Pranje veša možda deluje kao jednostavan zadatak, ali i ovde postoje brojne zamke koje mogu negativno uticati na kvalitet vaše odeće. Ako ne vodite računa o nekim ključnim detaljima, poput količine deterdženta, temperature vode ili načina sušenja, možete završiti s oštećenim stvarima ili čak izazvati probleme sa svojom mašinom za pranje veša.

Pogrešna temperatura
Jedna od najčešćih grešaka prilikom pranja veša je izbor pogrešne temperature. Iako se često misli da veća temperatura bolje čisti odeću, to nije uvek slučaj. Naime, odeća će duže zadržati svoj oblik i boju ako je perete na nižim temperaturama. Moderna tehnologija i savremeni deterdženti omogućavaju da se prljavština efikasno uklanja i u hladnijoj vodi, pod uslovom da imate dobru mašinu za pranje veša.

Međutim, postoje izuzeci. Na primer, posteljinu i peškire treba prati na višim temperaturama (oko 90 °C) kako bi se postigla adekvatna dezinfekcija. Za sve ostalo, niže temperature su dovoljna opcija koja će sačuvati vaš tekstil.

Previše deterdženta ili omekšivača
Kada se radi o količini deterdženta i omekšivača, više nije uvek bolje. Prekomerna upotreba deterdženta može začepiti posudu u kojoj ga stavljate i uzrokovati neprijatan miris u mašini. Takođe, previše omekšivača može otežati ispiranje odeće, što može dovesti do stvaranja naslaga na tkanini koje nisu lako vidljive, ali mogu uticati na kvalitet materijala tokom vremena.

Zato je važno pažljivo čitati uputstva na pakovanju i pridržavati se preporučenih doza. Ako je vaša odeća jako prljava, bolje je koristiti način pranja sa dužim ciklusom ili pokrenuti dva ciklusa pranja, nego jednostavno dodavati više deterdženta.

Upotreba omekšivača za sve vrste odeće
Iako omekšivač može učiniti tkaninu baršunastom i olakšati peglanje, treba ga koristiti s oprezom. Naime, dugotrajna upotreba omekšivača može smanjiti apsorpciju tkanine, što je naročito nepoželjno kod predmeta kao što su peškiri, sportska odeća ili odeća od mikrovlakana, elastina ili spandeksa. Ove tkanine najbolje funkcionišu bez omekšivača, jer im omogućava da zadrže svoje karakteristike, poput upijanja vlage ili elastičnosti.

Prekomerno pranje teksasa
Proizvođači teksasa imaju specifičan stav kada je u pitanju održavanje ovog materijala. Oni preporučuju minimalnu upotrebu mašinskog pranja kako bi se očuvala boja i tekstura. Ako niste spremni da se odreknete mašinskog pranja, optimalan interval za pranje teksasa je svakih 2 do 6 meseci, zavisno od toga koliko često nosite farmerke i koliko se one prljaju.

Loše održavanje mašine za veš
Redovno održavanje mašine za pranje veša je ključno za njeno pravilno funkcionisanje. Prljavština i ostaci deterdženta mogu se vremenom nakupiti, što može rezultirati lošim mirisom i pojavom belih mrlja na odeći. Da biste to izbegli, preporučuje se da mašinu ispraznite što pre nakon svakog pranja, uklonite ostatke deterdženta iz gume na vratima, i redovno sušite pregradu za deterdžent.

Jednom mesečno, možete pokrenuti mašinu “na prazno” sa dodatkom deterdženta i sirćeta, što će pomoći u dezinfekciji i održavanju njene čistoće.

Pogrešno sušenje
Nepravilno sušenje odeće može biti jednako štetno kao i nepravilno pranje. Na primer, prekomerno korišćenje automatskog sušenja može dovesti do bržeg habanja i gubitka boje odeće. Pleteni i vuneni predmeti ne bi trebalo da se suše na žici, jer mogu izgubiti svoj oblik. Umesto toga, najbolje ih je sušiti na peškiru, na ravnoj površini.

Pre nego što stavite odeću na sušenje, protresite je kako biste smanjili gužvanje i olakšali kasnije peglanje.