Podrijetlom iz Europe, Sredozemlja i zapadnih dijelova Azije, obična uha je vrsta sa širokim geografskim rasprostranjenjem. Zablude o ušima često navode ljude da vjeruju da će ih uštipnuti njihovim kliještima, ali ta je pretpostavka neutemeljena.

 

Pri susretu s malim stvorenjem naoružanim kliještama, pojedinci su bili izvan sebe od straha i žurno potražili utočište među biljkama papra ili su poduzeli nemilosrdne akcije protiv kukca kako bi zaštitili one koji su bili uplašeni.

Podrijetlom iz Europe, Sredozemlja i zapadnih dijelova Azije, obična uhokrilka vrsta je široko geografski rasprostranjena. Porodica potkornjaka dom je kukca uhača (Forficula auricularia), veličine tijela od 9,5 do 16 mm. Ove kornjaše dolaze u različitim nijansama smeđe, uključujući crveno-smeđu, žuto-smeđu i potpuno smeđu. Tijela su im izdužena, blago spljoštena i robusna, bez dlake. Obična uhokrilka ima glatku glavu i antene s 14 segmenta.

Dodatno, posjeduje dva para krila za pokretljivost u zraku. Privid može biti zastrašujući, ali stvarnost je mnogo manje zastrašujuća nego što se čini. Sa svojim strašnim kliještima, općenito se vjeruje da ova stvorenja posjeduju moćno oružje koje je sposobno nanijeti mučno ugnjetavanje svojim protivnicima. I u nekim aspektima, ova pretpostavka vrijedi. Ovi alati za držanje služe svrsi, a jedna od njih je očarati ženku i na kraju osigurati reproduktivni trijumf.

Veličina ovih kliješta izravno je povezana s privlačnošću mužjaka. Kako kliješta rastu, tako raste i privlačnost mužjaka. To je zbog činjenice da mužjak s većim kliještima ima veću snagu i uspješno je izdržao napade grabežljivaca. Sljedeći korak uključuje obrezivanje dijelova biljaka, koji će se kasnije koristiti kao materijal za gniježđenje ili hrana. Imaju li ova kliješta potencijalno ozlijediti? Hoće li biti bolno?

Apsolutno ne! Ove tvrdnje su samo neistine. Još jedan popularan mit vrti se oko ideje da se uhovratci, te opake bube, infiltriraju u naše uši dok spavamo i nanose štetu našim bubnjićima. Sigurno je mnogima od vas ova priča poznata! Međutim, dopustite mi da vas uvjerim da je ovo još jedna zabluda.

Šanse da će vam uhovratica pronaći put do uha su nevjerojatno male. A u rijetkom slučaju da se dogodi, neophodno je potražiti profesionalnu liječničku pomoć kako biste sigurno uklonili kukca. Budite uvjereni, utjecaj na naše slušne organe ne bi bio ništa drugačiji od utjecaja obične kućne muhe.

BONUS TEKST:

Među raznim vrstama, azijska smrdibuba nosi titulu najzastupljenije u našoj zemlji. Proces hibernacije za smrdibube je postupan. Ipak, posjeduju sposobnost probuditi se iz sna. Ali što se sljedeće događa? Štoviše, vrijedno je razmotriti razinu prijetnje koju ti insekti predstavljaju za ljudska bića. Krevetne stjenice, poznate kao štitaste stjenice zbog svog izgleda poput štita, imaju neobičan način ulaska u naše domove – kroz prozore.

Kad uđu unutra, traže utočište u sjenilima, pronalazeći ugodno mjesto da se zaštite od hladnog vremena. Ove posebne stjenice, koje izazivaju zabrinutost u našoj zajednici, klasificirane su kao biljojedi jer se isključivo oslanjaju na prehranu biljnim sokovima. Ovo pronicljivo objašnjenje dao je Miloš Jović, cijenjeni viši kustos Prirodoslovnog muzeja.

Prema Jovićevim riječima, njihovo otkrivanje u stanu ne bi trebalo biti razlog za brigu, unatoč tome što njihova iznenadna prisutnost može preplašiti pojedince s inherentnom fobijom od insekata. Među mnoštvom vrsta, azijska smrdibuba ističe se kao najzastupljenija u našoj zemlji.

Njegovo nepravilno kretanje, zvuk zujanja i udaranja u osjetljive elemente poput lustera i sjenila, nepogrešiv je. Jedini lijek za rješavanje ove smetnje je jednostavno izbacivanje. Povremeno se mogu probuditi iz sna, potaknuti toplinom.

Kako se budu približavale niže temperature, njihova će viđenja biti sve rjeđa. Međutim, njihova odsutnost tijekom zime ne implicira njihovo nepostojanje, već njihovu vještinu prikrivanja. Ponovno će se pojaviti u proljeće.