Povremeni stezanje, grč ili bol u listu i potkolenici, koji se može proširiti i na butinu, često je znak da nešto nije u redu sa krvnim sudovima, a može biti rezultat manjka minerala u organizmu, posebno uslijed pretjeranog znojenja. Međutim, kada se ovakvi simptomi javljaju, to može ukazivati i na ozbiljnije stanje, poput kritičnog suženja ili čak potpunog zapušenja arterije noge, što je veoma ozbiljan zdravstveni problem.

Specijalista opšte hirurgije, dr Dragica Stepić, objašnjava da mesto bola i stezanja često ukazuje na specifične problematične arterije. Na primer, bol koji se javlja u predelu lista može sugerisati da je problem u arterijama butine, dok suženja ili blokade mogu postojati i u arterijama prepona, karlice ili trbuha. Ovi problemi su povezani sa smanjenim protokom krvi do nogu, što može dovesti do ozbiljnih komplikacija ako se ne prepoznaju i ne tretiraju na vreme.

  • Kada se ovakvi simptomi pojave, veoma je važno obaviti adekvatan medicinski pregled. Proces obuhvata opipavanje pulsova na nogama, što omogućava lekarima da utvrde da li postoje promene na koži stopala, koje su često pokazatelj ishemije (nedovoljna opskrba tkiva krvlju). Nakon toga, lekar obavlja određivanje kolor-dopler indeksa, koji pomaže u proceni stanja krvnih sudova. Ovaj test upoređuje krvni pritisak na nogama sa onim na rukama, što pomaže lekaru da oceni koliko je organizam uspeo da nadomesti slabiji protok krvi kroz manje krvne sudove.

Ukoliko se otkrije da su arterije ozbiljno sužene ili blokirane, sledeći korak može biti obavljanje angiografije – specijalističkog snimanja krvnih sudova uz kontrast, kako bi se precizno utvrdilo stanje krvnih sudova. U zavisnosti od rezultata, mogu se preduzeti različite metode revaskularizacije (obnavljanja protoka krvi), kao što je ugradnja stenta (koji otvara krvne sudove) ili bajpasa (operacija koja omogućava alternativni put protoka krvi). Ove metode pomažu da se ponovo obezbedi normalna cirkulacija i spreče teške posledice, kao što je gubitak noge zbog gangrene.

Ukoliko se, međutim, utvrdi da su promene na krvnim sudovima manje ozbiljne i da nije došlo do kritičnog suženja arterija, tretman se može svesti na primenu lekova koji pomažu u poboljšanju cirkulacije. Lekovi koji poboljšavaju protok krvi i sprečavaju stvaranje krvnih ugrušaka mogu biti ključni u održavanju zdravlja krvnih sudova. Osim toga, svakodnevno hodanje je od izuzetnog značaja. Iako hodanje preko granice bola može delovati zastrašujuće, ono zapravo pomaže u poboljšanju cirkulacije, jer podstiče protok krvi kroz noge.

Grčevi u mišićima, naročito oni koji se javljaju u nogama, česta su pojava koja može biti vrlo neprijatna i bolna. Grčevi nastaju kada se mišići, obično u nogama, naglo i nevoljno stegnu, što može trajati od nekoliko sekundi do nekoliko minuta. Iako su obično bezopasni, česti ili vrlo jaki grčevi mogu biti znak da nešto nije u redu sa zdravljem, pa je važno obratiti pažnju na njihove uzroke i simptome.

Zdravlje krvnih sudova, posebno arterija, izuzetno je važno za sprečavanje nastanka ozbiljnih oboljenja. Zbog toga je od velikog značaja i prestanak pušenja. Pušenje je jedan od najvećih faktora rizika za aterosklerozu, bolest koja uzrokuje nakupljanje plaka u arterijama i smanjuje protok krvi. Pušenje ne samo da ubrzava ovu bolest, već i drastično pogoršava njene efekte, što može dovesti do nepopravljivih oštećenja krvnih sudova i komplikacija kao što je gangrena, što može zahtevati amputaciju dela noge.

Zbog svega navedenog, ako primetite simptome poput bolova u nogama, grčeva ili otežanog hodanja, posebno ako su povezani s umorom ili hladnim stopalima, obavezno se obratite lekaru. Pravovremeno dijagnostikovanje i tretman su ključni za očuvanje zdravlja nogu i celokupnog kardiovaskularnog sistema.