Prof. dr. Aleksandra Pavlović Marković ističe vitalnu funkciju želuca i crijeva kao bitnih zaštitnika zdravlja i imuniteta, propitujući koliko ih učinkovito čuvamo i kako naše loše navike mogu dovesti do bolesti. Gastroenterolog otkriva kako najbrže oštetiti crijeva, napominjući kako je to korijen svih bolesti te ističe jedinstvenu dijetu koje se trebamo pridržavati.

  • U videu objavljenom na službenom YouTube kanalu RTS Ordinacije, dr. Aleksandra Pavlović Marković, izvanredna profesorica i specijalistica interne medicine s fokusom na gastroenterologiju i hepatologiju, govorila je o bolestima crijeva. Gastroenterolog iz Srbije osvrnuo se na izazove pravovremenog prepoznavanja ovih stanja u svakodnevnoj praksi, napomenuvši da 5 od 1 pacijenata izražava neopravdani strah od kolonoskopije, optičkog pregleda debelog crijeva koji se izvodi kolonoskopom.

Što predstavlja najveći izazov za crijeva? “Funkcionalne bolesti crijeva čine osamdeset posto naše prakse. Preostalih dvadeset posto čine prave organske bolesti kao što su čirevi, iscrpljujući artritis, kronična upalna stanja, rak i ciroza jetre. Kada pacijenti pokazuju simptome bez ikakve naznake organske bolesti, mi kategorizirati ih kao one koji imaju funkcionalnu bolest crijeva.

  • Svaki od ovih mikroorganizama posjeduje vlastiti imunološki sustav koji služi kao okidač za imunološki odgovor našeg tijela. Budući da čini 90% naših organizama, mikrobiota zasigurno igra ključnu ulogu u raznim tjelesnim funkcijama. Što predstavlja najveću prijetnju zdravlju crijeva? “U našoj gastroenterološkoj praksi 80% slučajeva uključuje funkcionalne bolesti crijeva, dok su preostalih 20% prava organska stanja, uključujući čireve, teški reumatoidni artritis, kronične upalne bolesti, rak i cirozu jetre.

Kada se pacijenti upućuju zbog simptoma bez bilo kakve naznake organske bolesti, kategoriziraju se kao osobe koje imaju funkcionalnu bolest crijeva. Iako je točan uzrok još uvijek nejasan, ovisnost o hormonima igra ulogu, jer žene imaju drugačiji metabolizam i češće su pogođene ovim problemima.

  • Što se podrazumijeva pod enteroskopijom? Naša publika je više navikla na gastroskopiju i kolonoskopiju. Prije dvadesetak godina pregled tankog crijeva nije bio moguć. Pacijent koji ima ovu vrstu problema može biti prilično težak, pa čak i kada se zanemare sve organske bolesti, oni i dalje izvještavaju da se osjećaju bolje – pa što je točno sindrom iritabilnog crijeva?

Temeljna definicija zahtijeva prisutnost boli ili nelagode u trbušnoj regiji, popraćenu različitim nepravilnostima stolice. Na temelju ove definicije, može postojati dominacija ili zatvora, proljeva ili mješavine oba. Međutim, određivanje toga što je od potonjeg prevladava pokazalo se složenijim. Dok se pacijenti raspituju o temeljnom uzroku, ponavljam da on ostaje nepoznat.

  • Iako genetski čimbenici igraju ulogu, odabir načina života, prehrane i tjelesne aktivnosti također su značajni. Često spominjem da u 60% slučajeva pacijenti vjerojatno ne bi iskusili ove probleme da su se pridržavali pravilne prehrane i bavili se dovoljnom tjelesnom aktivnošću. Što se sastoji od pravilnog plana prehrane?

Prema Mondu, preporučljivo je povećati unos povrća uz umjereno smanjenje konzumacije mesa kada je to moguće, uvijek vodeći računa o kvaliteti hrane. Kada pacijent osjeća nelagodu od određene hrane, bitno je djelomično smanjiti tu namirnicu. Iako su mahunarke poput graška i graha bogate hranjivim tvarima, one mogu dovesti do nadutosti, uobičajenog simptoma zbog kojeg je teško ovaj problem smatrati jednostavnom dijagnozom.

  • Koji su koraci potrebni za postavljanje dijagnoze? Hitno je potreban endoskopski zahvat, jer ga pacijenti često traže u žurbi. Odgovor je definitivno ne. Dijagnoza se postavlja kroz razgovor s pacijentom. Fizikalnim pregledom, osobito palpacijom abdomena, mogu se dobiti značajni uvidi; zapravo, tvrdimo da to čini 50 posto naših dijagnoza kao liječnika. Suradnja pacijenata je od vitalnog značaja.

Važno je provesti opće laboratorijske i biokemijske pretrage, procijeniti štitnjaču i obaviti pregled na skriveno krvarenje. Ovaj pregled mora posebno provjeriti ima li mikroskopske krvi u stolici, što sugerira da problem možda ne proizlazi iz organske bolesti, čime se negira potreba za endoskopijom. Koji spol ima veći utjecaj – muškarci ili žene? Odgovor je “žene”. Taj se nesrazmjer rješava endoskopskim metodama.

  • U suštini, endoskop je video instrument. Enteroskopija se odnosi na procjenu tankog crijeva. Druga vrsta endoskopije u nastajanju je endoskopija kapsule, gdje pacijenti gutaju tabletu koja bilježi i šalje podatke iz donjeg dijela tankog crijeva. Ova kapsula, opremljena kamerom i teška samo 4 grama, zahtijeva od liječnika otprilike 2 do 3 sata da analizira prikupljene informacije, budući da tehnički problemi poput intestinalnih striktura ili odgođenog pražnjenja želuca utječu na gotovo polovicu svih kapsula tijekom njihovog prolaska.

“Debelo crijevo se često čini bez problema, što potencijalno ukazuje samo na prisutnost hemoroida. Međutim, bitno je eliminirati mogućnost bilo kakvih problema s debelim crijevom. Značajni simptomi poput gubitka težine i anemije svakako zahtijevaju pregled debelog crijeva”, navodi se. dr. Aleksandra Pavlović Marković prof. Važno je prepoznati da se čak i najmanji segmenti mogu izbaciti, povremeno analno, uključujući dijelove tankog crijeva, što može zahtijevati koncentrirano okruženje bez ometanja učenika koji posežu za svojim mobitelom.

  • Ti se postupci obično provode u bolnicama koristeći još naprednije metode. Primarna preporuka za endoskopiju je traženje hitne medicinske pomoći u slučaju zabrinjavajućih simptoma. Ako se otkrije krv u stolici, potrebna je kolonoskopija. Često se čini da debelo crijevo nema problema, što potencijalno ukazuje samo na hemoroide. Međutim, bitno je eliminirati mogućnost drugih problema povezanih s debelim crijevom. Gubitak tjelesne težine još je jedan značajan simptom, a anemija je definitivan razlog za pregled debelog crijeva, objašnjava prof. dr. Aleksandra Pavlović Marković.