Razgovarat ćemo o strategijama prevencije dok zalazimo u različita stanja i bolesti koje se prenose majčinom linijom, a koje mogu značajno utjecati na kvalitetu života.
1. Osteoporoza, medicinsko stanje
Na osteoporozu, medicinsko stanje koje karakteriziraju oslabljene kosti koje se lako lome, prvenstveno utječu genetski čimbenici, osobito u žena u postmenopauzi.
Napori usmjereni na odvraćanje od pojave određenog događaja ili okolnosti.
Kako bi se riješio reumatoidni artritis, stručnjaci predlažu uključivanje viših razina kalcija i vitamina D u prehranu, suzdržavanje od konzumiranja gaziranih pića i sudjelovanje u dosljednim fizičkim aktivnostima poput hodanja i dizanja utega. Reumatoidni artritis, koji uključuje napade imunološkog sustava na zglobove, kronično je stanje koje često rezultira značajnim oštećenjem.
Preventivne mjere poduzete kako bi se spriječila određena pojava.
Kako bismo spriječili početak preranog starenja, imperativ je prihvatiti zdrav način života, koji uključuje dosljednu tjelesnu aktivnost, pridržavanje pravilne oralne higijene i suzdržavanje od pušenja i prekomjernog unosa alkohola. Treba priznati da genetski elementi mogu ubrzati proces starenja, a te se osobine često prenose s majki na kćeri.
Provedene su razne mjere s ciljem prevencije.
Kako biste zaštitili svoju kožu od štetnih utjecaja sunca, nužno je uključiti SPF u svoj dnevni režim njege kože, održavati redovitu hidrataciju i smanjiti izlaganje sunčevoj svjetlosti na minimum. Nadalje, od iznimne je važnosti prepoznati i pozabaviti se svim slučajevima depresije koji se mogu manifestirati.
Žene su nesrazmjerno više pogođene postporođajnom depresijom, baš kao i depresijom općenito. Istraživači su identificirali gen Slc6a15 kao potencijalnog doprinositelja razvoju ovog specifičnog poremećaja mentalnog zdravlja.
Za rješavanje i upravljanje stanjem mogu se poduzeti različite mjere, uključujući:
Kada je pojedincima potrebna stručna pomoć, oni imaju mogućnost istražiti terapiju i, ako je potrebno, lijekove. Osim toga, mogu se osloniti na podršku svojih najmilijih i dati prioritet održavanju zdravih životnih navika.
Prelazeći na naš peti predmet rasprave, zaronit ćemo u carstvo glaukoma. Ovo posebno stanje karakterizira povišeni pritisak unutar oka. Vrijedno je spomenuti da su žene suočene s većom osjetljivošću na razvoj glaukoma, a važno je priznati da se genetske mutacije odgovorne za ovu bolest mogu naslijediti i trajati kroz generacije.
Radnje poduzete kako bi se izbjegla ili smanjila vjerojatnost da se nešto dogodi:
Za prevenciju kardiovaskularnih bolesti ključno je redovito posjećivati oftalmologa, pratiti krvni tlak i poduzeti mjere zaštite očiju od mogućih ozljeda. Žene mogu imati veću osjetljivost na bolesti srca kao rezultat genetskih čimbenika koji utječu na pohranjivanje masti.
Postoji nekoliko koraka koji se mogu provesti kako bi se izbjegla pojava neželjenih incidenata.
Kako bi se održalo stanje dobrobiti, ključno je baviti se dosljednom tjelesnom vježbom i pridržavati se dobro zaokruženog režima prehrane koji ograničava unos zasićenih masti i soli. Također je važno uzeti u obzir utjecaj migrene na cjelokupno zdravlje.
Veća učestalost migrena kod žena, koje obolijevaju tri puta češće od muškaraca, može se pripisati značajnom utjecaju genetske predispozicije.
Postoji nekoliko radnji koje se mogu provesti kako bi se proaktivno izbjegla pojava neželjenih incidenata.
Kako bi se riješio problem nesanice, preporučljivo je smanjiti unos kofeina, alkohola i šećera, dati prioritet pravilnoj hidrataciji, uspostaviti dosljednu rutinu spavanja i kontrolirati razinu stresa. Kronični poremećaji spavanja mogu se pripisati genetskim čimbenicima, kao i visokim razinama stresa i tjeskobe.
Postoji više radnji koje se mogu provesti kako bi se proaktivno izbjegla pojava neželjenih događaja.
Kako bi se smanjio rizik od poremećaja spavanja, ključno je uspostaviti redoviti raspored spavanja. Nadalje, preporuča se izbjegavati konzumaciju teških obroka i kofeina prije spavanja.
Bavljenje tjelesnom aktivnošću prije spavanja također može poboljšati kvalitetu sna. Na kraju, uključivanje tehnika opuštanja poput meditacije može pridonijeti postizanju mirnog sna. Ovi pristupi su posebno relevantni kada se razmatra prevencija Alzheimerove bolesti.
Veća prevalencija Alzheimerove bolesti među ženama može se pripisati značajnom utjecaju genetskih čimbenika.
Provode se razne preventivne mjere.
Održavanje zdravog načina života uključuje sudjelovanje u mentalnim vježbama, dosljednu tjelesnu vježbu, i ostati društveno povezan. Jednako je važno biti informiran o mogućim opasnostima povezanim s rakom dojke i jajnika. Prisutnost genskih mutacija poput BRCA značajno povećava rizik od razvoja ovih specifičnih vrsta raka.
Napori usmjereni na prevenciju:
Kako biste održali optimalno zdravlje i smanjili rizik od nasljednih bolesti, bitno je redovito se podvrgavati medicinskim pregledima poput mamografije i ultrazvuka, prihvatiti zdrav način života, razmisliti o preventivnim operacijama ako je potrebno i uključiti se u genetsko testiranje za osobe s visokim rizikom.