevske grupe Indeksi, njegov prepoznatljiv glas učinili su ga simbolom jednog vremena.Njegov život obilježen je velikim uspjesima,poznat pod nadimkom Pimpek.

Davorin Popović, legendarni pjevač sarajevske grupe „Indeksi“, ostao je upamćen kao jedan od najkarizmatičnijih i najvoljenijih muzičara s prostora bivše Jugoslavije. Rođen 23. septembra 1946. godine u Sarajevu, Davorin – poznat i po nadimku Pimpek – bio je umjetnik čiji su glas, harizma i toplina ostavili neizbrisiv trag na muzičkoj i kulturnoj sceni.

Početak i muzička karijera

Iako je u mladosti bio talentovan sportista, posebno u košarci, te je kao kapiten ekipe Mlada Bosna odigrao preko 500 utakmica, ljubav prema muzici na kraju je prevagnula. Već od 1964. godine postaje prepoznatljivo lice benda „Indeksi“, s kojim će ostati do samog kraja života. Njegov glas bio je zaštitni znak grupe, a pjesme koje su izvodili – „Bacila je sve niz rijeku“, „Sanjam“, „Ti si mi bila naj, naj“, „Jutro će promijeniti sve“, „Plima“ i mnoge druge – postale su bezvremenski hitovi.

Popović je 1995. godine predstavljao Bosnu i Hercegovinu na Eurosongu u Dablinu s pjesmom „Dvadeset prvi vijek“, osvojivši 19. mjesto. Iako rezultat nije bio zapažen, njegov nastup ostao je upamćen kao simbol kulturnog otpora i nade u vrijeme poratnog perioda.

Pored rada s „Indeksima“, Davorin je snimio i dva solo albuma – Svaka je ljubav ista (osim one prave) i S tobom dijelim sve, potvrđujući svoj status jednog od najistaknutijih izvođača domaće muzike.
Ličnost puna topline

Davorin nije bio poznat samo po glasu, već i po karakteru. Njegovi prijatelji i saradnici često ističu njegovu dobrotu, velikodušnost i neposrednost. Jedan od njegovih najbližih prijatelja, košarkaški trener Bogdan Boša Tanjević, govorio je o njemu kao čovjeku „sastavljenom od dobrote“. Tanjević se prisjećao kako ga je Davorin, čak i iz bolničkog kreveta dok se borio s teškom bolešću, zvao telefonom da bi pomogao nekom drugom – u ovom slučaju prijatelju povratniku da mu se vrati stan.

Popovićev sin Dario, plod braka sa suprugom Sanjom, danas nosi mnoge osobine svog oca. Iako su tokom rata Sanja i Dario živjeli u Belgiji, Davorin je ostao u Sarajevu, vjeran svom gradu i svojim ljudima.
Simbol Sarajeva i duša Jugoslavije

Popović je bio i ostao simbol Sarajeva. Njegov prijatelj Peca Popović je kazao da je Davorin znao biti „mangup s mangupima, gospodin s gospodom“, što ga je činilo izuzetnim. Zvali su ga i „Predsjednik“, jer je predstavljao sve ono što su ljudi tadašnjeg vremena smatrali vrijednim – ljudskost, čestitost, mjeru i dobrotu.

Njegova smrt 18. juna 2001. godine, od raka pankreasa, duboko je potresla cijelu regiju. Sahranjen je na sarajevskom groblju Bare, u Aleji velikana. Iza njega je ostala muzička ostavština, ali i praznina među prijateljima koji su vjerovali da je „umro od tuge“ – tuge koju nije mogao iznijeti nakon ratnog razaranja Sarajeva i gubitka mnogih vrijednosti koje su činile temelje zajedništva.
Pjesma koja krije dvije tuge

Jedan od najemotivnijih trenutaka njegove karijere vezan je za pjesmu „Bacila je sve niz rijeku“, koju je grupa „Indeksi“ izvela, a koja nosi priče o dvije nesrećne ljubavi – jednu Kemala Montena i jednu Davorinovu. Monteno je u stihove pretočio svoju mladalačku zaljubljenost u djevojku iz Čapljine, dok je Davorin kroz istu pjesmu oživio tragičnu ljubav s djevojkom iz Sarajeva.

Ta veza, iako ozbiljna, nije završila brakom kako je bilo planirano. Djevojka je ostala trudna, ali nije bila spremna za dijete. Prije same svadbe je prekinula trudnoću i napustila Davorina. Godinama kasnije, tokom koncerta u Švedskoj, Popović je na trenutak pomislio da ju je vidio u publici i sišao s bine – ali je nije pronašao. Ta scena ostala je upisana kao simbol boli koju je nosio godinama.
Borba s bolešću i kraj

Iako je do kraja ostao duhovit i optimističan, Davorin se teško nosio s posljedicama rata, razočaranjima i gubicima. Njegov prijatelj Boša Tanjević izjavio je da je bolest koju je imao – rak – samo oblik tuge, „čemera“ koji je godinama nosio u sebi. Sarajevo mu je bilo sve, ali i ono koje je nakon rata nastalo bilo mu je izvor boli.

Njegov život bio je splet muzike, sporta, prijateljstva, tragedije i borbe. Ipak, nikada nije prestao biti ono što su svi najviše cijenili kod njega – čovjek. Njegova autentičnost, neposrednost i sposobnost da svakome pristupi s poštovanjem i toplinom učinili su ga nezaboravnim.


Nasljeđe

Od 2002. godine u Bosni i Hercegovini se dodjeljuje muzička nagrada „Davorin“, u čast umjetnika koji je zadužio ne samo muzičku scenu već i društvo u cjelini. Nagrada nosi ime čovjeka koji je ostavio više od hitova – ostavio je lekciju o ljudskosti.

Davorin Popović bio je više od pjevača. Bio je pjesma, bio je Sarajevo, bio je duh jedne generacije. I danas, godinama nakon njegove smrti, njegove pjesme se slušaju s istim žarom, a sjećanja na njega bude emocije koje ne blijede.