U slučaju moždanog udara, nedovoljno kisika dolazi do određenog područja mozga, što može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih posljedica. Brzo djelovanje i stručna medicinska pomoć su od iznimne važnosti u ovoj situaciji.

  • Kako bi se pomoglo osobi koja je pretrpjela moždani udar, mogu se slijediti sljedeće smjernice. Prepoznavanje znakova: Ključno je prepoznati znakove koji mogu ukazivati ​​na moždani udar. Ovi pokazatelji obuhvaćaju iznenadni gubitak snage ili osjeta u licu, ruci ili nozi, osobito na jednoj strani tijela, dezorijentaciju, poteškoće u artikulaciji ili razumijevanju govora, oštećenje vida, nestabilnost, ošamućenost ili početak naglog i intenzivna glavobolja.

U slučaju da primijetite bilo koji od ovih simptoma, nužno je da odmah kontaktirate Hitnu pomoć biranjem broja 911. Brza reakcija je od iznimne važnosti. Dajte prioritet disanju i svijesti: Vodite računa o disanju pojedinca i razini svijesti dok čekate medicinsku pomoć. Ako je potrebno, pokrenite potrebne korake za oživljavanje.

  • U slučaju da osoba nije u neposrednoj opasnosti, ključno je suzdržati se od njenog premještanja. Umjesto toga, dajte prednost njihovoj udobnosti i spokoju, a istovremeno osigurajte da im dišni putovi ostanu neometani. Kada je riječ o praćenju stanja, ključno je pružiti podršku i ostati uz svjesnu osobu do dolaska medicinskih stručnjaka.

Primarni cilj je zadržati osobu mirnom i suzdržati se od davanja bilo kakvih lijekova dok hitna pomoć ne stigne na mjesto događaja. Imajte na umu da tehnike poput uboda iglom nisu odobrene ili potkrijepljene kao učinkovite za liječenje moždanog udara. Umjesto toga, pridržavajte se sljedećih smjernica i poslušajte savjete zdravstvenog stručnjaka. Brz i točan odgovor ima potencijal spasiti živote i ublažiti trajne posljedice moždanog udara.

BONUS TEKST:

Prema dr. Akhili Vijayakumar, neurologinji u Houston Methodistu, moždani udar nije samo uobičajena pojava, već je ključno da pojedinci mogu prepoznati i identificirati simptome moždanog udara, bilo da se radi o njima samima ili drugima. Razumijevanje hitnosti i vremenski osjetljive prirode liječenja moždanog udara jednako je važno.

Dr. Vijayakumar naglašava da moždani udar ne pogađa samo starije osobe; u posljednje je vrijeme došlo do porasta njegove prevalencije među mladim odraslim osobama. U biti, moždani udar je stvar koja zaslužuje pažnju i zabrinutost svih. Dr. Vijayakumar daje objašnjenje što je moždani udar – nagli prekid cirkulacije krvi u mozgu, koji je posljedica začepljenja ili pucanja krvnih žila.

Ovo predstavlja značajan problem budući da neuroni i tkivo mozga zahtijevaju stalnu isporuku krvi kako bi dobili esencijalni kisik i hranjive tvari vitalne za optimalno funkcioniranje i preživljavanje. Neurološka oštećenja nastaju kada je mozak lišen krvi dulje vrijeme, zbog čega je neophodno hitno potražiti liječničku pomoć u slučaju moždanog udara.

Odgađanje liječenja moglo bi rezultirati trajnim, nepovratnim oštećenjem mozga. Prema dr. Vijayakumaru, pravodobnost naše intervencije za ponovno uspostavljanje cirkulacije krvi u mozgu izravno je povezana sa smanjenjem vjerojatnosti budućeg funkcionalnog oštećenja ili invaliditeta. Hitna liječnička pomoć je imperativ kada se radi o moždanom udaru, jer svaka minuta koja prolazi ima veliku važnost.

Prema dr. Vijayakumaru, postoji više čimbenika rizika koji mogu pridonijeti pojavi moždanog udara, a moguće je da na rizik osobe utječe više od jednog čimbenika. Nekoliko je čimbenika koji doprinose riziku od moždanog udara:

Neka od uobičajenih zdravstvenih stanja koja su povezana s visokim krvnim tlakom (hipertenzija) uključuju dijabetes tipa 2, visok kolesterol, fibrilaciju atrija (AFib) i apneju za vrijeme spavanja. pušenje Nedostatak tjelesne aktivnosti