Hipotireoza, koju karakterizira smanjeni rad štitnjače, zahtijeva specifičnu prehranu, pri čemu se preporučuje hrana s niskim do srednjim glikemijskim indeksom, poput zobene kaše prelivene jogurtom i cimetom. Hipotireoza, karakterizirana usporenim radom štitnjače, kritična je zdravstvena briga koja često rezultira debljanjem, što otežava mršavljenje i održavanje zdrave tjelesne težine.

  • Tri primarna čimbenika hipotireoze doprinose štetnom ciklusu pri pokušaju skidanja prekomjerne težine: Probavni zatvor, često popraćen trajnom nadutošću, može dovesti do epizoda prejedanja koje rezultiraju umorom i letargijom. Ovaj nedostatak energije obično je posljedica hormonski induciranog smanjenja bazalnog metabolizma, osobito nakon konzumiranja hrane s visokim udjelom jednostavnih ugljikohidrata, koji služe kao brzi izvori energije bogati kalorijama.

Nakon konzumacije takvih obroka javlja se fenomen poznat kao postprandijalna depresija koja dovodi do općeg usporavanja metabolizma na što prvenstveno utječe hipotireoza, navodi Miss7zdrava. Odaberite ugljikohidrate koje konzumirate i povećajte unos sjemenki. Ako ste se nadali jednostavnoj dijeti ili formuli koja bi trenutno mogla riješiti problem, moram vas iznevjeriti, jer ne postoji “čarobna formula”.

  • Ipak, situacija nije posve crna. Smanjite u prehrani ugljikohidrate iz kruha, tjestenine, riže, keksa i zaslađenih sokova. Umjesto toga, usredotočite se na dobivanje ugljikohidrata iz povrća, voća, graška i žitarica bez škroba poput zobi, heljde, kvinoje i potencijalno ječma i raži. Pretjerana konzumacija ugljikohidrata znatno opterećuje funkciju inzulina, koja je dodatno smanjena u slučajevima hipotireoze.

Odaberite ugljikohidrate koje konzumirate i povećajte unos sjemenki. Odaberite ugljikohidrate koje konzumirate i povećajte unos sjemenki. Ako ste se nadali jednostavnoj dijeti ili brzom rješenju svojih problema, moram vas obavijestiti da ne postoji “čarobna formula”. Ipak, situacija nije posve crna.

  • Započnite smanjenjem unosa ugljikohidrata iz kruha, tjestenine, riže, kolačića i slatkih pića. Umjesto toga, u svoje obroke uključite ugljikohidrate iz povrća, voća, mahunarki i žitarica bez škroba poput zobi, heljde, kvinoje, a možda i ječma i raži. Pretjerana konzumacija ugljikohidrata značajno opterećuje funkciju inzulina, koja je već smanjena u slučajevima hipotireoze. Ako vodite sjedilački način života, pogoršavate usporavanje metabolizma, stanje na koje već utječu vaši zdravstveni problemi.

Masti igraju ključnu ulogu u liječenju hipotireoze; stoga je preporučljivo smanjiti unos suncokretovog i sojinog ulja, a povećati upotrebu maslinovog ulja (izbjegavati prženje na njemu) te u prehranu uvrstiti plavu ribu. Laneno ulje je korisna opcija, zajedno s lanenim sjemenkama i izvorima omega-3 masnih kiselina iz badema i oraha; međutim, bitno je kompenzirati njihove niže razine omega-3 masnih kiselina konzumiranjem većih količina.

  • Dodaci prehrani i tjelesna aktivnost za smanjeni rad štitnjače. Dodaci prehrani, koji se često koriste za brza rješenja, mogu predstavljati rizike u slučajevima hipotireoze, jer ometaju metabolizam štitnjače, osobito kada se uzimaju propisani lijekovi. Dok neki dodaci prehrani sadrže koncentrirani ekstrakt alge fucus (atlantska deverika), razine joda u tim proizvodima mogu utjecati na učinkovitost lijekova, zbog čega je neophodno biti oprezan u pogledu koncentracija i potražiti savjet od svog liječnika.

Važno je uključiti dodatke prehrani u svoju dnevnu rutinu, a ne ograničavati njihovu upotrebu na određene dane. Dodaci prehrani često se koriste kao način postizanja brzih rezultata. Ključno je odabrati koncentrirane dodatke prehrani koji sadrže visokokvalitetno riblje ulje – po mogućnosti ona dobivena iz pročišćenih izvora, umjesto onih s omjerom EPA:DHA od 180:120 ili nižim.

  • Pravilnu prehranu treba kombinirati s dosljednom tjelesnom aktivnošću. Slučajevi prejedanja mogu ukazivati ​​na hormonsku neravnotežu, kao i na fluktuacije razine šećera u krvi. Redovita tjelovježba, poput nordijskog hodanja, brzog hodanja u trajanju od sat vremena ili vožnje bicikla u trajanju od sat vremena, služi kao vrijedan saveznik.

Ovo ne samo da podiže razinu serotonina i endorfina u tijelu, potičući osjećaj zadovoljstva, već također pomaže u procesu mršavljenja i sagorijevanja masnoća, dok smanjuje perifernu inzulinsku rezistenciju u masnom tkivu. Za više informacija kliknite kako biste saznali kako obaviti samopregled štitnjače.

  • Koju hranu trebate jesti ako imate hipotireozu? Kako biste održali stabilnu razinu glukoze u krvi, važno je redovito doručkovati, fokusirajući se na hranu s niskim do srednjim glikemijskim indeksom; na primjer, zobene pahuljice u kombinaciji s nemasnim probiotičkim jogurtom i cimetom čine izvrsnu opciju. Osim toga, odabir manjih međuobroka, poput šake badema poslijepodne ili tri komada tamne čokolade prije podneva, može učinkovito pomoći u regulaciji hormona povezanih s osjećajem sitosti.

Redovito konzumirajte riblje ulje. Mala količina proteina u svakom obroku ključna je strategija za borbu protiv gladi. Ciljajte na adekvatan unos proteina, otprilike 1,2 do 1,5 grama po kilogramu tjelesne težine, dobivenih iz ribe, namirnica biljnog podrijetla (poput povrća, žitarica i orašastih plodova) i bjelanjaka.

  • Ovakav pristup pomoći će u očuvanju mišićne mase, a u kombinaciji s tjelovježbom pospješit će mišićni rast i time “potaknuti metabolizam”. Razmislite o tome da imate 5 do 6 manjih obroka dnevno koji uključuju brokulu, prokulice, cvjetaču, grah, luk, papriku, kruh s mekinjama (poput švedskog ili vestfalskog), kompot od suhih smokava, šljiva ili krušaka ili frape napravljen od ovog voća i jogurta , uz sjemenke lana, smokve i grožđice u kombinaciji s raženim pahuljicama.

Nastojte u potpunosti zamijeniti bijeli kruh i brašno, zajedno s kukuruznim pahuljicama i tjesteninom od bijelog brašna, integralnim brašnom. Kavu zamijenite mlijekom konzumiranjem nezaslađenog čaja (bijelog ili žutog) i biljnih čajeva poput čaja od komorača ili koprive više puta tijekom dana, što će pomoći u izbacivanju viška tekućine.