Lisne uši mogu postati značajan problem u gotovo svakom vrtu, ali na sreću, postoje brojni isplativi i ekološki prihvatljivi lijekovi za njihovo uklanjanje. Otkrijte kako možete napraviti učinkovite sprejeve protiv lisnih uši koristeći prirodne sastojke, izbjegavajući upotrebu štetnih kemikalija.
- Krenimo od početnog recepta: Sastojci: Kako biste napravili smjesu, pomiješajte 1 žlicu sode bikarbone, 1 paketić praška za pecivo (koji obično sadrži slične kemikalije kao i soda bikarbona), 1 žlicu oprašivača i 3 litre vode. upute: Da biste napravili sprej pogodan za biljke, pomiješajte 1 žlicu sode bikarbone, paketić praška za pecivo i žlicu oprašivača u prostranoj boci s raspršivačem.
Napunite bocu s 3 litre vode, osiguravajući sigurno brtvljenje prije snažnog protresanja kako biste pomiješali sve komponente. Za optimalne rezultate nanesite sprej u ranim jutarnjim ili večernjim satima kako biste spriječili potencijalnu štetu od izlaganja sunčevoj svjetlosti. Evo još jednog načina kuhanja:
Sastojci:
Da biste napravili ljuti sastav, jednostavno pomiješajte jednu litru vode s 50 grama mljevene čili papričice u starom loncu koji više nije u upotrebi.
Upute:
Počnite tako što ćete lonac staviti na štednjak i uliti 1 litru vode. Pustite da voda zavrije. Zatim u kipuću vodu umiješajte 50 g mljevene čili papričice i ostavite da kuha oko 20 minuta. Nakon što to vrijeme istekne, ostavite otopinu na stranu cijeli dan i ostavite je da neometano stoji 24 sata. Nakon što prođu 24 sata, procijedite otopinu kako biste uklonili sve krute čestice.
Za povećanje volumena, procijeđenu otopinu razrijedite s dodatnom količinom vode dok ne postigne ukupni volumen od 5 litara. Sada prenesite otopinu u prskalicu i njome pošpricajte zaraženo lišće. Ključne točke koje treba zapamtiti: Kako bi se spriječila iritacija sluznice, preporuča se nositi i zaštitne naočale i respirator tijekom prskanja. Najbolje je prskati u danima s tišinom ili slabim vjetrom i postaviti se tako da sprej ne bude upuhan u vaše lice.
Za optimalne rezultate, suzdržite se od prskanja tretmana prije ili tijekom kiše, jer to može umanjiti njegovu učinkovitost. Poboljšajte prianjanje otopine na površinu lišća dodavanjem 10 grama sapuna za pranje rublja. Pridržavajući se ovih jasnih uputa, možete učinkovito i brzo riješiti problem lisnih uši u svom vrtu bez pribjegavanja štetnim kemikalijama.
BONUS TEKST:
Tijekom cijele godine štetnici se mogu pojaviti na sobnim biljkama, a njihov razvoj je posebno pogodan za toplijeg vremena. Među najčešćim štetočinama koje se nalaze na sobnim biljkama su lisne uši, brašnaste stjenice i grinje, a svi se mogu prepoznati po vidljivim simptomima koje uzrokuju na biljkama. Često pogrešno identificirani kao gljivice ili plijesan zbog svog izgleda poput pamuka ili praškastog izgleda, brašnaste stjenice su česti štetnici koji se obično skupljaju na stabljikama i zglobovima listova.
Sobne biljke mogu postati žrtve destruktivne prirode lisnih uši, koje su obično povezane s vanjskim biljkama. To posebno zabrinjava u zimskim mjesecima. Ljuske su, s druge strane, nevjerojatno neupadljive, često nalikuju sićušnim izbočinama u nijansama smeđe ili sive na površini lista. Na sreću, insekti ljuskari, unatoč njihovoj naizgled nepokretnoj prirodi, mogu se bez napora eliminirati tehnikom nježnog struganja.
Od presudne je važnosti provoditi redovite i detaljne preglede lišća jer ovi štetnici imaju tendenciju ostavljati ljepljive ostatke iza sebe. Kako biste spriječili širenje štetočina na vaše druge biljke, važno je odmah riješiti probleme s štetočinama na vašim sobnim biljkama. Odabir prirodnih metoda najučinkovitiji je pristup u borbi protiv ovih nametnika, a dostupni su i brojni potpuno prirodni kućni lijekovi koji učinkovito kontroliraju nametnike sobnih biljaka.
Kako biste spriječili širenje štetočina na druge sobne biljke, započnite izoliranjem zahvaćene biljke. Osim toga, pažljivo pratite obližnje biljke zbog bilo kakvih znakova zaraze tijekom razdoblja od tri do četiri tjedna. Nakon što je biljka odvojena od ostalih, temeljito očistite okolno područje sapunastom vodom kako biste uklonili sve dugotrajne štetnike. Za dodatnu razinu sigurnosti, preporučljivo je sterilizirati područje alkoholom, osobito ako imate znatan broj biljaka.
Kako biste uklonili štetočine na biljci, temeljito je očistite ili insekticidnim sapunom ili blagim tekućim sapunom. Sapun ima sposobnost iskorijeniti bube nakon kontakta. Međutim, određeni sapuni mogu sadržavati tvari koje mogu biti štetne za osjetljive biljke, stoga budite oprezni pri odabiru sapuna. Preporučljivo je provesti test krpama laganim nanošenjem sapuna na malo područje biljke prije nastavka potpunog pranja kako biste bili sigurni da neće biti štete.
Da biste uklonili i izvukli insekte iz biljke, uronite štapić od vate u alkohol i nježno ga nanesite na bube. Posudu i tanjurić svakako temeljito očistite sapunicom jer je moguće da štetočine sobnih biljaka prođu nezapaženo ako se sakriju ispod rubova zdjelice ili tanjurića. U mnogim supermarketima lako se mogu pronaći pristupačna sredstva za pranje posuđa po cijeni od jednog eura.
Nakon temeljitog pranja biljke potrebno je eliminirati štetočine, no ključno je poduzeti preventivne mjere kako bi se spriječile buduće zaraze. Prema riječima stručnjaka, ulje nima pouzdana je metoda za suzbijanje i sprječavanje štetočina na sobnim biljkama, s dugotrajnom učinkovitošću. Nadalje, alternativna opcija za zaštitu biljaka je korištenje hortikulturnog ulja ili voska ljute paprike.