Ovo je metoda za zaustavljanje ovog procesa. Krumpir, kojeg mnogi vole kao glavni sastojak jela diljem svijeta, može neočekivano niknuti baš kad vam je potreban za obrok. Međutim, zahvaljujući provjerenom savjetu koji su nam prenijele naše bake, brige o klijavosti i kvarenju ovog kulinarskog šampiona možete ostaviti po strani!

  • Pronalaženje proklijalog krumpira u smočnici može biti obeshrabrujuće, osobito ako ste ga već zamislili kao dio svog obroka. Štoviše, krumpir koji klija ima veće koncentracije solanina, prirodne tvari koju krumpir proizvodi za odvraćanje štetočina, a koja može biti opasna ako se proguta u prekomjernim količinama.

Ipak, rješenje postoji! Ova jednostavna, ali moćna tehnika oslanja se na prastaru praksu korištenja prirodnih sastojaka za produljenje svježine hrane. Ključna komponenta su jabuke. Možda ste znatiželjni o ulozi jabuka, ali ovo voće ispušta plin etilen, prirodni hormon u biljkama koji pomaže spriječiti sazrijevanje i klijanje krumpira.

  • Držanje krumpira u košari uz neke jabuke može znatno produljiti njihovu svježinu. Čuvanje krumpira na hladnom i suhom mjestu ključno je, ali treba izbjegavati hladnjak. Hladno i vlažno okruženje zapravo može ubrzati kvarenje umjesto da ga spriječi. Ako primijetite da se na krumpiru razvijaju male klice, možete ih lako ukloniti i nastaviti s korištenjem krumpira.

Nasuprot tome, ako pronađete velike klice, to bi moglo značiti da je krumpir već počeo nicati, pa bi bilo preporučljivo da ga bacite. Ova jednostavna metoda, ponavljajući savjete naših baka, jamči da će vaš krumpir ostati svjež i ukusan, tako da ste spremni za obrok bez neočekivanog problema s klijanjem.

BONUS TEKST

U današnje vrijeme mnogi pojedinci pate od trbušne viroze, a iako uglavnom nisu jaki, simptomi mogu dovesti do značajnog umora i osjetnog smanjenja apetita tijekom trajanja bolesti. Prepoznati simptomi uključuju mučninu, bolove u želucu, povraćanje i proljev, uz glavobolje koje se potencijalno mogu pojaviti u kombinaciji s povišenim ljetnim temperaturama.

Važno je napomenuti da se ljetni proljev ne može pripisati samo virusu; bakterije i toksini također mogu biti odgovorni. Dok virusne infekcije obično prolaze bez povišene tjelesne temperature i prolaze same od sebe u roku od dan-dva, kod dugotrajnijeg pojavljivanja simptoma nužna je konzultacija s liječnikom, savjetuje za naš portal liječnica opće prakse dr. Jelena Stojanović.

Prema riječima našeg sugovornika, ljeti su najzastupljeniji adenovirusi, rotavirusi i norovirusi koji u pravilu uzrokuju blaže oblike proljeva. Savjetuje se simptomatsko liječenje, pri čemu su posebno učinkoviti probiotici, uz pravilnu prehranu s naglaskom na unos tekućine, koji treba biti maksimalan i koji uključuje nadoknadu elektrolita. Predlažu konzumiranje lako probavljive hrane poput juha, povrća kuhanog na pari, keksa i prepečenog kruha.

Ako imate ozbiljniju kliničku situaciju, kao što je uporno povraćanje i proljev (više od 10 rijetkih stolica), a ne možete konzumirati lijek ili bilo kakvu tekućinu, savjetuje se da se posavjetujete s liječnikom kako biste spriječili dehidraciju.

Doktorica Stojanović savjetuje da je u slučaju prisutnosti krvi i sluzi u stolici ključno bez odlaganja otići liječniku. Osim toga, povećanje tjelesne temperature ukazuje na potrebu za liječničkom konzultacijom. Salmonela se često krije u mlijeku, jajima i mesu, stoga je važno posebno voditi računa o izvorima iz kojih kupujete sladoled i druge kvarljive namirnice. Salmonela se može pronaći u sladoledu.